Nedostatak nastavničkog kadra u osnovnim i srednjim školama već duže vreme opterećuje prosvetni sistem, pa se nadležni i sindikati na različite načine dovijaju kako bi ovaj problem mogao da se reši, piše Euronews Srbija. Najnovija ideja dolazi od ministra prosvete, koji predlaže da se određene profesure proglase za deficitarna zvanja, kako bi im se omogućila veća primanja.
Iz ministarstva veruju da su niska primanja jedan od razloga zašto nastavnici napuštaju posao, pa osim ranije ideje o stipendiranju studenata koji se opredele za nastavničke smerove na fakultetima, predlažu i novu meru.
„Ministarstvo će pokušati da nastavnička zvanja u oblasti matematike, fizike, hemije, geografije, biologije tretiramo kao deficitarna zvanja. To bi dovelo do korekcije koeficijenta i mogućnosti da ljudi koji se opredele za taj poziv imaju veće zarade“, rekao je ministar prosvete, Dejan Vuk Stanković.
Prema poslednje dostupnim podacima Republičkog zavoda za statistiku iz septembra 2023, koji obuhvataju zarade pre povećanja plata u prosveti u oktobru i povećanja u javnom sektoru u januaru, prosečna zarada u sektoru obrazovanja je za oko 2.000 dinara manja od republičkog proseka.
Iz nevladine organizacije Edu Forum sumnjaju da bi nešto veća plata mogla da reši problem, ali ističu da kratkoročno može dati rezultat.
„Nisam siguran da bi ova mera mogla, naročito povećati broj, ali bi možda, u ovom trenutku sprečila odliv nastavnika, jer pored toga što mladi ne upisuju u velikom broju nastavničke fakultete, mi imamo trenutno i veliki odliv, odnosno veliki broj nastavnika se odlučuje da napusti profesiju, i to ne samo zbog niskih plata, već i zbog čitavog stanja, a u velikoj meri je i sam ministar odgovoran za stanje, trenutno stanje u prosveti“, kaže Aleksandar Markov.
Koliki je manjak nastavničkog kadra za pojedine predmete govore i podaci Nacionalne službe za zapošljavanje, prema kojima je u martu ove godine nastavnik fizike bio tražen skoro jednako kao i pekar, dok je potražnja za nastavnikom biologije mogla da se izjednači sa potražnjom za tapetarom.
Osim povećanja plata, iz Edu Foruma kažu da bi i celokupan ambijent u prosveti trebalo popraviti kako bi se nastavnički poziv učinio atraktivnijim.
Ideju za rešavanje ovog problema nedavno su iznosili i sindikati, pa je tako iz Unije sindikata prosvetnih radnika ministru stigao predlog da se zbog manjka nastavničkog kadra omogući i privremeno radno angažovanje penzionisanih nastavnika.
Izvor: Euronews Srbija











kao nastavnik matematike BiH se odrekla tog viška pod uslovom da se zaposle pedagoški asistenti za SVU decu kojoj trebaju
U gradovima gde postoje fakulteti sa nabrojanim studijskim programima,ta zanimanja nisu deficitarna.Ali sa platom prosvetnog radnika ne mogu se pokriti troškovi života u drugom gradu.
zavadi pa vladaj…nastavlja se urusavanje obrazovanja i skolskih kolektiva, jer ministar i njegovi leve svoje komplekse i ne znaju nista o tome kako funkcionise jedna skola, ni ko sta ni koliko radi…jad i beda propalog drustva, urusenog od strane mafijaske vlasti…
Radila sam kao profesor matematike 7 godina, posla za stalno nije bilo…Bira se odgovarajuci kadar, kadar koji odgovara upravama pojedinih skola. Pod izgovorom da nema odredjenih profesora zaposljavaju se ljudi bez odgovarajucih diploma. Otvaraju se vrata novim manipulacijama koje se odnose na radna mesta. Prosvetu volim. Profesuru smatram najlepsim zanimanjem.
Od kada su radna mesta nastavnika biologije i geografije deficitarna? Stručne predmete u srednjim stručnim školama nema ko da predaje. Važno da prekobrojnih glava za ministrovanje uvek imamo.
A šta ćemo sa srbistima koje ste decenijama školovali, puštali decu da upisuju i završavaju fakultete, da ulažu ogroman trud i odricanje da bi šta ? Bili 48. na birou, jeli sendvič za mizernu normu na odredjeno ili radili van struke ? Pa to su mogli i bez školovanja, a ko zna koliko još slučajeva sa drugim profesijama ima. PropasT!
Dakle, ministarstvo otvoreno priznaje da su nastavničke plate male.
A posle Posebnog kolektivnog ugovora i diskriminacije po osnovu članstva u sindikatu, sada se sprema i diskriminacija po osnovu vrste fakulteta!
Da ne zaboravimo i već sprovedenu diskriminaciju po osnovu članstva u sindikatu. Ako nisi član, sleduje ti 50% jubilarne nagrade. 🤕
Koja diskrimimacija, svi koji su tuzili dobili su. Uclanis se i dobijes odmah, tuzis i dobijes za 12 meseci.
Radi sta ti mislis da treba. Novac ces dobiti.
Klasicnja seljacka demagogija ministra i ostalih podrepnih muva oko njega. Neka se nesto laprda pa kako god.
Napravi raskol u platama ministre i dobices teski nerad u celom sistemu. Svi ostali ce udariti rucnu, sto bih ja radio imaju ovi sto su vise placeni pa neka oni rade.