Стручњаци саветују да је босоного ходање одлично за развој мозга из много разлога. Оно је корисно за табане, за кичму и правилно држање тела. Јача мишиће стопала и ногу, побољшава покретљивост и смањује могућност повреда.
Више пута је научно доказано да ходање без ципела ствара снагу у потколеницама и пружа деци бољу перцепцију кретања кроз простор, што утиче на развој самопоуздања. Малишани су спретнији у спорту, лакше одржавају равнотежу, успешно се пењу, кораци су им усклађенији. Босоного ходање по различитим површинама и текстурама веома позитивно утиче на развој нервног система и побољшава оптимални развој мозга. Ходање по различитим подлогама доприноси изградњи нових неуролошких путева у мозгу. Обувањем ципела смањујемо могућност да се дечији мозак развија на прави начин.
Неки родитељи пуштају своју децу да ходају боса и тако правилно утичу на развој дечијег мозга. Они који тако навикну децу од малена обично обују чарапе тек током зиме а до тада ходају боси. Деца толико дуго времена проводе у обући и не ходају боса да смо и заборавили да стопала имају веома важну улогу за развој осећаја.
Педијатри саветују да деца ходају боса и да им се не обувају ципеле пре него што су потпуно спремна за ходање, да до тада проводе време боса. Касније како дете расте родитељи се брину да ће се дете испрљати или добити неку бактерију па не дају деци да шетају боса и тако праве велику грешку. Други се брину да ће се деца прехладити ако ходају боса. Наша кожа на табанима је дебља него на другим деловима тела и због тога је заштита на табанима боља.
Много је вероватније да бисмо се разболели од додира прљавштине рукама него преко пода. Присутна је и забринутост због повреда која свакако постоји, али је добро пустити децу да ходају боса по плажи, трави, песку..И увек их научити да гледају куда иду. Стопалима треба пустити да се природно развијају. Ципеле смањују обим покрета стопала и могу негативно утицати на ходање, равнотежу, сензорни развој и проприоцепцију (оријентацију нашег тела у простору око нас).
Дозволите Вашој деци ходају боса. Нека изују чарапе када шетају по кући. Организујте такмичење ко ће више провести времена бос и научите их да уживају у слободи коју им дајете. Постоје видео клипови који су преплавили интернет како се деца у неким вртићима Европе играју тако што пролазе кроз кадице напуњене различитим састојцима, течностима и текстурама (лишће, сапуница, вода, песак, камење…) – деца кроз ове кадице трче боса. Овакве игре могу поспешити развој емоција код деце, развој чула, појачати способност осећања и помоћи ако дете има равне табане. Стварају им бољу способност опажања, помажу за равнотежу И имају целокупно добар утицај на дететов развој.
Драги родитељи, ако Вам се допао овај текст, сетите се како сте волели да ходате боси када сте били мали и пустите своју децу кад год сте у могућности да ходају боса.
Милена НиколићАутор: Милена Николић, педијатар
Извор: Мојпедијатар
Напишите одговор