11 saveta za razvijanje samopouzdanja kod dece

Kako će deca videti sebe i da li će verovati u svoje sposobnosti najviše zavisi od roditelja, tvrde stručnjaci. Samopouzdano dete ima pozitivno mišljenje o sebi, veruje da je doraslo svakom zadatku, slobodno istražuje i ne plaši se neuspeha. Zato vam predstavljamo nekoliko saveta pomoću kojih možete da pomognete svom mališanu da stekne više samopouzdanja, kako bi postigao uspeh u raznim sferama života i ostvario dobru komunikaciju i interakciju sa ljudima u porodici i okruženju.

dete
Deci je neophodno samopouzdanje. Bilo da kreću u novi vrtić i školu ili uče da voze bicikl, mališani se suočavaju sa dosta neistražene teritorije. Prirodno, roditelji žele da usade svojoj deci stav „možeš ti to“, kako bi se hrabro nosila sa novim izazovima i vremenom počela da veruju u sebe. Najbolji način da pomognete mališanima da izgrade svoje samopouzdanje jeste da im pokažete da ste ponosni na njih i radujete se njihovim uspesima.

Sledi nekoliko opštih smernica koje roditelji mogu da slede kako bi podstakli dete da stvori pozitivnu sliku o sebi:

Pohvalite njihov trud bez obzira na krajnji ishod

Preporuka psihologa Karla Pikharda je da mališanima pokažete da cenite njihov trud. Bilo da je vaše dete uspelo da protivničkom igraču preotme loptu dok igraju košarku ili ne, važno je da ga uvek bodrite i pozdravite njegovo zalaganje na terenu. Deca ne treba da oklevaju da nastave da se trude, bez obzira na krajnji rezultat. U suprotnom, počeće da se plaše neuspeha, smatrajući da će tako razočarati one koji su u njih verovali.

Motivišite dete da dalje razvija svoje sposobnosti

Bilo da vaš mališan želi da svira klavir ili postiže golove, podstaknite ga da svakodnevno vežba ili trenira. Po rečima psihologa, trening uvek podrazumeva ulaganje truda u pozitivna očekivanja da će napredak uslediti u nekom trenutku u budućnosti. Ipak, važno je da roditelji ne vrše preveliki pritisak na decu kako bi se njihova očekivanja ostvarila.

Omogućite im da nauče da sami rešavaju problem

Ohrabrite i podržite mališane dok nastoje da ispune težak ili komplikovan zadatak. Omogućite im da pokušaju da reše problem na svoj način umesto da ste vi ti koji pronalaze rešenje. Pikhard navodi da kada roditelji pomažu deci da reše neki problem, to može da ugrozi njihovo samopouzdanje. Na taj način mališan će teško moći da razvije veštine rešavanja problema i izgradi poverenje u svoje sposobnosti kada roditelji sve rade umesto njega.

Podstaknite decu da postavljaju pitanja

Nekada deluje zamorno kada mališani počnu da postavljaju bezbroj pitanja. Ipak, deci treba omogućiti da pitaju sve što žele, pošto im to pomaže da prošire svoje znanje i dobiju nove informacije. Britanski Gardijan prenosi da su deca koja postavljaju pitanja iz radoznalosti u prednosti u odnosu na ostale vršnjake jer uče više i brže zahvaljujući informacijama koje im pruža nastavnik.

Povećajte dečje odgovornosti stavljajući ih pred nove izazove

Izgradite samopouzdanje mališana tako što ćete im pokazati da ne postoje nedostižni ciljevi i da sve što su do sada postigli vodi ka ostvarenju nekog većeg cilja. Na primer, kada je dete spremno, roditelji mogu da ga nauče da vozi bicikl bez pomoćnih točkića. Dečje samopouzdanje će se automatski povećati jer znaju da su preuzimanjem veće odgovornosti uspeli nešto da postignu i neće se plašiti da se upuste u nove izazove.

Izbegnite kritike

Nema ničega lošeg u tome da mališane s vremena na vreme posavetujete ili im date korisne sugestije. Ipak, izbegnite kritiku po svaku cenu. Deca će se tako obeshrabriti da probaju nove stvari i izgubiće sigurnost u sebe.

Podstaknite ih da uče na greškama

Prema greškama se odnosite kao prema prilikama da iz njih nešto nauče i izvuku pouke kako ih ubuduće ne bi ponavljali. Po rečima Pikharda, učenje na greškama gradi samopouzdanje i pokazuje mališanima da ne treba da se plaše neuspeha. Kada je deci dozvoljeno da pogreše, ona će znati kako da pristupe situaciji sledeći put, na osnovu saveta roditelja i razumevanja šta su prethodno loše uradili.

Izložite decu novim iskustvima

Otvaranje vrata za nova iskustva pomaže mališanima da uvide da su, bez obzira na težinu situacije i potencijalnu nespemnost u datom trenutku, u stanju da je prevaziđu i nauče nešto novo što im može biti od koristi u budućnosti.

Budite dobar uzor

Dajte dobar lični primer svojoj deci i posavetujte ih kako da razmišljaju, komuniciraju i postupaju. Mališani će imati više poverenja u svoje sposobnosti dok posmatraju uspeh svojih roditelja. Ovo takođe obuhvata volju za učenjem. Kada deca vide da se njihovi roditelji sami raduju učenju novih stvari, ponašaće se na isti način.

Naučite ih da žive sa porazima

Život je prepun izazova i svako dete će u nekom trenutku morati da nauči da živi sa razočaranjima. Za roditelje je važno da nauče svoje mališane da su porazi sastavni deo svakog puta ka uspehu, kao i da takva negativna iskustva razvijaju njihovu psihološku otpornost.

Pohvalite hrabrost za prihvatanje izazova

Važno je da pozdravite odluku mališana da preuzmu inicijativu i probaju nešto novo. Bilo da žele da odu na svoju prvu vožnju rolerkosterom ili nauče neki strani jezik, podrška je uvek dobrodošla prilikom suočavanja sa novim izazovima.

Izvor: ntcucenje.com