Уколико Влада Србије не испуни одредбе из Протокола потписаног 12. октобра прошле године, просветни радници обуставиће рад 16. септембра. Ово је одлука сва четири репрезентативна синдиката која је донета након састанка у Влади одржаног прошле недеље. На том састанку, ком су присуствовали и премијер Србије Милош Вучевић и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, представницима синдиката предочено је да до јануара неће бити нових повећања зарада у просвети.
Представници синдиката са састанка су изашли незадовољни зато што им је, како тврде, јасно речено да оно што је потписано држава неће испунити.
А шта заправо пише у потписаном Протоколу и зашто се наставници (опет) буне?
Протокол је потписан 12. октобра 2023. године између четири репрезентативна синдиката и Владе Србије (тада је премијерка била Ана Брнабић).
Влада Србије се овим документом обавезује да до јануара 2025. године, изједначи почетну плату наставника са републичким просеком у Србији. У јуну је тај просек износио 95.000 динара, а најаве су да ће у децембру бити 110.000 динара.
Осим изједначавања почетне плате наставника са државним просеком, Протоколом је предвиђен заједнички рад на смањењу администрације у школама, јер осим електронског дневника, наставници су у обавези да имају и педагошке свеске где се води евиденција о сваком ученику појединачно.
Протоколом се Влада обавезала да ће у сарадњи са синдикатима извршити измене коефицијената у 2024. години.
И ставка око које се копља највише ломе јесу примања наставника. Влада се обавезала да ће током 2024. године бити ванредних повећања у просвети, како би дошли до крајњег циља да наставник почетник 1. јануара 2025. године има плату једнаку просечној плати у Републици Србији.
Просечна плата у просвети је сада 86.671 динар, а власт очекује да ће просечна плата у Србији до краја године бити 110.000 динара.
Представници синдиката кажу да се потписивањем Протокола са синдикатима држава обавезала да ће испунити одређене ставке, али да скоро ништа од тога није до сада урађено.
“Ствари у том документу су јасне, али друга страна није разумела да је обавезујуће оно што је потписано и да ћемо ми то гурати до краја“, казала је председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић. Она је додала да су представници синдиката у четвртак били на састанку у Влади и да им је премијер Србије рекао да потписани протокол “не обавезује Владу”.
Синдикалци кажу да им је засметало и то што су добили најаву да ће бити повећање плате само једном делу запослених у просвети и то само наставницима. Питају се шта ће бити са платама осталих- психолозима, педагозима, административним радницима и осталом ненаставном особљу.
Протокол потписан октобра прошле године погледајте ОВДЕ.
mozda da svi izadjemo na ulicu?!?da stane cela Srbija?!ili je ucena ovakva privilegija nastavnika i advokata?Samo oni mogu ucenom do cilja?!Na zalost,država sada mora i treba da ih nauci redu.Ne moze se ucenama.Da svi podelimo tesko i da počnu da se ponašaju onako kako teče da ih poštuju.Tolilo osiono ponašanje i gledanje roditelja sa visine da je to uzas.Bezobrazno,gledanje samo jednog interesa,njihovog.Roditeljski kada njima „igra“ u 4 radnim danom i ljutnja sto svi ne dotrce da se izabere savet i „resi“sokolski dinar.Tada je sve lakse.Uzas kako su prosvetu sami uništili i sada bi status polu bogova.Na zalost,prvo se pogledajte u ogledalo,vecina..Svaka cast onoj manjini..njih deca i roditelji i dalje postuju i cene.Cenice ih zavela jer su ljudi
U vašem komentaru se oseća lični animozitet, frustracija pa i mržnja prema prosvetnim radnicima. Lično je i stavljanje baš advokata u isti koš. Asocijacija za štrajk meni bi bili taksisti, poštari, namenska industrija. Štrajk advokata me ne pogađa. Moja iskustva sa nastavnicima su sasvim suprotna. Kulturni, prijatni spremni da pomognu i većina voli posao koji radi. I inače nemam problem u komunikaciji sa ljudima. Opušten sam, svakom se obraćam sa poštovanjem i nikoga ne učim kako da radi svoj posao. Radim u javnom preduzeću kao šofer kamiona. Ne smatram da imam veliku platu i želeo bih veću. Ipak moja plata je veća od nastavničke i ja ne smatram da je to u redu. Podržavam njihov štrajk i svaki štrajk gde se radnici bore za svoja prava. U ovom slučaju oni traže ono što im je vlada na papiru već dala i potpisala. Kome da verujemo ako nas vlada laže i vara. Para ima za Rafale i EKSPO a nema za prosvetu. Odakle to da štrajk zoveš ucenom Sindikati i štrajkovi postoje od kraja osamnaestog veka. Nastali su kao otpor surovom kapitalizmu i eksploataciji industrijalaca. Sindikati su se izborili za 8 osmo časovno radno vreme. Petodnevnu radnu nedelju, penziono i zdravstveno osiguranje. Sve to su platili krvlju a mi se danas tih tekovina olako odričemo. Pravo na štrajk je skoro ukinuto. Kako su Francuski sindikati štrajkovali kada je država htela da pomeri granicu za penziju na 65 godina. Svi su se digli. Skoro pa revolucija. Mi smo to prihvatili bez reči. Podići će kod nas i na 70 i niko se neće buniti. Bake i deke neka rade. Mladi, školovani i sposobni su potrebniji našim „prijateljima“ iz EU. Nije štrajk ucena nego nasušna potreba.
Nije predviđeno da se nadoknađuju časovi izgubljeni zbog štrajka,jer kao da ga nije ni bilo.A i učenici bi bili preopterećeni.2015.sam potpisala da ne želim da nadoknađuje te časove i jedino ja ostala bez dela plate.Kolege tobože nadoknadili,upisivali u posebne dnevnike evidencije,i vraćen im deo plate.!!!.Tako se to radi,u zemlji Srbiji.
Због чега се воде подаци о сваком ученику? Коме то треба и зашто?
Могу ли учитељи да се посвете раду са децом и држе додатне часове оној деци која заостају или су изостали са наставе због болести па нису успели савладати градиво. Не разумем коме су у интересу евиденције сваког поступка наше деце.
Просек није битан, колика је почетна плата и колика је повишица на годишњем нивоу? У просек убацују и плате директора можда и министара само да би напумпали да изгледа много већа од плате већине родитеља, да им родитељи не би дали подршку, а свакако би требали.