Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete rekla je danas da su tokom tragičnog događaja u školi svi nastavnici bili sa decom i da niko nije ishitreno reagovao u takvoj situaciji.
„Mislim da možemo da se oslonimo na te snage, na te resurse. Neka deca su manje rezilijentna, neka deca su više rezilijentna, tako da, u skladu sa tim, verujem da roditelji i razmišljaju“, rekla je Snežana Vuković.
Jedan deo roditelja učenika OOŠ „Vladislav Ribnikar“ snažno se protivi ideju da deca nastave sa časovima i da se školska godina privede kraju na način na koji je planirano – kao da se ništa nije dogodilo. Podele su vidljive, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama.
Nastava se ne odvija u delu u kojem se dogodila tragedija
U svetu postoje različiti primeri – od toga da su škole rušene, do toga da u te objekte niko više nije kročio. Snežana Vuković je objasnila da se OŠ „Vladislav Ribnikar“ sastoji iz dve veštački spojene zgrade i da se nastava uopšte ne odvija u delu u kojem se dogodilo masovno ubistvo.
„Izbegava se sve što podrazumeva da treba da se prođe kroz taj prostor. Čak se i ulazi isključivo na drugi ulaz. To je ono što je u ovom trenutku moguće bilo ili je bilo moguće da se deca potpuno razdvoje, pa da jedno dete iz vaše porodice bude u jednoj školi, drugo u drugoj, što je vrlo teško da razdvojite cikluse, smene. Zaista bi bilo vrlo naporno za roditelje i ja verujem da bi i roditelji takođe imali problem sa tim i to bi bio još dodatni izazov“, rekla je Vukovićeva.
Istakla je da je prostor u kome se odvija nastava potpuno bezbedan i da se u školi nalazi i šest policajaca.
Snežana Vuković je navela da posttraumatski stres može da traje i deset godina i da ne možete nekoga da izmestite na deset godina ili na godinu dana.
„Važno je da se borimo sa stresorima i traumama. Čak i susret sa mestom gde se stres dogodio može da pomogne u prevladavanju traume“, navela je Vukovićeva.
Poručila je da ima kapaciteta da se svako dete individualno prati i da postoji lista od 56 stručnjaka koja je sve veća i da Institut za mentalno zdravlje pomaže u pronalaženju adekvatnih kadrova.
„Naknadno smo čuli za metode koje nisu priznate, doktorka se nalazila na spisku Ministarstva zdravlja“
Sinoć je roditelj jedne devojčice koja je ubijena u OOŠ „Vladislav Ribnikar“ rekao da je nakon tragedije u školi bila angažovana psihijatar koja je preduzela neke metode koje nisu jasne roditeljima – poput toga da je deci puštala narodnu muziku i govorila im da se povežu sa duhovima svojih ubijenih drugara.
Snežana Vuković je rekla da su oni naknadno čuli da se to dogodilo i da je liste stručnjaka pravilo Ministarstvo zdravlja, a da se doktorka koja je primenila pomenute metode nalazila na toj listi.
„Metoda koju ona zastupa kod nas nije priznata i nije nigde verifikovana kao metoda koja treba da bude zastupljena bilo gde, posebno ne u školi. Ja ne znam puno o toj metodi i žao mi je što Ministarstvo zdravlja nije napravilo dobru procenu šta je u tom trenutku potrebno deci, ali potpuno razumem da su kolege bile zauzete svim drugim stvarima“, istakla je Snežana Vuković.
Napomenula je da su sada spiskovi stručnjaka potpuno provereni, ali i da tada spisak nije bio proveravan, pošto ga je poslalo Ministarstvo zdravlja i da se podrazumeva da je osoba stručna.
„Žao mi je što se to dogodilo, ali sam sigurna da se takve stvari neće događati, jer sada imamo timove koji će raditi. Sada smo formirali timove nakon dve nedelje prve pomoći. Formirani su timovi koji su specijalizovani za decu, za roditelje i ne menjaju se više terapeuti“, rekla je Snežana Vuković i dodala da će se sve nastaviti i tokom leta.
Izvor: Sputnjik / Zelena učionica
Da li je moguće da idu iz greške u grešku? Da li je moguće da nikad ne prikoče i ne razmisle o svojim postupcima?
Šta je sa vama, ljudi?
“(…) žao mi je što Ministarstvo zdravlja nije napravilo dobru procenu šta je u tom trenutku potrebno deci, ali potpuno razumem da su kolege bile zauzete svim drugim stvarima”
Koliko mi je poznato, Ministarstvo zdravlja uvek pravi procenu koja njima odgovora u datom trenutku.