Вучевић: Наставак школске године 20. јануара, све остало је политика

Foto: Screenshot TV Prva

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да нема дилему да ће 20. јануара бити настављена школска година и да би све друго била чиста политика.

“Немам дилему, 20. јануара је наставак школске године. Све државне школе морају да раде, нема ту знака питања. И свако ко буде радио супротно ономе што су законом дефинисане обавезе или правила понашања која морају да важе за све, мора бити спреман да се носи са консеквенцама”, рекао је Вучевић на ТВ Блиц.

Како је додао, ако препуштамо одлуку о почетку школске године разним одељењима, разредима или одборима, показујемо друштвено-политичку незрелост и урушавамо цео систем.

Премијер је нагласио да они који не почну да раде 20. јануара угрозавају права деце на школу, јер је основна школа обавезна и није питање добре воље.

“Не разумем шта је сада питање, осим ако смо на чистом политичком терену” , рекао је Вучевић и подсетио да су четири репрезентативна синдиката просветних радника провела седам месеци у преговорима с властима о економским и социјалним темама, постигавши највеће повећање плата и расправљајући о улози образовања у друштву.

Поред измена закона и решавања питања положаја просветних радника, усвојене су измене Кривичног законика које посебно третирају нападе на просветне раднике и васпитачице, додао је Вучевић.

Премијер је навео да тренутно није тема да неко одаје пошту страдалима у петак у 11.52, већ да неке медијске групе и друштвене мреже врше притисак да школе не раде 20. јануара, што је супротно свим правилима и законској регулативи.

Вучевић је мишљења да ће огромна већина просветих радника прихватити оно што је договорено, али да је ситуација, када су у питању универзитети у Србији, “ потпуно другачија“.

“Тамо похађају наставу студенти који су пунолетни грађани и не мислим да су у истој позицији као ђаци основних и средњих школа, тако да примену политике на универзитету не могу рећи да оправдавам, али разумем. Али, не могу апсолутно да разумем примену политике или примесе политике у основним и средњим школама. На страну да свако има право да буде политички ангажован, али ван школе. Посебно не могу да разумем, и бићу највећи противник, било какве политичке злоупотребе деце”, закључио је Вучевић, преноси Танјуг.

Извор: Политика