Зашто су наставници незадовољни и шта стоји у Протоколу који су потписали са Владом

Foto: Canva

Уколико Влада Србије не испуни одредбе из Протокола потписаног 12. октобра прошле године, просветни радници обуставиће рад 16. септембра. Ово је одлука сва четири репрезентативна синдиката која је донета након састанка у Влади одржаног прошле недеље. На том састанку, ком су присуствовали и премијер Србије Милош Вучевић и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, представницима синдиката предочено је да до јануара неће бити нових повећања зарада у просвети.

Представници синдиката са састанка су изашли незадовољни зато што им је, како тврде, јасно речено да оно што је потписано држава неће испунити.

А шта заправо пише у потписаном Протоколу и зашто се наставници (опет) буне?

Протокол је потписан 12. октобра 2023. године између четири репрезентативна синдиката и Владе Србије (тада је премијерка била Ана Брнабић).

Влада Србије се овим документом обавезује да до јануара 2025. године, изједначи почетну плату наставника са републичким просеком у Србији. У јуну је тај просек износио 95.000 динара, а најаве су да ће у децембру бити 110.000 динара.

Осим изједначавања почетне плате наставника са државним просеком, Протоколом је предвиђен заједнички рад на смањењу администрације у школама, јер осим електронског дневника, наставници су у обавези да имају и педагошке свеске где се води евиденција о сваком ученику појединачно.

Протоколом се Влада обавезала да ће у сарадњи са синдикатима извршити измене коефицијената у 2024. години.

И ставка око које се копља највише ломе јесу примања наставника. Влада се обавезала да ће током 2024. године бити ванредних повећања у просвети, како би дошли до крајњег циља да наставник почетник 1. јануара 2025. године има плату једнаку просечној плати у Републици Србији.

Просечна плата у просвети је сада 86.671 динар, а власт очекује да ће просечна плата у Србији до краја године бити 110.000 динара.

Представници синдиката кажу да се потписивањем Протокола са синдикатима држава обавезала да ће испунити одређене ставке, али да скоро ништа од тога није до сада урађено.

“Ствари у том документу су јасне, али друга страна није разумела да је обавезујуће оно што је потписано и да ћемо ми то гурати до краја“, казала је председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић. Она је додала да су представници синдиката у четвртак били на састанку у Влади и да им је премијер Србије рекао да потписани протокол “не обавезује Владу”.

Синдикалци кажу да им је засметало и то што су добили најаву да ће бити повећање плате само једном делу запослених у просвети и то само наставницима. Питају се шта ће бити са платама осталих- психолозима, педагозима, административним радницима и осталом ненаставном особљу.

Протокол потписан октобра прошле године погледајте ОВДЕ.