Будућим првацима остало је још неколико дана до уписа у основне школе. Већина њих је обавила тестирање код психолога, чиме су званично постали ђаци.
Иако тестирање још увек траје, заједничко мишљење многих школских психолога јесте да будући прваци имају проблем са пажњом.
Психолошкиња Бранкица Станојевић која има више од тридесет година искуства у раду са децом и родитељима, каже за Нова.рс да је у последњем периоду посебно изражен пораст проблема недостатка пажње код деце, који са собом повлачи и други проблеме.
То се и видело на тестирању за школу.
„Код деце постоји пораст проблема са пажњом, са контролом уопште, једноставном регулацијом, са проблематиком поштовања правила, са одлагањем тренутних потреба односно имају проблем одлагања задовољења тренутних потреба, тако да су то неке карактеристике за које заиста може да се каже да су у порасту, а негде су резултат начина на који деца живе и искуства са којима се срећу, односно обрасца васпитања у који су укључени“, сматра психолошкиња.
Додаје да у родитељству преовлађује пермисивни васпитни стил, због чега родитељи имају проблем да контролишу своју децу.
„Пермисивни стил се карактерише не постављањем никаквих посебних захтева или ограничења деци. Овакви родитељи, који иначе могу бити веома топли и брижни родитељи, не супротстављају се својој деци, имају проблема да их контролишу. Тај неки културолошки одраз је одлучујући о томе како родитељи доживљају родитељство, шта сматрају да је њихова улога у том процесу васпитања деце и то се заиста јако мења из дана у дан и рефлектује се на то како нам се деца понашају и шта они сами очекују од одраслих“.
„То је због тога што је њихов ниво искуства и садржај са којим се они срећу, далеко другачији него онај који је на располагању деци из претходних генерација. Деца данас имају одређена знања, али су она доста модификована различитим новим технологијама и томе чему су заправо изложени. Деца мало бораве у природи, мало имају неку спонтану активност у неком природном окружењу, углавном су у играоницама и парковима надгледани од стране одраслих и све то, наравно, мења њихово искуство и информације које они имају, тако да их ми излажемо једном принципу садржаја, а очекујемо да знају нешто друго са чим заправо нису имали никакав контакт“, објашњава наша саговорница.
Шта се очекује од детета пред полазак у школу?
А шта се то очекује од предшколца? Шта је то што би он, у том добу, требало да зна?
„Очекује се да дете које треба да крене у први разред располаже одговарајућим речником, да може добро да разуме вербалне поруке које му се упућују и да уме да их изложи односно да одговори на њих. Ми имамо проблем с тим да су деца доста упућена на слику, дакле на визуелно ‘захваљујући’ екранима, а не знају да се изразе“, каже она.
Предшколци су показали и да нису потпуно самостални, а све због тога што им родитлеји чине „медвеђу услугу“.
„Многи родитељи журе ујутру на посао, па пожурују дете када се спрема за вртић, закопчају му јакну, па обују патике, спакују шта треба у ранчић, можда му и дају доручак… То је потпуно погрешно јер тиме родитељи спречавају децу да се развијају, да стичу вештине, да сами науче и схвате да то и то треба они да раде, а не маме и тате“.
Родитељи ће најбоље помоћи свом детету да се прилагоди школском животу ако развију самосталност детета у што већој мери, наглашава она.
„Што се дете мање ослања на друге у задовољавању својих потреба, то се осећа сигурније и лакше се сналази у новој средини, дакле да уме да закопча рајсфершлус или веже пертле, да самостално користи тоалет, да зна да затражи помоћ“.
Прошлогодишњи резултати
Према резултатима од прошле године, та генерација предшколаца имала је проблем са артикулацијом гласова, због чега је свако друго дете ишло код логопеда.
„То је најчешће последица прекомерног праћења цртаних филмова. Са њима ни родитељи, ни васпитачи не раде на правилном изговору речи, а да би то извели сами, потребно је да слушају саговорника и да му одговарају, да су у интеракцији једни са другима, а не са екранима. Не уче рецитације или их пребрзо заборављају. Не знају да рецитују, а то је веома важно за развој меморије и критичког мишљења. Када кажемо детету да нешто изрецитује, оно почне да пева неку популарну песму са телевизије. Такође, мали је број деце којима се читају бајке, јер оне више ‘нису у моди’. Сада се екранизовано успављују уз цртане филмове или аудио приче, а уз бајке дете развија вербалну способност, машту, анализу“, истицали су психолози.
Како изгледа тестирање предшколаца
Школски психолог Бранка Тишма истиче да циљ психолошког тестирања будућег првака није процена да ли је дете паметно или „глупо“. Важна је процена зрелости младих испитаника и предвиђање њиховог (не)успеха у даљем школовању.
„Школски психолог, између осталог, треба да процени да ли је дете у стању да седи у клупи 45 минута или ће му евентуално пасти на памет да оде кући после другог часа, јер се није наспавало или му је предавање учитеља досадно. Наиме, циљ тестирања није само процена интелектуалне, већ и социјалне и емоционалне зрелости детета – ако оно није достигло одговарајући ниво социјалне зрелости и није у стању да се психолошки ‘одвоји’ од родитеља, неће бити у стању да се уклопи у групу вршњака, односно у школски колектив. Важније је да дете зна основне социјално-хигијенске навике, него сва слова азбуке или абецеде, односно да самостално једе, користи тоалет, пере руке и брине о својим личним стварима“, наглашава она.
Извор: Нова С
Naravno. Novi program uzima danak. Deca su duže u vrtiću, nego sa roditeljima.
Kako stvari stoje, skole je najbolje raspustiti i deci podeliti mobilne. Roditelji i ucitelj su neotreban visak i samo im ugrozavaju prava !
Moje licno zapazanje:u vrticu DECA provide vrrme u zatvorenom prostoru ,odraslu osobu zatvoriti tesko ,a ne dete.Vrata ,kapije vrtica omotane lancima,losa slika za dete.
Roditelji zbog posla IH ostavljaju po CEO Dan,a IMA I on I koji nisu na poslu Ali I’m je bolje DA I’m dete bude sto duze u vrticu.
Najbolje za dete jeste sto IMA kuvanu zdravu hranu,I to opet zavisi od dete,neko jede neko odbija.
U grupi DECA sa posebnim potrebama,gripe prepunhene.
Licno za obadva deteta mi je veza trebala za vrtic.NAZALOST,ALI ISTININA!
A zbog korone ,dete nije ni Dan pohadjalo predskolski program,I mogu reci DA je najbolji djak.Sa decom treba raditi riditelji,sve iz kuce I porodice krece.
Mislite o ovome!!!
PS.I silne skolice private DA sto pre vec u 3god.budu deca ,znalci,malcu,genijalci….😁
Prvo ste naterali roditelje da crnce po ceo dan da mora da trci na posao a onda Jos i nemoj dete da pozuruje nego nek dobije otkaz. Protesti !!!Sindikati!!!Pa ne valja normalno da nije dobro roditelji su samo po ceo dan na poslu …gde su prava radnika…gde je da budemo osam sati kod kuce,osam da spavamo,osam da radimo …neee sad se radi po ceo dan…Ustaj narode na proteste!
Vidimo dokle su nas dovele te napredne generacije koje su imale jasna pravila i strog odgoj. Unistili su sve sto je vrijedilo i sto se unistiti moglo. Tako da u procijene nekih ‘starih i iskusnih’ ma koje struke i poređenja sa prethodnim generacijama je suludo vjerovati.
Zašto prvaci “ moraju“ da sede 45 minuta u klupi ?! To je puno i za srednjoškolc. REFORMIŠITE već jednom sistem obrazovanja.
Vaspitači su zanemarili kreativan rad sa decom, malo ih podstiču, usmeravaju na medjusobnu interakciju. Pravdaju se velikim grupama i samo se žale roditeljima. Gde su postignuća i uspesi vadspitaca i učitelja . Mnogi shvataju da je samo “ čuvanje dece “ njihov posao Povecajte im plate i tražite uspršne rezultate. Jednostavno sve se svaljuje na roditelje, odgoj, vaspitavanje i učenje i druženje i sportske aktivnosti…
Vaspitačima su kroz godine uzleta osim rada i to veoma lepog i toplog pristupa u radu sa decom, uključivanjaroditelja roditelja, njihovog gostovanja tokom projekata u domenu svojih zanimanja, radionica, uz zaista veliki broj dece u grupama, obaveze i aktivi na kojima se prikazuje napredak projekata. Ipak. porodica polazište od kojeg zavisi psiho motorički razvoj, pa tako i pažnja i pertle i hrana. Ne krivite VASPITAČE. Njihov život su deca.
Браво.
Ako ih je testirao psiholog, zašto psihološkinja o tome priča?
Na silu izmišljanje imenica ženskog roda za razna zanimanja je izrugivanje rodnoj ravnopravnosti. .Mazgovi, psiholog je zanimanje i nema rod. Je li muška babica babac?
„Permisivni“…Joooj Nova. Kao da nemamo milion naših reči za dozvoljeno,slobodno,drugarsko vaspitanje pa mora anglizam da se koristi.
Od svega ste se dohvatili rodne osetljivosti kad su zanimanja u pitanju. Kad muskarci budu babice, onda cemo mu dati da bude „babac“. Jos ne videh musku babicu!
A kad su u pitanju rezutati predskolskog testiranja, imam utisak da su roditelji okrivljeni za sve. I, sta je tu novo? Svakoj generaciji su roditelji krivi za sve.
Niko ne krivi vaspitače, ali istina je da mnogi govore loše o tom programu za predškolce. Niko zadovoljan ni vaspitači ni pedagozi u školama, a i dalje traje. Ako je već takav program u vrtićima, neka pedagozi idu u okolne vrtiće i neka pitaju šta su deca radila, a ne da pitaju stvari o kojim ne znaju ništa ili malo, jer prvi put čuju. Dete odgovori šta zna i okarakterišu ga kao nesigurno. Nacrta porodicu svi iste visine, ne valja.. Pri tome ne uzima u obzir da dete ima 6 godina… O tome da li emotivno i socijalno zreo ni reč nije rekla. Tako da mislim da treba malo više saradnje nas odraslih. Pedagozi da fizički odu do okolnih vrtića da se raspitaju o deci i inače o generciji, malo nekih konkretnih stvari, ne samo su svi zatrpani administrativnim poslovima.
koliko su trajali vaši časovi?
djeca u prvom, drugom i trećem treba da se bave fizičkom, muzičkom i likovnom kulturom i uz igru da nauče slova, sabiranje i oduzimanje. uz damo ovo da se uče poštovanju odraslih i drugarstvu, timskom radu a ne takmičenju
Тачно тако, а у старијим разредима да све што науче у току дана то и примењују. Деца треба да имају и практични рад, да активно учествују, ан не само да седе и слушају па кад дођу кући онда тона домаћег рада који нико не проверава. Домаћи треба да се ради у току часа и да се анализом долази до решења а не само, мама, тата, помозите, гуглање и остало.
Gde je taj fakultet koji školuje psihološkinje?? Da li oni školuju i trenerke? ili ih samo šiju?
jesu li zatečene i „psihološkinje“ ili samo psiholozi??
😄 ha,ha haaa….braavoo!!
smarate
Šta je tu čudno?! Pa godinama se radi na tome da se deca intelekualno zapuste… A dr Ranko Rajović na to ukazuje već dugi niz godina i ujedno je prihvaćen u svim zemljama u okruženju, samo u Srbiji, svojoj državi nije… šta vam to govori?!!!!
Kosa mi se dize na glavi od ovakvih tekstova.U kom ovi ljudi da me kazem „psiholoskinje“ paralelnom svetu zive.A da u kom se uclanis u stranku pa radis…a da ne radis samo primas platu.Ali cak i tad si ti deca probisveti.A mi sto radimo da prezivimo i vaspitavamon ih kako znamo ne valjamo.A i svet se menja.AI je biducnost ali mi i dalje klecimo na kukuruzu i secamo se baka.Msm i njih zaboravimo sem kad zatreba da se pohvalimo kako smo bolji od proseka.Uzivajte u deci i volite ih
Браво за коментар. И хвала на имену др, пре неки дан сам покушавала да се сетим његовог имена.
Svaki put kada zakasnim deset minuta da bi dete bar normalno probudila,dobijem lekciju kako to ne bi smelo da se ponavlja.Bedna plata ,rad do iscrpljenosti jer ipak treba duplo vise raditi da bi se nadoknadilo neznanje fakultetskih diplome kupljenih posle osnovne skole.Onda kada unistite porodicu i obrazovanje,drustvo vise nema prava icemu da se nada vise.Pripremiti dete za izvoz je jedini put opstanka,nazalost.
Kakvi su roditelji,deca su zlatna!
Мене занима кад ће психолози питати родитеље колико су задовољни школским образовањем своје деце и колико су родитељи задовољни подршком институција којима могу да се обрате за помоћ у одгајању и васпитању деце. Живот се свео на егзистенцију и упирање прстом. Нико не ради свој посао, само критике. Деца одрастају испред лоших ТВ програма у бетонским кутијама и сад су сви нешто изненађени.
Da li ste primetili kako „optrerećeni“ roditelji ne ispuštaju mobilne telefone iz ruku, a decu da li primete? Samohrana sam majka. Spavala sam 4 sata. Kada se vratim sa posla, pa sa decom se maksimalno bavim. Išlo se u 21h na spavanje, a ujutru u obdanište i na posao. Kada deca legnu da spavaju, posle čitanja bajki i pesmica, počinje moj rad po kući. A danas mladi su stalno umorni. Posao ne znaju da organizuju, pa naravno, ne mogu ni sa čim da se sastave, ni sa sobom, ni sa decom, a ni sa poslom. Sa srećom!
Шта је то психолошкиња? То не постоји у мом матерњем језику! Ово је понижавајуће за жене јер им се „посебним“ називом професије намеће и наглашава да нису као мушкарци.
Poštujte trud Vaspitača. Četrdeset godina jedem taj hleb, ne treba mi veća plata ali više kulturnih i posvećenih roditelja dobro bi došlo, pa bi i rezultati dece na testu bili bolji.
Ovo jr sve generalizovano malo.. sa mojim detetom sr jako radilo i ppsvecivala mu se paznja. ali se pustao i da sam istrazuje, isao na selo medju zivotinje, hodao bos. pricalo se s njim .. citaju se bajke i knjige svako vece.. ali svako! i opet je kasno propricao, isao kod logopeda..ima ravna stopala. znaci radili smo sve po preporuci ali druge okolnosti ( tezak porodjaj i osetljivost deteta plus osvojenost os majke zbog zdravs problema) je dovelo do svega toga. zja da recituje pesmice, odavno se sam oblaci ..zna cak i neke laganije obroke da prirpemi. jos nema 7. znaci jisu uvek roditelji krivi. nekad ima i drugih uticaja..
A zamisli parkiras kola tamo gde ne treba, mislim ne zato sto hoces nego vodis dete u vrtic, samo nemoj te ovi pametni pa idi pesaka i sacekaj 15min. i ostale fore da se jav;jau nego neka precute znaci parkiras kola i cekas da se dete obuce jedno 10-15min. i malo popricas sa njim ako pocne da jeca i place i napokon udje u sobu i vratis se sa cestitkom i odnosenjem auta dali bi ste vi sledeci put opet caskali 10-15min sa detetom. Ili bi ste ga odmah obukli i izasli.
Traźili ste eto vam rezultata.
Grupe u vrtiću prebukirane, Godine uzleta uzimaju danak, a ne možemo sve svaliti ni na roditelja koji dođe po svoje dete u 17h taj nije ni za sebe, jedino ako ima kućnu pomoćnicu i sve pripremljeno, a on može da se posveti detetu i tih par sati. Znam kao neko ko radi u vrtiću pa kada dođem kući posle 20- oro dvogodišnjaka isceđena kao limun a onda kuća i da se posvetiš porodici, teško. Savet psihologa na upisu radite sa detetom na pažnji. Do 7 godine to već treba da je izgrađeno a u vrtiću po novom programu sta deca rade?
Pa to su rezultati NOVIH OSNOVA – GODINE UZLETA. Šta su tražili to su i dobili. Školstvo će, nažalost, tek videti kakvi ih problemi čekaju. Zaista mi je žao dece, a i nas koji radimo u prosveti.
Српски језик није родно сензитиван у погледу назива занимања. Ни у лудилу се
( код оних који су завршили 6. разред) називи не изводе из придева већ из именица мушког рода.
Smatram da je drzavno rukovodstvo krivo za ovakvu sliku dece. Doneli su zakon da dete ima pravo da radi sta hoce i da su svi osim sudstva u pravu. I dalje dobijamo jeftinu i bezobraznu radnu snagu za firme koje dolaze u Srbiji. Nije bitno ko je na vlasti , bitno je da li to radi ispravno . Narodu se servira dvolicna slika na izborima i posle ,, sami ste birali „. Dosta vise nepismene dece , promenite zakon o skolstvu . Pa nismo svi mi nepismeni koji smo isli u skolu pre 20,30,40 i vise godina.
Pročitajte komentare i tu će vam se razjasniti zašto je to tako i zašto će samo gore biti. Šta kaže prepoterećena, radi, ustaj narode na noge da se botiš za skraćenje ardnog vremena da bi dotična imala više vremena da „kreativno“ radi na svojoj lepoti. Decu će da čuva neko drugi a i taj da ne tera decu ništa da rade nego samo „kreativno“, nikako intelektualno ili fizički ne dao Bog. Da se skrati školski čas da ni deca ništa ne rade, da se ne zamaraju nego od malena da se uče neradu i da je najvažnija stvar u životu da kupuješ nepotrebne proizvode, budeš „influenser“ na društvenim mrežama da ljudi koje nikad video nisi upravljau tvojim životom kroz lajkove i dislakove kao što je toslučaj sa mamom „lepoticom“ sa silikonskim usnama, trepavicama nevešto zalepljenim i pola tone šminke. Kad to dete postane kriminalac krivo je društvo, predsednik države, minisatr prosvete, direktor škole, samo roditelji ništa nisu krivi.
Vi za 45 minuta znate da testirate pažnju deteta. Pustite decu da idu sa svojim vršnjacima u prvi razred pa tek onda polemisite o tome da li i šta rade.
Deci je uskraćeno detinjstvo i vi ne dopuštate da deca za godinu dana savladaju taman toliko da bi se uklopili kako treba sa vršnjacima, pa i Vas zadovoljili na testiranju, već ih primoravate da sa 6 krecu u školu.
A o uslovljavanju roditelja da ne pričamo.