Ми не можемо детету, које је било добро и фино, да због тога дамо све петице. А онда, само зато што је имало све петице, оно може да се упише у коју год школу да хоће.
Он је сад Вуковац. Завршио је основну школу, па је Вуковац. Шта то значи Вуковац? Вуковац значи да је он био вредан до своје 15. године живота. Дете се развија и емоционално и интелектуално. Да ли ће оно бити заинтересовано за исте ствари као и до 15. године, ми то не знамо.
Ми се ругамо онима који иду код астролога и врачара, а сами организујемо пријемне испите. Детету оцењујемо знање које је оно прикупило и сад је нама то некакав гарант за његову будућност.
Ниједна установа до данас није водила рачуна о томе шта је било с Вуковцима после 10 година од завршетка основне школе. Шта су студирали, шта су завршили, где су?
Ниједна основна школа није водила рачуна о својим Вуковцима, о томе како су се снашли у средњој школи – нико о томе не води рачуна, нико то научно не истражује. Дакле, нико озбиљно не схвата оно што ради у школи. А то би требало да буде је озбиљан посао.
Ја сам сам се уписао у школу кад није било пријемних испита. И хвала Богу да нисам полагао, ко зна како бих прошао.
У моје време неко упише нпр. медицину, у другој години му не иде, оде на историју и постане успешан. А знам генерације које су полагале са одличним оценама те пријемне испите и има међу њима неуспешних људи.
Рећи за некога да ће бити одличан стручњак зато што сада има добре оцене је исто као ићи код бабе врачаре. Е, то је проблем школе. За дете до 15. године није толико важно шта зна и колико зна, битно је како ће се развити. Битно је да оно што дете научи делује подстицајно на њега, да га инспирише на нека размишљања, да развија мождане ћелије. Ако тражимо превише од детета то може да уназади његов развој.
Школе би требало више да раде на истраживачком плану везано за психолошки развој деце, да видимо шта ми то радимо са нашом децом.
Проф. др Светомир Бојанин, неуропсихијатар
Tako istinito. Ukoliko ne želite da dete ostane “slepo kod očiju“, izgubljeno za znanje i svetsku kulturnu baštinu, treba da radite – ne uporedo, to bi se još moglo podneti – nego nasuprot školi. Detetu treba pokazati i dokazati da je ono što radi na predugim, dosadnim i sve brojnijim časovima ustvari zabavno i korisno.
Неколико деценија тамо назад декан Медицинског факултета у Београду дао је изјаву у Политици да 90% Вуковаца не успева да заврши прву годину студија.
Тако је Светомире
Upravo tako, slažem se sa svim od reči do reči. Ali je meni , bivšem Vukovcu, to moj sin od 15god. objašnjavao i na kraju , skoro i dokazao, koji nije baš zainteresovan za znanje koje mu ovaj školski sistem pruža..
A ja , srećom, nekako i kesam završila taj famozni, za lepu budućnost obećavajući fakultet (Turizmologija, woow, putovanja!) koji nije imao nikakvih dodirnih tačaka sa mojom srednjom medicinskom školom. Jer se usudila nisam da tako dugo studiram, traje, ozbiljno je studiozno , košta puno moje roditelje obične trgovce.. Na kraju sam poslednja dva ispita razvukla na još 4god. pa studirala ukupno 8!! Bilo je već krajnje vreme zasnovati i porodicu, od mojih poslovnih ambicija ništa i na kraju mi je jedini poslovni uspeh što sam se zaposlila u državnoj firmi , ne smem ni reći koji mi ke opis posla.. Znači ponosna sa tim nisam!! A tako ke sve delovalo obećavajuće na samom početku mog obrazovanja i isavršavanja. I sad ja trebam da smatram da imam pravo da posavetujem svoju decu da krenu mojim koracima..
Možda će se bolje snaći u životu ovako sa raznolikim ocenama..
Svi pričaju a ništa! Niko ne uvažava stručnjake koji već odavno tvrde da nešto nije u redu. Gde početi?🤔
1954. godine sam polagao malu maturu. Ocjene na maturskom ispitu su bile bolje u odnosu na one iz svjedočanstva o završenom osmom razredu. 1958 godine sam polagao maturski ispit nakon završenog četvrtog razreda Više realne gimnazije – kako se to tada zvalo. sačuvao sam sva svjedočanstva i đačke knjižice – ima tu svih mogucih prelaznihocjena. Vukovac ni približno nijesam mogao biti. upisah ETF u Beogradu – uslov je bio najmanje vrlo dobar opšti uspjeh i četvorke iz matematike i fizike. Okončah studije sa zakašnjenjem od pola godine. Bilo nas je četrdeset osmoro na maturskom ispitu – šrekinula dalje školovanj. estoro sa odličnim uspjehom. Dvoje nije nastavilo studije – zaposlili su se. četvoro je otišlo na višu pedagošku školu. Dvojema je smrt prekinula školovanje. Četrdesetoro je završilo fakultete – u Sarajevu i Beogradu. ostavljam da sami donosite zaključak!