Изменом Закона породичног права, деца ће моћи да пријаве родитеље који их туку Центру за социјални рад.
Љиљана Марковић, специјални педагог, објашњава да Центар за социјални рад неће у истом моменту да одузме родитељу дете ако је у питању нека блажа форма, ако није занемаривање и злостављање, већ може да усмери родитеља у неку школу родитељства јер данас је родитељима доста изазовно бити родитељ.
„Код школске деце батине могу да изазову један осећај несигурности, недовољног вредновања и непоштовања себе, као и сумње у то да их родитељ воли и поштује. То води до последица на психолошком плану, које могу да се одразе и на другим пољима, у смислу школског успеха, позиционирања у вршњачкој групи“, каже она.
Стручњаци су усаглашени – физичко кажњавање је контрапродуктивно, али грађани имају подељено мишљење.
Неки од њих сматрају да је са децом потребно много причати и потпуно им се посветити, док други мисле да понекад „мала ћушка“ може да помогне.
Казне само тренутно промене понашање код деце, а потребно је дугорочно стрпљење, тврди педагошкиња Марковић.
„Чак и кад деца греше, родитељи то треба да разумеју јер су то деца, треба да их учимо и стално да их подучавамо о томе како нешто треба урадити или се понашати. Не треба очекивати да они то одмах из прве раде, него бити стрпљив, доследан, упоран и са пуно љубави“, наглашава она.
До 10. јуна ће се формирати радна група за расправу о закону. Из Министарства за бригу о породици и демографију позивају грађане да пошаљу своје сугестије.
Извор: Б92
Напишите одговор