У ОШ „Чегар” ученици свих пет одељења шестог разреда одбили су, уз подршку својих родитеља, да оду на дводневну екскурзију. Разлог бојкота су цене – и за ову екскурзију од два дана, али и све остале које су понуђене од једне агенције. Када су родитељи позвали медије и испричали шта се све догађа у школи око путовања и излета, о ранијој одлуци да (прелиминарно) прихвате екскурзије, почели су да се премишљају и у свим осталим разредима ове школе…
У међувремену Министарство просвете сменило је директора школе Горана Динића, а разлог смене није објављен. Новог в. д. директора Владимира Ристића је немогуће пронаћи. Али кроз причу родитеља, међутим, провејава сумња да је промена на челу установе баш везана за поступак одлучивања о цени екскурзија и, тврди се, „договорно” склапање уговора са „понуђачем услуга”.
Да је клупко незаконитости и нелогичности почело да се одмотава, тврде и чланови Савета родитеља ове школе. Кажу, из званичних школских одлука може много тога да се види. Наиме почетком октобра, расписујући поступак јавне набавке, у школи су проценили да би екскурзије у школској 2024/2025. години требало установу (родитеље) да коштају 15 милиона динара. Али, крајем истог месеца потписан је уговор са јединим понуђачем (име агенције познато редакцији) за чак 11 и по милиона више, односно на 26.600.000 динара, што је, тврде родитељи и довело до откривања „зидања” цена, и због чега је уследио позив на бојкот.
За рекреативну наставу на Златибору, која би требало да се реализује на пролеће наредне године, предвиђено је да се поред стандардних оброка и ужина, за ученике обезбеди смештај у хотелу са три звездице, превоз аутобусом високе класе, присуство лекара, рекреатора, уз обезбеђење играонице и дискотеке… Родитељи, који знају услове, кажу да су и претходне године њихова деца ишла на рекреативну наставу на Златибор и да су тада платили 15.000 динара мање него што се тражи сада. Прошле је школа у природи коштала 31.000, а за овогодишњу треба платити чак 50 одсто више – 44.700 динара.
Утврђено је, причају родитељи, и како је у школи „пречицом” прошао тендер. Уместо да се распише за екскурзију, тврде, расписан је тендер за студијско путовање, што омогућава да се пријави само један понуђач. А на конкурс (тендер-позив) школе њихове деце пријавио се само један – да организује студијско путовање за предшколце, ђаке од првог до четвртог и од петог до осмог разреда… Узалуд су, тврде, од Комисије за јавне набавке школе, у којој нема ниједног родитеља, покушавали да добију одговор на питање зашто су екскурзије енормно поскупеле у односу на прошлу школску годину.
Правилима о ђачким путовањима која су ступила на снагу 2019. године предвиђено је да избор туристичке агенције преко које ће школе изводити екскурзију и наставу у природи морају да организују искључиво преко јавних набавки. Како се сазнаје, и агенције су „поделиле тржиште” и на тендер за студијска путовања свака се пријављује на само један и узима само по једну школу. Исплати се и та једна…
Извор: Политика
Sve je namešteno, preskupo. Žalosno za decu koja ne idu ove godine na njihovu omiljenu rekreativnu nastavu.
Zatvoriti agencije koje naduvavaju cene i pljačkaju roditelje.
Odgovornost agencija i direktora škola??