У Министарству просвете 20. септембра одржан је састанак ком су присуствовали представници Министарства просвете, ЗУОВ–а, као и инжењери који одржавају есДневник и представници репрезентативних синдиката. Тема састанка били су предлози синдиката о смањењу администрације у школама.
Како су саопштили синдикати, сви присутни сложили су се да наставници не треба да воде документацију и у писаном облику, с обзиром на то да већ постоји обавеза вођења есДневника, на чијој ће се доради, како је договорено, још радити.
– Документа, као што су Матичне књиге, разна уверења и потврде које се издају на крају године штампаће се из есДневника. Договорено је да представници синдиката до 1. октобра доставе предлоге докумената који би били обухваћени електронским дневником – стоји у саопштењу синдиката и додаје се да су представници Министарства заузели став да ђачке књижице треба да остану у папирном облику.
Такође, из синдиката наводе да је, на њихово инсистирање, прихваћен и предлог да се користе јединствени обрасци за глобалне и оперативне припреме.
Још једна тема о којој се на састанку разговарало је и број тимова у школама. Представници министарства су констатовали да је обавеза школе да има само шест тимова, те да инспекција при свом надзору често налаже школама да смање број тимова.
Када је реч о портфолију за наставнике, он остаје обавезан, али у себи може да садржи само основне податке. Портфолио није обавезан за све ученике, неки вид оваквог документа потребан је за ученике који раде по ИОП-у.
Из синдиката кажу и да није постигнут договор о укидању Плана стручног усавршавања.
Правилнике о непосредној норми наставника у основној и средњој школи треба прилагодити и на томе ће се радити у наредном периоду. Што се тиче оперативних планова допунске и додатне наставе прихваћено је да их није потребно предавати у августу ни радити унапред.
Термин следећег састанка није заказан, а званични записник са састанка Радне групе за смањење администрације синдикати још очекују.
Pedagoška sveska je obavezna za sve predavace. Jer duznosti svakog prosvetara je da prati rad ucenika jer se ocenjuje aktivnost na casu. Sve sto ucenik odgovara unosi se u prdagosku svesku. Nazalost mnogi nemaju pedagosku svesku jer ne znaju ni sta je aktivnost ucenika a kamoli da je ocene. Sto znaci da primenjuju pasivne metode znas ne znas evo ti jedan. Tako se radilo pre sesdeset godina a sada bi rad trebalo da podrazumeva savremenu nastavu i aktivne metode.
u esdnevniku postoji mesta da se napiše komentar za svakog učenika na svakom času. zašto je potrebno da postoji pedagoška sveska u pisanom obliku,kada je ista u elektronskom obliku. tamo je i lakše da roditelji mogu kući da vide komentar na svaku ocenu ili ponašanje dece na časovima.