Završen zajednički protest nastavnika, studenata i IT sektora: ”Ovo ne sme biti borba prosvete i đaka”

Održana je tročasovna blokada Brankovog mosta u Beogradu „Svi do mosta jer je dosta“, a prosvetni radnici su pozvali ostale struke da se pobune i podrže njih i studente u blokadama.

Studenti u blokadi su na društvenim mrežama naveli da se protest organizovan kao vid podrške prosvetnim radnicima osnovnih i srednjih škola u Beogradu.

Protest je počeo u 15 sati okupljanjem sa obe strane mosta, a tokom tročasovne blokade odata je pošta poginulima 2023. u OŠ „Vladislav Ribnikar“, Duboni i Malom Orašju, te u padu nadstrešnice novosadske železničke stanice.

Održani su govori i tri performansa, a prosvetni radnici predali su štafetu predstavnicima IT struke.

Na kraju blokade Brankovog mosta, otpevana je pesma „Vostani Serbije“, čime je zvanično završen protest.

„Ovo je danas nešto potpuno drugačije. Prvi put smo na mostu. Nismo slučajni izabrali Brankov most. On je simbol spajanja, solidarnosti – spaja ljudi. Izabrali smo ga jer povezuje stari i novi deo grada i aktivnosti će se događati na sredini mosta“, kazala je za N1 nastavnica srpskog u Osnovnoj školi „Kralj Petar I“ Vera Stanković.

Mia Bakić sa Filozofskog fakulteta kazala je za N1 da se na sredini Brankovog mosta dešava „povezivanje“.

„Sa starogradske strane i u buci na sredini mosta vezuju se dve niti, prosvetni radnici krenuli su sa starogradske strane, a IT sektor sa novobeogradske strane. Sada se dešava vezivanje i predaja štafete IT sektoru koji će sledeći da održi plamen pobune i preda ga onda nekom drugom“, kazala je Bakić.

Dodala je da su četiri nivoa sistema obrazovanja sada zajedno.

„I cela poruka skupa je ukazivanje na to koliko je važno da budemo zajedno, čak i kada smo različiti. Ali iz ovoga svega moramo da izađemo osnaženi, da pokažemo koliko je bitno da razlike ostavimo po strani kako bi se za one stvari koje su važne, borili zajedno“, naglasila je.

Program je počeo govorima nastavnika i profesora osnovnih i srednjih škola.

„Stojimo da bismo branili ono što nas sve povezuje – istinu, pravdu, dostojanstvo. Mi se danas pitamo – šta se dešava kad pokušavaju da sruše mostove između nas? Videli smo kako se ljudi zastrašuju nepoznatim oružjem, kako se studenti nazivaju državnim neprijateljima, videli smo otkaze, smene, progone – sve da se slomi jedan narod. Ali, ovaj most nije mesto razlaza, već mesto susreta. Mi se danas ujedinjujemo. Neće nas zaustaviti. Ako su mostovi simbol života, rušenje mosta je rušenje života“, kazala je ona tokom blokade.

Zatim su pročitana imena stradalih u OŠ Vladislav Ribnikar i Duboni i Malom Orašju i održan je pomen 19-ominutne tišine.

Na mostu je održan i performans solidarnosti prosvetnih radnika.

Protest je završen oko 18 sati odavanjem pošte poginulima 1. novembra u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu.

Prosvetni radnici pozvali su i druge struke da se pobune.

Dijana Kostić, koja pripada IT zajednici, izjavila je tokom protesta na Brankovom mostu da je trenutak da se sve struke uključe u borbu za ispunjenje studentskih zahteva, a ne samo prosvetari i IT zajednica. Ona je ocenila i da je sramotan pritisak koji država vrši na prosvetne radnike time što im ne isplaćuje plate.

Ona je naglasila da ovo ne sme biti samo borba prosvete i đaka.

Izvor: Vreme, N1