Zloupotreba opravdanja: Kad je učenik bolestan, opravdanje u školu treba da donese RODITELJ

Foto: Canva

U školama se približavaju prvi kontrolni zadaci, a sa njima i izostanak pojedine dece sa časova. Na to da postoje zloupotrebe lekarskih opravdanja, već neko vreme pažnju skreće Unija srednjoškolaca Srbije. Tvrde da overena blanko lekarska opravdanja kruže među decom po školama i u njihovim grupama i navode da na to godinama niko ne reaguje. Ukazuju i na prodaju opravdanja na društvenim mrežama. Pozivaju Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja da se uključe u rešavanje najpre uzroka problema.

Kada đaka zaboli kontrolni, pomoć traži od lekara. Stari, dobro poznati, recept koriste i nove generacije da opravdaju izostanak sa provere znanja.

„Kad kažu boli me glava, ja pitam koji predmet. To je šala, naravno, ali bilo šta da kažu od simptoma, mi moramo da proverimo i da utvrdimo da li jeste ili nije“, kaže dr Olivera Todorović, načelnica pedijatrije Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković“ na Paliluli.

Nije novo ni da se opravdanja lažiraju.

„Još u vreme kada sam ja išla u školu, bilo je mangupa u generaciji koji su pravili falsifikate opravdanja“, kaže Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Među decom u školama i u njihovim grupama kruže i važeća lekarska opravdanja – overena, bez upisanih ličnih podataka, kažu u Uniji srednjoškolaca Srbije.

„U razgovoru sa srednjoškolcima sa kojima radimo već postoji ta javna tajna da postoji mogućnost da se opravdanje nabavi u samoj zdravstvenoj ustanovi, da li nekoj privatnoj ili državnoj ili prosto kada je neki učenik bolestan da ode pa da zamoli za još koje opravdanje kada bude bilo potrebno taj trenutak da se iskoristi, da se možda propusti neki čas i slično, pa može da dobije neko opravdanje više i kasnije će prosto dopuniti datum i neke slične podatke“, kaže Elizabeta Jagica iz Unije srednjoškolaca Srbije.

Opravdanje bi trebalo da donese roditelj

Zna se i ko po zakonu treba da donese opravdanje u školu – roditelj. U praksi, donose ga i deca. 

„Vrlo često postoji problem u tome što roditelji zbog svojih poslovnih obaveza ili zato što žive negde dalje nisu u mogućnosti, ili već svoje prioritete postavljaju nešto drugačije, pa ne dolaze u školu, već ta opravdanja šalju po učenicima. Onog trenutka kada odeljenski starešina ima poverenje u učenika i u roditelja, to je negde jedna od onih mogućnosti koju mi prihvatamo. Možda je tu problem kada roditelj ne zna da učenik dolazi sa opravdanjem, kada učenik sakrije od svog roditelja da će pobeći sa nekog časa ili nekog dana“, kaže Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Ceo tekst: RTS