Predlog izmena i dopuna Zakona o udžbenicima, stigao je u skupštinsku proceduru. Stigao u Skupštinu, iako stručnjaci upozoravaju da su njegove odredbe – protiv Ustava. On, suštinski, predviđa uvođenje paketa nacionalnih udžbenika – i dok vlast tvrdi njime se radi na očuvanju nacionalnog identiteta, stručnjaci s druge strane kažu – radi se, zapravo, na uvođenju monopola.
Ako predložene izmene Zakona o udžbenicima budu usvojene – spašće knjiga na dva slova. Na Zavod za udžbenike, kao jedinog izdavača, i javno preduzeće koje bi ih, u tom slučaju, štampalo. Glavni razlog uvođenja nacionalnog paketa udžbenika, navode i ministar prosvete i premijer, jeste „očuvanje nacionalnog identiteta“. Za Đura Macuta, to je čak jedan od najvećih uspeha prvih 100 dana njegove Vlade.
„Zakon o udžbenicima, koji takođe predstavlja jedno vraćanje na osnove zdrave istorije, odnosno zdravog postojanja našeg obrazovnog sistema gde ćemo se vratiti korenima onoga što je nacionalni identitet Srbije sa nacionalnim izdavačima, odnosno autorima“, navodi Macut.
Iako, ovako sročeno, zvuči kao uvod u dečiju priču sa izrazito rodoljubivim motivima, javnost je, po svemu sudeći, ipak skeptična. Za razliku od premijera, za roditelje, čini se, ovo nije – ni blizu uspeha. Lidija Nikolić, majka jednog osnovca, kaže – naprotiv – ne vidi da bi to „doprinelo bilo kakvom boljitku“.
„Svi udžbenici imaju isti program, deca rade potpuno iste stvari, samo je pitanje kako je napravljena ta knjiga, ko je lepše ilustrovao, ko je to lakše uradio… Što bi se to danas radilo? Ja sam dete koje je učilo iz samo jednog udžbenika, jedan jedini, Zavod za udžbenike. A zašto danas da nemamo konkurenciju, da učitelji mogu da izaberu?“, kaže ona.
Isto to pitaju se upravo i oni, izgleda ništa manje skeptični, nastavnici. Nastavni plan i program prema kom se udžbenici i sastavljaju, a koje potom odobrava i sam ministar, već je, ističe nastavnik geografije Miroslav Grujić, pun nacionalnog sadržaja. Upravo zato što ih, dodaje, oduvek i pišu – naši autori.
„Često se pominje da nam udžbenike pišu stranci, a verujte, eto uzmite svaki udžbenik, videćete ko su autori. Autori su profesori koji žive i rade u Srbiji. Oni kažu – „da se budi nacionalna svest“. Ja verujem da u svim udžbenicima koji su na tržištu postoji ta nacionalna svest, da se svugde prožima priča o Srbiji. Konkretno, u geografiji, mogu to i da potvrdim“, kaže Grujić.
Iako se ovim Predlogom određuje i preporučena masa udžbenika po razredima, kao i način utvrđivanja najviše maloprodajne cene, Grujić smatra da iza uvođenja svih ovih novina – ipak stoje neki drugi razlozi…
„Mislim da su te priče o ceni, o težini, odnosno debljini udžbenika, kad kažem težina, mislim na gramažu – da su to neke puste priče, da se ovde nešto sasvim drugo krije. Mislim da se ovde ide ka tome da se uradi jedan monopol na tržištu, da se oživi ponovo taj Zavod za udžbenike, jer verujem da veliki broj kolega više i ne koristi udžbenike koje izdaje Zavod“, kaže Grujić.
A isto to misle i iz Udruženja izdavača udžbenika. Gordana Knežević Orlić kaže – jasno je da je ovaj Predlog uvod u monopol, čime se „bez konkurentnosti i bez stručnih analiza – gubi na kvalitetu“. Od preko 2.000 autora koji već 20 godina učestvuju u stvaranju obrazovanih materijala i prilagođavaju ih različitim potrebama đaka i škola, dodaje – više ne bi bilo ni slova.
„Ovaj Zakon je skandalozan u smislu oduzimanja prava nekim ljudima koji su stručni, koji su profesionalci, koji su se dokazali u tom kreiranju udžbenika – njima se zabranjuje da to više rade. To je nešto što je protiv i Ustava i međunarodnih sporazuma koje je država Srbija potpisala“, kaže ona.
Tako je i Udruženje građana Građanske inicijative pozvalo Vladu Srbije da povuče ovaj Predlog i time zaustavi kršenje međunarodnih obaveza u ovoj oblasti. Kao i instrumentalizaciju obrazovanja u, kako kažu, lične i partijske svrhe, jer bi se time, dodaju, zacementirala politička kontrola nad obrazovanjem u Srbiji.
Izvor: N1
Ne znam što smetaju nacionalni udžbenici, a nisu Kavčićevi smetali? Klett i Logos su udzbenici koji su preskupi.