Svaki početak je težak. I odraslima, a možete li da zamislite kako je detetu koje treba, verovatno prvi put, da se odvoji od mame i tate i ostane sa nekim nepoznatim ljudima. Ma koliko oni bili nasmejani, veseli, puni strpljenja, to ipak nisu mama i tata. Zato je važno da se dete na polazak u vrtić dobro pripremi, a mi vam donosimo 15 saveta kako da to uradite. Savete smo pronašli na sajtu vrtića „Zvono”.
1. Svaki je rastanak, pa i privremeni, bolan, posebno ako nismo na njega spremni – stoga pripremite sebe!
2. Vaše dete odrasta i ovo je samo jedan u nizu rastanaka koji Vas očekuje.
3. Neko vreme prije polaska u vrtić (najbolje već sada) zajedno ga s detetom posjetite, upoznajte vaspitačice i prostor – tako da će se Vaše dete nakon toga manje bojati da počne dolaziti u vrtić kada za to dođe vreme.
4. Objasnite detetu šta ga u vrtiću očekuje: dnevni režim dana, vreme obroka, ručka, spavanja, igre – osećaće se sigurnije.
5. Razgovarajte s detetom o vrtiću, učite ga da se raduje druženju s drugima, sticanju novih iskustava.
6. Nemojte zastrašivati dete vrtićem. Ovo stvara kod deteta sliku o vrtiću kao mestu gde se oseća nelagodno i nesigurno, te će se nerado i sa strahom odvojiti od roditelja.
7. Imajte poverenja u vaspitačice i celokupno osoblje vrtića i sarađujte s njima. Njihovi saveti se temelje na iskustvu i poznavanju dece.
8. Nastojte da dete istovremeno s polaskom u vrtić ne doživi više bolnih situacija (boravak u bolnici, rođenje brata ili sestre, preseljenje). Dete bi tada odlazak u vrtić moglo doživeti kao odbacivanje ili kaznu. Ako se to ipak dogodi, molim vas odložite polazak u vrtić za nekoliko dana dok neposredna reakcija ne prođe.
9. Ostavite neki dan godišnjeg odmora za vreme polaska u vrtić. Nastojte se organizovati tako da Vi dovodite i odvodite dete iz vrtića, posebno u početku, i da imate vremena boraviti sa detetom prvih dana po odlasku u vrtić.
10. Ako je dete posebno vezano za neku svoju igračku, neka je ponese sa sobom, osećaće se sigurnije.
11. Nemojte odmah otići nakon što ste ga dopratili. Razgledajte zajedno okolinu, igračke. Kad odlučite da odete, ne treba predugo da se opraštate, niti da odlazite krijući. Ne budite nesigurni u pogledu trenutka kad i kako da se odvojite. U dogovoru sa vaspitačicom ostanite određeno vreme u sobi s detetom, a onda ga pozdravite i odlučno, sigurno, ali prijatno i toplo otiđite s napomenom da ćete doći po njega. Neka vaspitačica preuzme inicijativu u času rastanka.
12. Neka prvih dana dete boravi kraće, a zatim polagano produžavajte boravak.
13. Nastojte se dogovoriti s detetom i poštujte dogovore, posebno o vremenu dolaska. Budite iskreni i ne lažite da biste ga smirili. Vaš dolazak za dete, u dogovoru sa vaspitačicom, vežite za određenu aktivnost u režimu dana Ustanove (npr. nakon doručka, nakon ručka, pre spavanja, ili neke od aktivnosti tokom dana).
14. Neka Vas ne uplaše moguće promjene u ponašanju deteta:
poteškoće s hranjenjem,
spavanjem,
nervoza,
svadljivost,
negativizam prema Vama.
One su normalne reakcije na novu situaciju i privremene su.
15. Nastojte da dete redovno i u isto vreme dolazi u vrtić, lakše će se priviknuti i bolje osećati, ako nije stalno u fazi prilagođavanja.
Ukoliko se u ovoj novoj situaciji neko dete ne snalazi najbolje, razgovarajte sa vaspitačicom ili se obratite stručnoj službi vrtića.
Ali, na kraju, postoje tri važne stvari koje ne smete nijednog trenutka zaboraviti – puno ljubavi i strpljenja, uz odlučnost koju dete mora da oseti, biće dobitna kombinacija.
Napišite odgovor