Zašto je skakanje korisno za decu?

Skakanje nije samo zabavno, već ima i višestruku korist za psihomotorni razvoj deteta. A najbolji deo što je to jednostavna i lako izvodljiva aktivnost za koju nisu potrebni rekviziti. Deca mogu skakati u bilo koje doba dana i bilo gde. Samo skakanje je od velikog značaja za razvoj kondicije, ono nije samo vežba već i zabava u toku dana.

Zašto je skakanje korisno za decu?

Studije iznova i iznova pokazuju povezanost skakanja i kondicije. Otkako je NASA otkrila svoje tajne tokom 70-ih godina, skakanje je dobilo, možemo reći, status slavnih među lakim i jednostavnim vežbama.

Neki od razloga zašto bi trebalo da dopustite detetu da skače:

Izvrsno je za decu koja vole sportske aktivnosti,
Deca dobivaju priliku da vežbaju, a da toga nisu ni svesna,
Deca uče da kontrolišu kretanje svoga tela (razvoj motorne kontrole),
Uz pomoć skakanja stimuliše se razvoj senzornih sistema (vestibularnog i propriceptivnog sistema).
Koji je značaj skakanja?

Skakanje je veština koja se uči, ne očekujemo da šestomesečna beba skače (i ne sme to da radi), ali decu između 2 i 8 godina trebalo bi puštati i ohrabriti da učestvuju u toj aktivnosti, a još je zabavnije kada to radite zajedno.

Prednosti skakanja:

Skakanje je dobro za srce.
skakanje je kardiovaskularna vežba i daje srcu zdrav i prirodni trening.
Jača mišiće.
Kada deca skaču, to uključuje gotovo sve glavne mišiće u telu, na taj način se jačaju veliki mišići u telu.
Poboljšava koordinaciju.
Skakanje pomaže deci da bolje razumeju svoje telo i gde se ono nalazi u prostoru. Obe strane mozga i tela rade zajedno kako bi održali ravnotežu i koordinaciju.
Utiče na telesnu masu.
Veliki zdravstveni problem dece danas jeste gojaznost, koja je u mnogome povezana sa nedostatkom kretanja. Skakanje je sjajno za rešavanje problema sa težinom.
Jača limfni sistem.
Deca mogu skakati kako bi stimulisala limfni sistem – na ovaj način balansira se količina toksina u telu.
Poboljšava pažnju i pozitivno utiče na učenje.
Skakanje je zabavno. Deca su u toj aktivnosti srećna, a sa pozitivnim osećanjima dolazi do lakšeg učenja. Samu aktivnost skakanja ukoliko iskombinujemo sa igrom učenja brojeva, boja, oblika (i sl.) dolazimo do boljih rezultata, jer dete ne oseća presiju, a praktikuje aktivnost koju voli.
pngfuel.com

Predlog igre: Isecite od papira u boji različite oblike, pričvrstite ih za pod i zadajte detetu nalog da skoči na određeni oblik. Za početak to mogu biti krugovi različitih veličina po kojima dete treba da skače. Videćete da učenje ide lakše nego kada dete sedi i pasivno sluša.

Kada je skakanje u pitanju važno je da uvek obratite pažnju i na bezbednost i da deca mlađeg uzrasta budu pod nadzorom odrasle osobe kako ne bi došlo do povreda.

Izvor: Pitajte defektologa