Van­red­no po­ve­ća­nje pla­ta u pro­sve­ti uko­li­ko re­pre­zen­ta­tiv­ni sin­di­ka­ti pri­hva­te pred­log dr­ža­ve

Foto: Canva
Uko­li­ko re­pre­zen­ta­tiv­ni sin­di­ka­ti pri­hva­te pred­log dr­ža­ve ured­ba o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma za ob­ra­čun za­ra­da s pred­vi­đe­nim po­ve­ća­nji­ma za na­stav­ni­ke bi mo­gla da bu­de usvo­je­na već na sle­de­ćoj sed­ni­ci vla­de

Van­red­no po­ve­ća­nje pla­ta u pro­sve­ti dva pu­ta u ovoj go­di­ni za po pet od­sto, pr­vo u mar­tu a on­da i u ok­to­bru ka­da bi pri­ma­nja pro­sve­ta­ra ko­nač­no su­sti­gla re­pu­blič­ki pro­sek, za­tim i re­dov­no uve­ća­nje za­ra­da u jav­nom sek­to­ru ko­jem pro­sve­ta pri­pa­da u ja­nu­a­ru 2026. za se­dam od­sto, deo su no­vog pred­lo­ga vla­de za una­pre­đe­nje ma­te­ri­jal­nog sta­tu­sa za­po­sle­nih u obra­zo­va­nju. S uve­re­njem da je ova po­nu­da po­volj­na, da je iz­ne­dre­na u kon­struk­tiv­nom raz­go­vo­ru a ne po prin­ci­pu „uzmi ili osta­vi”, ali i bez zva­nič­no po­stig­nu­tog do­go­vo­ra da je obe­ruč­ke pri­hva­ta­ju prak­ti­ča­ri iz uči­o­ni­ca, sa po­sled­njeg sa­stan­ka s pred­stav­ni­ci­ma iz­vr­šne vla­sti iza­šli su gla­sno­go­vor­ni­ci pro­svet­nog esna­fa, de­le­ga­ti sva če­ti­ri re­pre­zen­ta­tiv­na sin­di­ka­ta.

Da je ova po­nu­da ko­rekt­ni­ja, a da na­čin na ko­ji se nu­di da bu­de re­a­li­zo­va­na no­si i ve­će ga­ran­ci­je, jer ovim pri­stu­pom ne bi se pot­pi­si­va­li spo­ra­zu­mi i pro­to­ko­li kao oni ra­ni­ji ko­ji ni­su is­pu­nje­ni, već bi se ono što je pred­vi­đe­no de­fi­ni­sa­lo ured­bom o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma, pro­pi­som na osno­vu ko­ga se ob­ra­ču­na­va­ju i is­pla­ću­ju pla­te u skla­du sa za­ko­nom, po­tvr­đu­je u raz­go­vo­ru za „Po­li­ti­ku” Sr­đan Slo­vić, pred­sed­nik Gran­skog sin­di­ka­ta pro­svet­nih rad­ni­ka Sr­bi­je „Ne­za­vi­snost”.

– Tom ured­bom je ga­ran­to­van i ko­e­fi­ci­jent 17,32 ko­ji da­nas ima­mo, a ko­ji bi bio uve­ćan za pet od­sto za mar­tov­sku i ok­to­bar­sku pla­tu. Ka­da smo pro­šli put raz­go­va­ra­li u Pred­sed­ni­štvu, a za­tim i o po­ve­ća­nju pla­te za de­set od­sto od ok­to­bra ko­je nam je na tom sa­stan­ku po­nu­đe­no, na od­lu­ku da ta po­nu­da bu­de od­bi­je­na uti­ca­lo je to što na no­vu po­vi­ši­cu tre­ba da se če­ka još de­set me­se­ci ali je još vi­še uti­ca­lo to što ni­je bi­lo ove vr­ste ga­ran­ci­je, a lju­di su iz­gu­bi­li po­ve­re­nje u spo­ra­zu­me i pro­to­ko­le – raz­ja­šnja­va Slo­vić.

No­va po­nu­da dr­ža­ve, po­ja­šnja­va on, po­volj­ni­ja je od pret­hod­ne iz dva raz­lo­ga.

– U pret­hod­noj po­nu­di bi­li su spor­ni taj­ming i ne­po­ve­re­nje, no­vim pri­stu­pom se anu­li­ra­ju oba ova raz­lo­ga. Pr­va van­red­na po­vi­ši­ca sti­že već u mar­tu, a ko­rek­ci­je ured­be o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma, ko­ja se pri­me­nju­je u skla­du sa za­ko­nom, ne osta­vlja­ju pro­stor raz­mi­šlja­nju da li će se pred­vi­đe­na po­ve­ća­nja za­ra­de re­a­li­zo­va­ti ili ne – ka­že pred­sed­nik GSPRS „Ne­za­vi­snost”.

Ja­nu­ar­ske za­ra­de ko­je se is­pla­ću­ju u fe­bru­a­ru, za ak­tu­el­nu 2025. go­di­nu, za­po­sle­ni­ma u pro­sve­ti su po­ve­ća­ne za 11 pro­ce­na­ta. Ra­ču­ni­ca naj­od­go­vor­ni­jih za obra­zo­va­nje ka­že da će za­ra­de na­stav­ni­ka za 13 me­se­ci po­ra­sti za 31 od­sto, uko­li­ko za­po­sle­ni u pro­sve­ti pri­hva­te no­vi pred­log iz­vr­šne vla­sti. Do sa­da je u vi­še na­vra­ta vlast uve­ra­va­la da je obra­zo­va­nje pri­o­ri­tet, da ima na­me­ru da iza­đe u su­sret pro­svet­nim zah­te­vi­ma ra­di po­bolj­ša­nja ma­te­ri­jal­nog po­lo­ža­ja za­po­sle­nih, da­va­la „ko­nač­ne” po­nu­de i tvr­di­la da nov­ca za vi­še ne­ma. Da li sa­da ima nov­ca i po­sto­ji li bo­ja­zan da i ova po­volj­na po­nu­da, ako se pri­hva­ti, ubu­du­će ne bu­de is­pu­nje­na pod istim iz­go­vo­rom da su se nad­le­žni pre­ra­ču­na­li i da pa­ra, ipak, ne­ma do­volj­no?

– Ured­ba o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma ne mo­že da se ne is­po­štu­je, ali vla­da mo­že da je pro­me­ni. Si­gur­no je da će i sa ova­kvim re­še­njem bi­ti ne­za­do­volj­nih jer je pred­lo­že­no po­ve­ća­nje za­ra­da na­stav­nog oso­blja i struč­nih sa­rad­ni­ka, ali ne i svih za­po­sle­nih u pro­sve­ti sa sed­mim ste­pe­nom struč­ne spre­me. Sma­tra­li smo da je osnov­na pla­ta na­stav­ni­ka po­čet­ni­ka re­fe­rent­na ve­li­či­na ko­ja va­ži za sve sa sed­mim ste­pe­nom struč­ne spre­me u pred­škol­skom, osnov­nom, sred­njem, vi­so­kom obra­zo­va­nju i uče­nič­kom i stu­dent­skom stan­dar­du. Ogrom­no je ne­za­do­volj­stvo se­kre­ta­ra i še­fo­va ra­ču­no­vod­stva u ško­la­ma jer se na njih ne od­no­se pred­lo­že­na van­red­na po­ve­ća­nja za­ra­da. Ta­ko­đe, u stu­dent­skom stan­dar­du gde ne­ma na­stav­nog oso­blja i ti za­po­sle­ni ni­su ob­u­hva­će­ni po­nu­đe­nim ko­rek­ci­ja­ma ured­be o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma i si­gur­no su ne­za­do­volj­ni – uka­zu­je Slo­vić.

On ka­že da je tre­nut­no pla­ta u pro­sve­ti, de­cem­bar­ska ko­ja se is­pla­ću­je u ja­nu­a­ru, oko 86.600 di­na­ra, a da će ja­nu­ar­ska s po­ve­ća­njem ko­je je pred­vi­đe­no bu­dže­tom bi­ti 96.216 di­na­ra. S van­red­nim po­ve­ća­njem u mar­tu, na­vo­di, za­ra­da na­stav­ni­ka će iz­no­si­ti 101.051 di­nar. Sa do­dat­nih pet pro­ce­na­ta vi­še u ok­to­bru do­seg­nu­će 106.100 di­na­ra, dok je pro­jek­to­va­na pro­seč­na za­ra­da za ovu go­di­nu 106.113 di­na­ra, ta­ko da bi se po­čet­na pri­ma­nja na­stav­ni­ka ta­da iz­jed­na­či­la s re­pu­blič­kim pro­se­kom.

Pre­mi­jer Mi­loš Vu­če­vić je raz­ja­snio da ni­je po­sta­vljen ni­ka­kav rok da se sin­di­ka­ti iz­ja­sne o no­vom po­ten­ci­jal­nom re­še­nju, ali da oče­ku­je da će od­go­vor na po­nu­du vla­de iz sin­di­kal­nih re­do­va pro­sve­ta­ra sti­ći na­red­ne sed­mi­ce.

– Ako mi od­lu­či­mo pre če­tvrt­ka da ovu po­nu­du pri­hva­ta­mo, već u če­tvr­tak bi to ušlo u no­vu ured­bu o ko­e­fi­ci­jen­ti­ma. Na­ša je oba­ve­za da ovo do­bro pre­zen­tu­je­mo pro­svet­nim rad­ni­ci­ma i da do­bi­je­mo ja­snu po­tvr­du ve­ći­ne da li su za to ili ne. U ovom tre­nut­ku ne mo­že­mo sa si­gur­no­šću zna­ti da li se po­nu­da pri­hva­ta, ali si­gur­no mo­že­mo re­ći da do če­tvrt­ka ima do­volj­no vre­me­na da od­lu­ka bu­de do­ne­ta – ka­že Slo­vić.

Uko­li­ko pro­svet­ni rad­ni­ci pri­hva­te no­vi pred­log vla­de to će zna­či­ti ob­u­sta­vu štraj­ka, ali ako ne pri­hva­te ak­tu­el­ni za­kon­ski štrajk, oce­nju­je pred­sed­nik NSPRS „Ne­za­vi­snost”, mo­gao bi bi­ti sa­mo ra­di­ka­li­zo­van. Za­kon­ski štrajk, pod­se­ća, i da­lje tra­je, a ni­je is­klju­če­na mo­guć­nost ra­ni­je na­ja­vlji­va­ne vi­še­dnev­ne ob­u­sta­ve na­sta­ve, ako se član­stvo ve­li­ke sin­di­kal­ne če­tvor­ke za to iz­ja­sni.

Drugačija atmosfera na sastanku

Ne­ko­li­ko da­na uoči sa­stan­ka sa sin­di­ka­ti­ma pre­mi­jer Mi­loš Vu­če­vić je iz­ja­vio da će dru­go po­lu­go­di­šte po­če­ti na vre­me, i da je dr­ža­va od­luč­na u to­me da pro­fe­so­ri ko­ji ne­će da pre­da­ju vi­še ne­će ra­di­ti u pro­sve­ti, a da će đa­ci ko­ji bu­du boj­ko­to­va­li na­sta­vu do­bi­ti neo­prav­da­ne iz­o­stan­ke.

– At­mos­fe­ra je na sa­stan­ku bi­la dru­ga­či­ja, jer smo uka­za­li da se pret­nja­ma sa­mo po­ve­ća­va ne­za­do­volj­stvo i ote­ža­va put do re­še­nja. I pre­mi­jer i mi­ni­star­ka pro­sve­te ne­ko­li­ko pu­ta su po­no­vi­li da ne­će bi­ti re­pre­siv­nih me­ra, da će se osta­vi­ti do­vo­ljan pro­stor da se na po­čet­ku dru­gog po­lu­go­di­šta za­klju­če oce­ne iz pr­vog, da se đa­ci­ma da šan­sa da od­go­va­ra­ju i po­pra­ve oce­ne u re­gu­lar­nim uslo­vi­ma, a da se on­da na­sta­vi dru­go po­lu­go­di­šte.

Sin­di­kal­ni i stu­dent­ski zah­te­vi ni­su isto

Na na­še pi­ta­nje da li je za po­sti­za­nje kom­pro­mi­snog re­še­nja uslov vla­sti bio da pro­svet­ni sin­di­ka­ti ne po­dr­ža­va­ju stu­dent­ske pro­te­ste, Slo­vić je od­go­vo­rio: „Ne, to ni­je bi­la te­ma”.

Ceo tekst pročitajte na Politika