Школа са 400 ђака, 17 понављача и 120 награда

ЛЕСКОВАЦ – Последњих година психолози су све гласнији у изјавама да понављање разреда чини ученику много више штете него користи али и поред тога наставници основне школе „Светозар Марковић“ у Лесковцу одлучили су да чак 17-оро ученика врати следеће године у исти разред.

Са друге стране, у овој школи, која броји преко 400 ученика, ђаци доносе сијасет награда. Преко 120 њих освајало награде на окружним и општинским, а двадесетак је постигло изузетне резултате на републичким такмичењима.

Реч је о ученицима 5, 6. и 7. разреда, а највећи број међу њима је ромске националности.
Ма колико била тешка, одлука о понављању разреда се често примењује према ученицима који имају потешкоће са савладавањем наставног плана и програма, истичу се у овој школи.
„Реч је о ђацима који су нередовно похађали наставу, били непажљиви и недисиплиновани на часу, правили проблеме. Још жалосније је што је њихова незаинтересованост преточена са њихових родитеља. Велики број њих је само вегетирало на часовима у току године како би добили поитврду да приме социјалну и материјалну помоћ“ тврди директор Јовица Марјановић.
Психолози тврде да ученик који понавља разред губи самопоуздање и осећа стид због чињенице да није био у стању да прати своју генерацију.
У Европи размишљају о забрани понављања разреда, а та идеја лако би могла да заживи и код нас. Уместо губљења целе године, препоручује се летња обука и обавезна допунска настава.
У њиховој препоруци каже се да од садашњег модела, који подразумева да неуспешна деца два пута иду у исти разред, губе сви – и држава и сами ученици! Уместо да изгубе годину, препоручено је да буде уведена нека врста летњих школа, али и обавеза да похађају допунску наставу. Тако би ученици са две или више закључених јединица изгубили само једно лето, а не и целу наредну годину. Током распуста би одлазили на часове, а наставници би могли више да им се посвете на часовима којима би присуствовале мале групе деце.
Закон каже:

Према Закону о основама система образовања и васпитања Републике Србије, оцењивање (и закључна оцена) у првом разреду основне школе је описна (што ће, према најавама, од ове године бити промењено увођењем тростепених и четворостепених скала) и ученик се одмах преводи у наредни разред. У другом и трећем разреду ученици добијају и бројчане оцене, а ако су оне недовољне на крају другог полугодишта, ученик се преводи у наредни разред на основу одлуке одељенског већа, осим ако родитељ или старатељ изричито захтева да ученик понавља разред.

Драган Маринковић
 
Аутор: Југмедиа