Процењује се да 10-50% деце узраста од 3-6 година има ноц́не море које могу изгледати застрашујуц́е стварно. Ево начина да помогнете свом детету да се носи и смањи ризик од ових лоших снова – али ево и савета о томе када ц́ете у овом случају морати да позовете лекара.
Шта су ноћне море код деце?
Ноц́не море код деце су страшни или застрашујући снови који их обично буде у сред ноћи узнемиренима. Ови снови се обично јављају у последњој трећини ноћи, када спавамо у РЕМ фази сна, фази са бржим и насумичним покретима очију. Они могу укључивати страх или анксиозност и друге емоције попут беса, туге, срамоте или гађења.
Ноћне море или кошмари деци изгледају веома стварно и могу имати проблема да се врате у сан након ноц́не море. Нека деца се такође могу одупрети одласку у кревет јер желе да избегну лоше снове, поготово ако их често сањању.
Шта узрокује ноћне море код деце?
Тачан узрок ноћних мора није познат. Вероватније су када су деца преуморна или доживљавају стрес. Деца која су преживела трауматичне догађаје могу имати честе ноц́не море. Неки лекови такође могу изазвати ноц́не море или узнемирујуће снове током њихове употребе.
Која деца ће чешће имати ноћне море?
Вец́ина деце доживи бар једну ноц́ну мору током године и више ноћних мора током живота. Хроничне или веома честе ноц́не море се дешавају ређе и нису чест случај ни код одраслих, ни код деце.
Ноц́не море код деце могу се десити у било ком узрасту, али обично почињу између 3. и 6. године живота, а смањују се након 10. године. После 12. године, девојчице имају веће шансе да имају честе ноц́не море него што је то случај са дечацима.
Врсте ноц́них мора разликују се по фази развоја. Млађа деца ц́е вероватно имати ноћне море да су одвојена од својих старатеља или да виде чудовиште. Старија деца ће вероватно имати ноћне море повезане са страшним филмовима или надолазећим стресорима у њиховом животу попут поласка у нову школу.
Могу ли да смањим ризик да дете има ноћне море?
Кораци које треба предузети да смањите вероватноћу да дете има ноћне море укључују:
- Побрините се да довољно спавају. Деци је често потребно више сна него што добијају . Довољно сна може смањити број и интензитет ноћних мора на минимум.
- Нека рутина одласка на спавање буде лагана и срећна. 30 до 60 минута пре спавања, не дозволите свом детету да гледа хорор филмове или ТВ емисије које имају неки аспекат застрашујућег, нити да чита страшне приче пред спавање. Покушајте да избегавате било које материјале који могу бити узнемирујуц́и за децу. То правило важи у сваком смислу, не само пред спавање.
- Причајте о ноћним морама током дана. Потрудите се да видите да ли код њих постоји тема ноц́них мора уопште и како их они као деца перципирају – посебно ако се оне често дешавају. Снови могу бити о школи, бризи о породици или другим проблемима који их муче. Радите на идентификацији стресора у животу вашег детета и разговарајте о њима. Такође објасните им да су и питању само снови, бар онолико колико би дете могло то да разуме. Објасните им да се то не дешава стварно, уколико то сама деца нису закључила.
- Утешите и уверите своје дете да је сигурно. Ово је време када су удобност и мажење прикладни. Останите са својим дететом кратко време након ноц́не море. Вец́ина ц́е деце после ноћне море и даље бити уморна и ускоро ће моћи да заспи. Остали савети:
Охрабрите своје дете да се врати на спавање у свом кревету. Избегавајте претерану пажњу или мажење. Али пустите дете да загрли било коју омиљену меку играчку или омиљено ћебенце до краја ноћи. Наравно ако не може да заспи, пустите га да спава са вама.
Избегавајте да држите упаљена светла у спаваћој соби, али ноћно светло може донети удобност која је неопходна за миран сан детета.
Размислите о томе да оставите врата спаваће собе отворена како бисте својој деци показали да је ваш дом безбедан и да сте у близини.
Осмислите начине да превазиђете ноћне море. Заједно ви и дете можете пронаћи креативне начине да им помогнете да прерасту те своје ноћне море. Прочитајте им неке приче о превазилажењу ноћних страхова. Нацртајте слике ноћних мора, а затим их поцепајте и баците као симболичан гест. Покушајте са сваким начином и којим год креативним решењем, за које мислите да би могло да функционише у превазилажењу страха.
Стратегије за превазилажење ноћних страхова
Страх од мрака, чудовишта у ормару или једноставно стрепња око одласка у кревет – све је то релативно често код мале деце у неком тренутку током детињства. Начин на који се ви, као родитељ или било који старатељ, бавите страховима свог детета и нудите уверавање у сигурност, утицаће на њихову способност да утону у сан.
Неки савети који ће помоћи вашем детету да превазиђе ноћне страхове су:
- Откријте шта је то чега се ваше дете плаши? Започните прво идентификацијом страха. Слушајте своје дете. Постављајте отворена питања која им омогућавају да вам кажу шта их чини уплашеним пред спавање. Немојте исмевати страхове вашег детета. Оно што вам може изгледати смешно или тривијално, вашем детету је веома стварно и вероватно веома страшно.
- Уверите се у безбедност вашег детета. Ако се ваше дете тешко одваја од вас, будите му подршка и умирите га, али онда га вратите у његов кревет, а не у свој! Будите нежни, али чврсти у вези са тим да преспава у вашем кревету – поготов ако дете већ има одређен број година. Треба пустити дете да научи да се сам носи са својим проблемима, наравно уз брижно надгледање тог процеса и ускакање у помоћ ако дете не може само да се носи са проблемом.
- Ако вас ваше дете позове, питајте поново шта није у реду, а затим га уверите да је све у реду, да је безбедно, ништа му неће сметати – и да може удобно да спава у свом кревету. Ово им помаже да верују да је њихов кревет сигурно место. Боље је утешити своје дете у сопственој соби него га пустити да напусти своју спаваћу собу и спава на другом месту.
- Друга опција је да им обец́ате да ћете их редовно проверавати, почевши од два до пет минута, затим сваких 10 минута, затим сваких 15 минута, итд., Све док не заспи. Покажите да сте ту да пазите на њих и да нису сами.
Радите на изградњи дететовог самопоуздања и вештина суочавања. Током дана, радите на активностима које помажу у изградњи самопоуздања. На пример, нека ваше дете прича о својим страховима и искуствима пред спавање. Можда ћете моћи да разговарате о алтернативним начинима да одговорите на ове страхове или да се носите са њима, што може помоћи вашем детету да се осец́а мање уплашено ноћу.
Не заборавите позитивне програме поткрепљења и/или награђивања. Посластице за доручак, мале играчке или друге специјалне награде су само неколико начина да наградите своје дете. Користите позитивне фразе: „ Супер је што си преспавао сам, много си храбар/а.“ И запамтите да охрабрите своје дете да разговара са вама о својим страховима и током дана.
Страх од самог спавања
Нека деца која имају ноћне море могу такође имати страх од спавања, који се разликује од ноц́них мора. Страхови од спавања се најчешц́е дешавају током прве трећине ноћи када је дете у дубоком сну. Они нису будни током ових епизода. Страхови од сна обично трају пет до 10 минута и могу бити веома алармантни. Ваше дете може да виче, вришти, удара и млатара, изненада устане и изгледа уплашено. Упркос интензитету страха од спавања, деца се ујутру не сећају да се то догодило, за разлику од ноћне море.
Не покушавајте да пробудите или умирите дете током епизоде фобије, паничног страха од сна јер то повец́ава ризик од још једне епизоде касније током ноћи. Страх од сна су веома узнемирујући за неговатеље, али дете није свесно да се они дешавају. Запамтите да дете заправо још спава током ових епизода. Не разговарајте са својим дететом о нападу ујутру. То их може учинити забринутијим да се ноц́у дешава нешто застрашујуће, а да они то не знају и да тога нису свесни.
Ако ваше дете тражи утеху, сигурност и показује јасне знаке да је будно – говорећи на начин да га разумете или ходајући отворених очију – онда је вероватно имало ноћну мору. Можете им помоћи да их умирите да заспу. Ако дете не показује те знаке, онда сачекајте пре него што одговори јер можда месечари.
Када треба да позовем доктора?
Размислите о томе да позовете свог доктора ако се:
- Страх и анксиозност вашег детета пред спавање наставља, односно ако су му симптоми стања озбиљни или се погоршавају.
- Ако су страхови вашег детета почели након вама познатог трауматичног искуства или догађаја и трају већ неко време и након што је догађај завршен.
- Ако страх вашег детета прекида његове али и ваше дневне активности.
- Ако су ноц́не море вашег детета веома узнемирујуће и у њих су укључени понављајући или психолошки проблеми. У таквим случајевима, психолошке технике попут десензибилизације и стратегије опуштања могу функционисати. Код адолесцената, одређене обуке које подучавају на терапијама могу помоћи.
Извор: digitalni-psiholog.com
Напишите одговор