Епидемија корона вирусом променила је распоред часова у школама. Уместо у учионици и испред табле, већина ђака ће и прво полугодиште у новој школској години, „завршити“ уз ТВ екране, лаптопове и мобилне телефоне, односно онлајн наставу. За додатни рад испред камере, учитељи и наставници су и додатно „награђени“.
Од Министарства просвете, науке и технолошког развоја смо добили одговор да је реч о симболичној надокнади, а од самих професора да су „плаћени“ 1.000 динара по снимљеном часу. Како кажу надлежи, наставници који су припремали и снимали часове делегирани су од релевенатних институција и организација – Завода за унапређивање образовања и васпитања, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, стручних друштава и заједница школа, а пре свега од школа у којима су запослени, посредством надлежних школских управа. Често су се професори и сами јављали. Све је било на добровољној бази, тако да они који нису желели, нису ни морали.
– Имајући у виду, да у нашим школама раде креативни, иновативни и мотивисани наставници пружили смо могућност да сви запослени у школама на територији Републике Србије, који су препознати као примери добре праксе и који желе да снимају часове, снимају према унапред припремљеном плану по школским управама – наводе у министарству. – Број часова за снимање утврђен је на основу броја образовно-васпитних институција на територији школске управе.
Према наводима министарства, снимање часова је додатно ангажовање наставника и у складу са тим, а на основу свог ангажовања, они су добили симболичну новчану надокнаду, у односу на број снимљених часова. Од надлежних нисмо добили одговор колико је часова један наставник или учитељ могао да сними, као и на који начин је обезбеђен новац са исплату надокнада. Такође, не зна ни колико је тачно наставника било ангожовано за снимање часова, који су емитовани на каналима РТС.
Извор: Новости
Čista laž. Snimila sam 4 časa, emitovana prošlee nedelje, nije plaćeno ništa
Niko nije plaćen od kolega za koje znam da snimaju. I ja sam dobio 10 časova da snimim, nikakva nadoknada nije bila u priči.
Traženi su dobrovoljci, bez ikakve selekcije. Neki direktori su vršili pritisak na zaposlene, po principu koga mogu… I do sada nastavnici nisu ništa isplaćeni.
Istina je malo drugačija od navedenog u tekstu. Časovi za prvi mesec su verovatno bili plaćeni po pomenutoj ceni, nakon toga se odustalo od plaćanja i raspodeljeno su nastavne nedelje po školskim upravama, koje su preko direktora škola pronašle nastavnike, koji će BESPLATNO snimiti časove. Od oktobra počinje smena nastavnika na TV posle jednog ili dva časa, jer se prešlo na ove neplaćene časove, nastavnici su besplatno snimali jedan ili dva časa.
Pričalo se da je izabrana postava nastavnika za snimanje časova odbila da to radi po ceni od 1000 dinara po času i tada se prešlo na varijantu besplatnog snimanja.
Ja sam bio angažovan kao supervizor, sa zadatkom da pregledam i odobrim prezentaciju za čas iz fizike, za to sam nagrađen potvrdom o 12 časova stručnog usavršavanja u ustanovi, po dva časa za svaki pregledani čas.
Ovaj koncept da svaki sledeći čas realizuje drugi nastavnik se pokazao lošim, jer se gubila veza između prethodnog i sledećeg časa. Ovo su iskazali i učenici: „Bolje je bilo dok je samo jedan nastavnik držao časove“.
Ako se ponovi potreba za snimanjem časova, treba se vratiti na koncept plaćanja, koji omogućava biranje nastavnika. Te nastavnike povući iz redovne nastave, na njihovo mesto angažovati zamene. Ovo bi dodatno koštalo državu maksimalno 30 nastavničkih plata (12 učitelja, tri po razredu i 18 nastavnika).