Ukoliko Vlada Srbije ne ispuni odredbe iz Protokola potpisanog 12. oktobra prošle godine, prosvetni radnici obustaviće rad 16. septembra. Ovo je odluka sva četiri reprezentativna sindikata koja je doneta nakon sastanka u Vladi održanog prošle nedelje. Na tom sastanku, kom su prisustvovali i premijer Srbije Miloš Vučević i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, predstavnicima sindikata predočeno je da do januara neće biti novih povećanja zarada u prosveti.
Predstavnici sindikata sa sastanka su izašli nezadovoljni zato što im je, kako tvrde, jasno rečeno da ono što je potpisano država neće ispuniti.
A šta zapravo piše u potpisanom Protokolu i zašto se nastavnici (opet) bune?
Protokol je potpisan 12. oktobra 2023. godine između četiri reprezentativna sindikata i Vlade Srbije (tada je premijerka bila Ana Brnabić).
Vlada Srbije se ovim dokumentom obavezuje da do januara 2025. godine, izjednači početnu platu nastavnika sa republičkim prosekom u Srbiji. U junu je taj prosek iznosio 95.000 dinara, a najave su da će u decembru biti 110.000 dinara.
Osim izjednačavanja početne plate nastavnika sa državnim prosekom, Protokolom je predviđen zajednički rad na smanjenju administracije u školama, jer osim elektronskog dnevnika, nastavnici su u obavezi da imaju i pedagoške sveske gde se vodi evidencija o svakom učeniku pojedinačno.
Protokolom se Vlada obavezala da će u saradnji sa sindikatima izvršiti izmene koeficijenata u 2024. godini.
I stavka oko koje se koplja najviše lome jesu primanja nastavnika. Vlada se obavezala da će tokom 2024. godine biti vanrednih povećanja u prosveti, kako bi došli do krajnjeg cilja da nastavnik početnik 1. januara 2025. godine ima platu jednaku prosečnoj plati u Republici Srbiji.
Prosečna plata u prosveti je sada 86.671 dinar, a vlast očekuje da će prosečna plata u Srbiji do kraja godine biti 110.000 dinara.
Predstavnici sindikata kažu da se potpisivanjem Protokola sa sindikatima država obavezala da će ispuniti određene stavke, ali da skoro ništa od toga nije do sada urađeno.
“Stvari u tom dokumentu su jasne, ali druga strana nije razumela da je obavezujuće ono što je potpisano i da ćemo mi to gurati do kraja“, kazala je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić. Ona je dodala da su predstavnici sindikata u četvrtak bili na sastanku u Vladi i da im je premijer Srbije rekao da potpisani protokol “ne obavezuje Vladu”.
Sindikalci kažu da im je zasmetalo i to što su dobili najavu da će biti povećanje plate samo jednom delu zaposlenih u prosveti i to samo nastavnicima. Pitaju se šta će biti sa platama ostalih- psiholozima, pedagozima, administrativnim radnicima i ostalom nenastavnom osoblju.
Protokol potpisan oktobra prošle godine pogledajte OVDE.
mozda da svi izadjemo na ulicu?!?da stane cela Srbija?!ili je ucena ovakva privilegija nastavnika i advokata?Samo oni mogu ucenom do cilja?!Na zalost,država sada mora i treba da ih nauci redu.Ne moze se ucenama.Da svi podelimo tesko i da počnu da se ponašaju onako kako teče da ih poštuju.Tolilo osiono ponašanje i gledanje roditelja sa visine da je to uzas.Bezobrazno,gledanje samo jednog interesa,njihovog.Roditeljski kada njima „igra“ u 4 radnim danom i ljutnja sto svi ne dotrce da se izabere savet i „resi“sokolski dinar.Tada je sve lakse.Uzas kako su prosvetu sami uništili i sada bi status polu bogova.Na zalost,prvo se pogledajte u ogledalo,vecina..Svaka cast onoj manjini..njih deca i roditelji i dalje postuju i cene.Cenice ih zavela jer su ljudi
U vašem komentaru se oseća lični animozitet, frustracija pa i mržnja prema prosvetnim radnicima. Lično je i stavljanje baš advokata u isti koš. Asocijacija za štrajk meni bi bili taksisti, poštari, namenska industrija. Štrajk advokata me ne pogađa. Moja iskustva sa nastavnicima su sasvim suprotna. Kulturni, prijatni spremni da pomognu i većina voli posao koji radi. I inače nemam problem u komunikaciji sa ljudima. Opušten sam, svakom se obraćam sa poštovanjem i nikoga ne učim kako da radi svoj posao. Radim u javnom preduzeću kao šofer kamiona. Ne smatram da imam veliku platu i želeo bih veću. Ipak moja plata je veća od nastavničke i ja ne smatram da je to u redu. Podržavam njihov štrajk i svaki štrajk gde se radnici bore za svoja prava. U ovom slučaju oni traže ono što im je vlada na papiru već dala i potpisala. Kome da verujemo ako nas vlada laže i vara. Para ima za Rafale i EKSPO a nema za prosvetu. Odakle to da štrajk zoveš ucenom Sindikati i štrajkovi postoje od kraja osamnaestog veka. Nastali su kao otpor surovom kapitalizmu i eksploataciji industrijalaca. Sindikati su se izborili za 8 osmo časovno radno vreme. Petodnevnu radnu nedelju, penziono i zdravstveno osiguranje. Sve to su platili krvlju a mi se danas tih tekovina olako odričemo. Pravo na štrajk je skoro ukinuto. Kako su Francuski sindikati štrajkovali kada je država htela da pomeri granicu za penziju na 65 godina. Svi su se digli. Skoro pa revolucija. Mi smo to prihvatili bez reči. Podići će kod nas i na 70 i niko se neće buniti. Bake i deke neka rade. Mladi, školovani i sposobni su potrebniji našim „prijateljima“ iz EU. Nije štrajk ucena nego nasušna potreba.
Nije predviđeno da se nadoknađuju časovi izgubljeni zbog štrajka,jer kao da ga nije ni bilo.A i učenici bi bili preopterećeni.2015.sam potpisala da ne želim da nadoknađuje te časove i jedino ja ostala bez dela plate.Kolege tobože nadoknadili,upisivali u posebne dnevnike evidencije,i vraćen im deo plate.!!!.Tako se to radi,u zemlji Srbiji.
Zbog čega se vode podaci o svakom učeniku? Kome to treba i zašto?
Mogu li učitelji da se posvete radu sa decom i drže dodatne časove onoj deci koja zaostaju ili su izostali sa nastave zbog bolesti pa nisu uspeli savladati gradivo. Ne razumem kome su u interesu evidencije svakog postupka naše dece.
Prosek nije bitan, kolika je početna plata i kolika je povišica na godišnjem nivou? U prosek ubacuju i plate direktora možda i ministara samo da bi napumpali da izgleda mnogo veća od plate većine roditelja, da im roditelji ne bi dali podršku, a svakako bi trebali.