10 кључних савета како попунити листу жеља за упис у средњу школу

Полагање тестова у склопу мале матуре, прошла су, уследио је мали предах, али већ 29. и 30. јуна следе нове муке, како попунити листу жеља тако да будући средњошколци упишу школу коју највише желе. Данас ће бити објављивани коначних резултата, а одмах затим почиње то фамозно попуњавање листе жеља и на крају упис у средњу школу.

Попуњавање листе жеља је веома важан корак у склопу целог процеса мале матуре и треба му приступити са пуно пажње, јер он умногоме одлучује сам ток даљег школовања, односно одабир будуће професије

– Листа жеља ће бити попуњавана 29. и 30. што електронски, што непосредно, односно у школи. И оно што се у претходним годинама показало као пракса, максимум 20 листа жеља може да буде попуњено. Ми препоручујемо свакако да се свих 20 попуни – рекао је за РТС Милан Пашић, помоћник министра просвете за основно образовање, пише Блиц.

Како је рекао, школе не смеју да траже од родитеља да се попуни свих 20 листа жеља, али је увек добра препорука да буде што више, јер школа има искуства и родитељима указује који су то смерови, профили, односно колико бодова деца имају.

Према његовим речима, савет је да се првих пет жеља свакако попуни. Саветује и да у првом делу листе наведу оно што заиста желе.

Претходних година се показало као да су осмаци највише били заинтересовани за гимназије, и то природног, научног смера, затим друштвеног смера, општег типа и у појединим градовима за медицинске школе. Како ће бити након мале матуре 2023. године, знаћемо 3. јула.

Препорука: Попуните свих 20 поља

Попуњавање листе жеља заправо значи рангирати средње школе на основу тога које би највише волели да похађају од септембра.

Иако је за неке то лакши део посла, многим навршеним основцима и овај корак ка почетку средњошколског образовања представља проблем и изазива низ недоумица, па није лоше да им се предоче савети који ће им помоћи да на најпаметнији и најсигурнији начин саставе поменуту листу жеља од које ће им и те како зависити будућност и даље школовање.

Оно што је важно приликом попуњавања листе жеља јесте да школу коју би ученик највише волео да упише треба да наведе као прву, па тим редом да попуни листу од минимум 10 школа, односно профила. Препорука је да се попуни свих 20 места колико има у листи жеља.

Редослед школа на листи је и те како важан, јер ће према томе ђаци бити распоређени у школе, у зависности од тога колико бодова имају, односно биће уписани у прву школу за коју имају довољно бодова. Поред овога, јако је важно да се ученици пре подношења свог списка информишу који је то број бодова који се тражи за одређене смерове, јер се он мења из године у годину. То је важно како би видели какве су им шансе да упишу жељену школу.

Логика којом су се до сада водили осмаци јесте да након првог избора наведу школу у коју би према њиховој рачуници постигнутих бодова могли да прођу, а да их тај смер донекле и занима. Има и оних који на својој листи избора наводе школе које би им након завршетка омогућиле лакше запослење, или им олакшале упис на жељени факултет.

10 кључних смерница за попуњавање листе жеља

Врло је важно листе жеља попунити по свим правилима, јер неправилно попуњене листе неће бити узете у обзир, па је могуће да дете у првом уписном року не буде примљено. Ево шта је све важно да знате.

1. Образац за листу жеља купује се у продавницама “Просветног прегледа”. Купите више образаца да бисте имали резерву ако погрешите при попуњавању.

2. Шифра образовног профила обавезно мора да буде написана латиницом онако како је написана и у Конкурсу за упис у средње школе. Обавезно проверите тачност уписане шифре јер је она најзначајнији податак на листи жеља. Шифра се састоји од 11 знакова, односно слова и бројева.

3. Назив школе се уписује у поље поред шифре жељеног образовног профила.

4. Назив образовног профила је додатна информација којом се потврђује да је образовни профил који је наведен шифром жељени смер те средње школе. На листи жеља мора се написати целокупни назив образовног профила онако како је написан у Конкурсу.

5. Проверите да ли се све три ставке које се морају уписати поклапају.

6. Попуните свих 20 ставки образовних профила. На прво место треба ставити оно што је прва жеља матуранта. После тога саветујемо да наведете и друге образовне профиле који се налазе у школи првог избора. Ово је битно због тога што је важно да дете упише школу коју жели. Образовни профил могуће је променити и касније, у септембру, када већ почне школа. То је, међутим, у надлежности директора школе.

7. Смерове поређајте по нивоу заинтересованости. То значи да је како листа одмиче заинтересованост за смерове које уписујете све мања. Битно је да у првих неколико смерова упишете баш оне смерове које бисте највише волели да похађате.

8. Јединствена шифра је број који је сваки ученик добио пре полагања тестова у оквиру завршног испита. Ту јединствену шифру треба уписати и на листу жеља у врху. Испод је потребно да упишете и назив основне школе коју сте завршили, а поред тога и место у ком се основна школа налази.

9. Име и презиме ученика, као и једног родитеља неопходни су подаци које је потребно унети на листу жеља. За сваки податак одређено је посебно поље.

10. Попуњену листу жеља мора да потпише један од родитеља. Због тога је потребно да ученици дођу са једним од родитеља у школу на дан када се попуњава листа жеља.

Рангирање и бодовање

Рангирање за упис врши се на основу постигнутог успеха у шестом, седмом и осмом разреду, успеха на завршном испиту и успеху на такмичењима. Из 6. 7. и 8. разреда ученици могу да понесу 60 бодова, а на малој матури максимум 40, што значи укупно највише 100 бодова.

Календар обавеза

Попуњавање листе жеља електронским путем

Четвртак и петак – од 29. јуна у 08 часова до 30. јуна у 15 часова на порталу Моја средња школа.

Попуњавање и предаја листе жеља у основној школи и унос у базу података (непосредно у основној школи)

Четвртак и петак – 29. и 30. јун, од 08 до 15 часова

Провера тачности листе жеља од стране ученика у основним школама (електронским путем и непосредно у школи)

Субота, 01. јул, од 08 часова

Пријем приговора ученика на изражене жеље и уношење исправки (непосредно у школи)

Субота, 01. јул, од 08 од 15 часова

Објављивање коначне листе жеља ученика, провера листе жеља на званичном сајту

Недеља, 02. јул, до 08 часова

Објављивање коначних резултата расподеле по школама и образовним профилима у основним и средњим школама

Понедељак, 03. јул, до 08 часова

 

Извор: Телеграф