Zašto ekskurzije ENORMNO koštaju i da li su dogovori među agencijama i pristajanje roditelja na sve što se ponudi – podigli cene u nebesa?

Foto: Canva

U OŠ „Čegar” učenici svih pet odeljenja šestog razreda odbili su, uz podršku svojih roditelja, da odu na dvodnevnu ekskurziju. Razlog bojkota su cene – i za ovu ekskurziju od dva dana, ali i sve ostale koje su ponuđene od jedne agencije. Kada su roditelji pozvali medije i ispričali šta se sve događa u školi oko putovanja i izleta, o ranijoj odluci da (preliminarno) prihvate ekskurzije, počeli su da se premišljaju i u svim ostalim razredima ove škole…

U međuvremenu Ministarstvo prosvete smenilo je direktora škole Gorana Dinića, a razlog smene nije objavljen. Novog v. d. direktora Vladimira Ristića je nemoguće pronaći. Ali kroz priču roditelja, međutim, provejava sumnja da je promena na čelu ustanove baš vezana za postupak odlučivanja o ceni ekskurzija i, tvrdi se, „dogovorno” sklapanje ugovora sa „ponuđačem usluga”.

Da je klupko nezakonitosti i nelogičnosti počelo da se odmotava, tvrde i članovi Saveta roditelja ove škole. Kažu, iz zvaničnih školskih odluka može mnogo toga da se vidi. Naime početkom oktobra, raspisujući postupak javne nabavke, u školi su procenili da bi ekskurzije u školskoj 2024/2025. godini trebalo ustanovu (roditelje) da koštaju 15 miliona dinara. Ali, krajem istog meseca potpisan je ugovor sa jedinim ponuđačem (ime agencije poznato redakciji) za čak 11 i po miliona više, odnosno na 26.600.000 dinara, što je, tvrde roditelji i dovelo do otkrivanja „zidanja” cena, i zbog čega je usledio poziv na bojkot.

Za rekreativnu nastavu na Zlatiboru, koja bi trebalo da se realizuje na proleće naredne godine, predviđeno je da se pored standardnih obroka i užina, za učenike obezbedi smeštaj u hotelu sa tri zvezdice, prevoz autobusom visoke klase, prisustvo lekara, rekreatora, uz obezbeđenje igraonice i diskoteke… Roditelji, koji znaju uslove, kažu da su i prethodne godine njihova deca išla na rekreativnu nastavu na Zlatibor i da su tada platili 15.000 dinara manje nego što se traži sada. Prošle je škola u prirodi koštala 31.000, a za ovogodišnju treba platiti čak 50 odsto više – 44.700 dinara.

Utvrđeno je, pričaju roditelji, i kako je u školi „prečicom” prošao tender. Umesto da se raspiše za ekskurziju, tvrde, raspisan je tender za studijsko putovanje, što omogućava da se prijavi samo jedan ponuđač. A na konkurs (tender-poziv) škole njihove dece prijavio se samo jedan – da organizuje studijsko putovanje za predškolce, đake od prvog do četvrtog i od petog do osmog razreda… Uzalud su, tvrde, od Komisije za javne nabavke škole, u kojoj nema nijednog roditelja, pokušavali da dobiju odgovor na pitanje zašto su ekskurzije enormno poskupele u odnosu na prošlu školsku godinu.

Pravilima o đačkim putovanjima koja su stupila na snagu 2019. godine predviđeno je da izbor turističke agencije preko koje će škole izvoditi ekskurziju i nastavu u prirodi moraju da organizuju isključivo preko javnih nabavki. Kako se saznaje, i agencije su „podelile tržište” i na tender za studijska putovanja svaka se prijavljuje na samo jedan i uzima samo po jednu školu. Isplati se i ta jedna…

Izvor: Politika