Set prosvetnih zakona koji je Vlada usvojila na sednici prošle nedelje uskoro bi trebalo da se nađu i pred poslanicima Skupštine Srbije. Jedna od mera koja je izazvala najviše pažnje, a za koju predstavnici prosvetnih radnika kažu da nije do kraja razjašnjena, jeste mogućnost udaljavanja učenika sa nastave na pet dana, zbog nedoličnog ponašanja. Ono što nam je iz američkih filmova poznato kao suspenzija.
Na tu temu je za jutarnji program TV Nova S govorila predsednica Unije sindikata škola Beograda Snežana Romandić.
Novi set zakona predviđa i ono o čemu se govorilo nakon incidenta u Trsteniku, a to je da će ocena iz vladanja od drugog razreda osnovne škole ući u prosek. Ipak, ono što će ovu meru na neki način ograničiti jeste to da jedinica iz vladanja ne znači da će učenik ponavljati razred.
Pored toga, ako zakoni budu usvojeni, promeniće se način sankcionisanja nedoličnog ponašanja. Pored pojačanog vaspitnog rada, postojaće i mogućnost udaljavanja učenika sa nastave u trajanju od minimum pet dana u slučaju teže povrede obaveza. Takođe, biće uvedena i obaveza intenzivnije saradnje i komunikacije svih ustanova koje se bave zaštitom od nasilja (škole, MUP, Centri za socijalni rad, lokalne zajednice). Rokovi za pokretanje i vođenje disciplinskog postupka u slučajevima teže povrede obaveza učenika biće skraćeni, a ispisivanja učenika iz srednje škole dok se vodi disciplinski postupak neće više biti moguće. To je, inače, način koji su mnogi đaci koristili da izbegnu sankcije nakon teže povrede radne obaveze.
„Deca danas postaju popularna ukoliko su negativna, odnosno, u uzrastu tinejdžera je pomalo popularno biti problematičan. Ovde se dovodi u pitanje jedna stvar: pet dana kada učenik nije u školi, nastavnik mora da pronađe odgovarajući način kako da mu dostavi materijale za rad. Dakle, uvodi se nekakav onlajn rad za decu koja su u tim situacijama i nisu u školi“, kazala je Romandić za Novu S.
Za meru pojačanog vaspitnog rada, ona tvrdi da često nema mnogo smisla, posebno u situacijama kada se time ne rešavaju razlozi koji su doveli do problema.
Pet dana kući na onlajn nastavi?
Portparol Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Vesna Jerotijević objasnila je za Nova portal da će mera suspenzije za nastavnike dodatno opteretiti prosvetne radnike, ukoliko se precizno ne definiše. Ona objašnjava da nije definisano da li udaljavanje učenika sa nastave na ped dana, uz mogućnost društveno korisnog rada podrazumeva da će on imati neku dodatanu, onlajn nastavu. Nije definisano ni šta predviđa koncept društveno korisnog rada. Da li je to školska biblioteka, školska kuhinjica, pomoć u dežurstvu dežurnom nastavniku…
„Verujem da on ne može da ne ide u školu pet dana, pa pretpostavljam da to podrazumeva koncept onlajn rada. I da li taj koncept podrazumeva da on ima neki društveno koristan rad u okviru škole, ili da bude upućen u neku socijalnu ustanovu? To će, pretpostavljam da zavisi i od uzrasta učenika, ne mogu se tretirati mlađi osnovci, stariji osnovci i srednjoškolci isto. Ono što sigurno znamo to je da će to dodatno opteretiti administarciju škole prilikom vođenja takvog disciplinskog postupka. Dakle, mi ćemo voditi zapisnike, taj pojačani pedagoški rad, vodićemo izjave, pravićemo program tog rada… To će sve zahtevati dodatno angažovanje nastavnika ili odeljenskog starešine“, kaže Jerotijević.
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola i nastavnik informatike u Školi za negu lepote Milorad Antić navodi za Novu da je mogućnost udaljavanje učenika sa nastave na pet dana bio njegov predlog.
„Suspenzija učenika do okončanja disciplinskog postupka, s tim što mu je škola dužna da obezbedi nastavne jedincie tokom tog dela kada neće biti prisutan u školi. Znači, vi mu tada date nastavne jedincie koje treba on sam da uči i sam da sprema i sam da izvede zaključak. Tako da je ta mera dobra jer, pet dana sam, bez društva, bez okoline, nije baš popularna kod dece. Što se tiče roditelja, na njih će ta mera najviše da utiče jer će morati da misle kako da organizuju posao i da budu kući sa detetom. U Americi i Francusko je to mnogo strože, policijski inspektor dolazi kući kod deteta“, ističe nastavnik Antić.
Zasto ne bi drustveno koristan rad bio i ciscenje skolskog dvorista i snega u zimskom periodu, to je najefikasniji nacin, za razliku od nekakvih beskorisnih prezentacija i gledanja u kompjuter. Njima treba fizicki rad, kazem kao prosvetni radnik. Nije to nikakvo iskoriscavanje.
U Srbiji je velika sloboda i za nasilje nema kazni.Deca kopiraju starije koji prave nerede nasilje promovise se svasta u medijima kao rilijati sto pogubno za decu.Drzava blago reaguje i deci je sve dozvoljeno