На XVI Међународној олимпијади у знању (XVI Uluslararas Bilgi Olimpiyatlar), која се од 27. октобра до 3. новембра одржава у Анталији у Турској, ученици Математичке гимназије у Београду освојили су шест златних медаља.
Укупно шест златних медаља донели су наши ђаци и то: Андреј Дробњаковић (физика и хемија), Стефан Шебез (математика), Владимир Ђурица (математика и физика) и Нина Шушић (математика). Како је саопштено из Математичке гимназије, Андреј Дробњаковић и Стефан Шебез имали су максималан број поена у дисциплинама у којима су се надметали.
Директорка Математичке гимназије Мирјана Катић каже за Euronews Srbija да се ова школа у свету котира јако добро, нарочито ако се узме у обзир то да Србија нема велики број становника у поређењу са неким другима, као што је на пример Индија.
„Суштина је да Србија 50 година уназад има сјајну децу која су екстремно талентовани за природне науке. Већина њих иде у Математичку гимназију, али не заборавимо да и у другим школама у Србији такође постоје јако талентована деца која учествују на бројним такмичењима. За нас су ове медаље јер са њима почињемо нову школску годину. На тај начин чувамо ниво“, каже.
„Добили смо више златних медаља него што смо имали такмичара. То само по себи говори каква су нам деца. Такође, Нина Шушић је ученица првог разреда, тако да смо сигурни да ће нас она још пуно пута обрадовати“, рекла је.
Андреј Дробњаковић каже да је свако такмичење било другачије и да су имали прилику да бирају из којих ће се предмета такмичити. Каже да је он одабрао физику и хемију, али додаје да су поред природних наука имали могућност да се такмиче и из руског и енглеског, или из географије и маркетинга.
„Што се физике тиче, било је пет задатака. Ја сам успешно решио свих пет. Имао сам максималан број поена. Из хемије је било мало другачије. Имали сте пар рачунских и пар теоријских питања. Ту сам такође све решио. Такмичари су били јако озбиљни, то се и показало у интеракцији са њима и драго ми је што сам имали прилику да их упознамо. Сви ми учимо махом исте ствари. На пример ми из физике учимо електромагнетизам, механику, али сам видео да се потпуно различито учи у Србији, другачије у Финској или Русији. Важно је да видимо нове идеје о истој теми“, објашњава Дробњаковић.
Оно што истиче, поред медаља је највећи успех био тај што су сви једни другима били ветар у леђа и да су се испомагали на разне начине.
„Када одете на бину да преузмете медаљу, добијете велики аплауз који је искрен. Нико на вас не гледа као супарника, сви вас подржавају и гледају на вас као на неког од кога можда и могу нешто да науче“, рекао је Дробњаковић, а преноси Euronews Srbija.
Напишите одговор