U Ministarstvu prosvete 20. septembra održan je sastanak kom su prisustvovali predstavnici Ministarstva prosvete, ZUOV–a, kao i inženjeri koji održavaju esDnevnik i predstavnici reprezentativnih sindikata. Tema sastanka bili su predlozi sindikata o smanjenju administracije u školama.
Kako su saopštili sindikati, svi prisutni složili su se da nastavnici ne treba da vode dokumentaciju i u pisanom obliku, s obzirom na to da već postoji obaveza vođenja esDnevnika, na čijoj će se doradi, kako je dogovoreno, još raditi.
– Dokumenta, kao što su Matične knjige, razna uverenja i potvrde koje se izdaju na kraju godine štampaće se iz esDnevnika. Dogovoreno je da predstavnici sindikata do 1. oktobra dostave predloge dokumenata koji bi bili obuhvaćeni elektronskim dnevnikom – stoji u saopštenju sindikata i dodaje se da su predstavnici Ministarstva zauzeli stav da đačke knjižice treba da ostanu u papirnom obliku.
Takođe, iz sindikata navode da je, na njihovo insistiranje, prihvaćen i predlog da se koriste jedinstveni obrasci za globalne i operativne pripreme.
Još jedna tema o kojoj se na sastanku razgovaralo je i broj timova u školama. Predstavnici ministarstva su konstatovali da je obaveza škole da ima samo šest timova, te da inspekcija pri svom nadzoru često nalaže školama da smanje broj timova.
Kada je reč o portfoliju za nastavnike, on ostaje obavezan, ali u sebi može da sadrži samo osnovne podatke. Portfolio nije obavezan za sve učenike, neki vid ovakvog dokumenta potreban je za učenike koji rade po IOP-u.
Iz sindikata kažu i da nije postignut dogovor o ukidanju Plana stručnog usavršavanja.
Pravilnike o neposrednoj normi nastavnika u osnovnoj i srednjoj školi treba prilagoditi i na tome će se raditi u narednom periodu. Što se tiče operativnih planova dopunske i dodatne nastave prihvaćeno je da ih nije potrebno predavati u avgustu ni raditi unapred.
Termin sledećeg sastanka nije zakazan, a zvanični zapisnik sa sastanka Radne grupe za smanjenje administracije sindikati još očekuju.
Pedagoška sveska je obavezna za sve predavace. Jer duznosti svakog prosvetara je da prati rad ucenika jer se ocenjuje aktivnost na casu. Sve sto ucenik odgovara unosi se u prdagosku svesku. Nazalost mnogi nemaju pedagosku svesku jer ne znaju ni sta je aktivnost ucenika a kamoli da je ocene. Sto znaci da primenjuju pasivne metode znas ne znas evo ti jedan. Tako se radilo pre sesdeset godina a sada bi rad trebalo da podrazumeva savremenu nastavu i aktivne metode.
u esdnevniku postoji mesta da se napiše komentar za svakog učenika na svakom času. zašto je potrebno da postoji pedagoška sveska u pisanom obliku,kada je ista u elektronskom obliku. tamo je i lakše da roditelji mogu kući da vide komentar na svaku ocenu ili ponašanje dece na časovima.