У Србији данас имамо велики проблем да деца која живе у сиромаштву имају велику вероватноћу да и као одрасли људи остану сиромашни, рекао је ФоНету професор Филозофског факултета у Београду Александар Бауцал.
Како је објаснио у серијалу разговора Стигма о дискриминацији, сиромаштво је последица огромног друштвеног раслојавања, које прави велику разлику у шансама за децу.
“Деца нису бирала да ли ће да буду рођена у сиромашној породици, у породици образованих родитеља, у граду где постоји добра или лоша школа”, казао је Бауцал.
Када је реч о емпатији вршњака, он је нагласио да емпатија међу њима постоји на одређеном нивоу, али да често и они поступају дискриминаторно према сиромашној деци.
“Често немају осећаја како друга деца могу да реагују на одређене коментаре и шале. Некада чак њима буде и занимљиво када нешто ураде и кажу, а неко други се повреди, као да још немају осећај за друге људе”, напоменуо је Бауцал.
Према његовим речима, деца не могу имати осећај за такве друштвене димензије проблема, већ да се она угледају на одрасле.
“Деца нама нису проблем, јер су деца свуда иста, питање је како ми одрасли, школа, наставници, родитељи, помажемо деци да не реагују погрешно према својим другарима”, рекао је Бауцал.
Према његовом тумачењу, деца су огледало друштва и, ако нам се не свиђа и ако мислимо да нешто није добро за децу, прво треба да размишљамо о томе да мењамо друштво и да вратимо праве вредности у нашу пажњу.
Извор: ФоНет
Напишите одговор