Тамара, Наталиа, Виктор, Лука и Давид су ученици Средње техничке школе ”Стари град”. Али они су, истовремено, млади предузетници.
И пре свог пунолетства развили су ученичку компанију чији је производ мобилна апликација за подршку менталном и емотивном здрављу младих – Moodly. Апликација је у својој основној верзији бесплатна, док се премиум приступ наплаћује.
”Желели смо нешто иновативно, а друштвено корисно, желели смо да искористимо вештине за које се школујемо, желели смо да решимо изазове из окружења, а млади, тј.средњошколци су наше најближе окружење и видимо са чим се суочавају и где недостаје подршка. Да, наравно да смо имали на памети идеје из области рециклаже, циркуларне економије, али се тиме лакше и свесније можемо бавити када смо ми као појединци добро, ментално и емотивно. И пре свега ми млади, јер на младима свет остаје.” – каже нам ова млада екипа.
На иницијативу наставнице Предузетништва, развили су своју ученичку компанију и упустили се у предузетнички пут. Садржај апликације је креиран уз стручну помоћ психолога, педагога, relax kids тренера.
А шта је, заправо, Moodly?
Мудли је мобилна апликација која има за циљ да пружи моменталну менталну и емотивну подршку младима. Апликација предстваља сигурно место за сваког појединца и као такво подстиче кориснике да препознају како се осећају, учи их да изражавају своје емоције на спонтан и креативан начин и освешћује их да никада нису сами, да се заправо и срећа и туга деле.
Намењена младима
„Кренули смо од тога да наша циљна група буду средњошколци, јер смо ми средњошколци и то окружење нам је блиско и познато. Истраживања која смо радили су показала да корист од апликације могу имати и студенти, млади лидери, тако да је апликација доступна и корисна за све који имају приступ мобилном телефону, за младе који имају свест о изазовима у својој свакодневици, који желе да уче о емоционалној интелигенцији, за младе који желе подршку, али не знају где да је нађу итд.” – објаснили су млади предузетници који у ову бизнис идеју полажу много наде.
Moodly је креиран тако да буде занимљив, користан, афирмишући, да сваки појединац осети апликацију као сигурно место за себе, место на ком добија креативне, а стручне савете за своја тренутна стања.
”Наша истраживања су показала да се млади најчешће сусрећу са емоцијама попут туге, љутње, стида, анксиозности, кривице, страха, збуњености, безвољности, па и среће, тако да у зависности од тога како се корисник осећа у тренутку, моментално ће добити подршку за стање у ком се налази. Апликација нуди различите моделе подршке, тако да сваки појединац бира за себе оно што му у том тренутку највише одговара – дневник емоција, савете стручњака, разговор са стручним лицима или просто забаву кроз различите квизове, наградне игре на тему менталног и емотивног здравља.” – кажу Тамара, Наталиа, Виктор, Лука и Давид.
Кажу да су као предузетници увек у неком процесу. Око свега се договарају, а улоге у тиму јасно су подељене, што не значи да по потреби једни другима не прискачу у помоћ.
”Када смо као група били једногласни око идеје са којом крећемо у реализацију, најпре смо поделили улоге и одредили ко ће шта радити у тиму. Сви смо били упућени једни на друге, али смо одредили ко ће се бавити програмирањем, ко дизајном саме апликације, истраживањем тржишта, као и садржајем апликације. Део тима је задужен за кориснике, сараднике, партнере, тако да се бави маркетингом, промоцијама, водећи рачуна и о финансијском плану, изворима прихода, сарадњама са психолозима, психотерапеутима и другим стручним лицима из области менталног и емотивног здравља младих, спортским удружењима и слично.” – објаснили су ови матуранти који су одлучили да се уз подршку своје наставнице Предузетништва Тамаре Николић храбро кренулу ову авантуру. Ништа мање важна им је била и помоћ коју су добили од своје бизнис менторке Теодоре.
Кроз сам процес се јављају и нове идеје, али су, кажу, изабрали да иду малим корацима, са одабраним садржајем, како би сваки корисник у апликацији осетио посвећеност.
А како је школа помогла?
Школа је, кажу, била за њих мотивишући фактор јер је дала прилику за учествовање у овом пројекту.
”Олакшала нам је процес јер смо имали подршку и других наставника у погледу одсуства са одређених часова и накнадног одговарања градива, што нам је давало мотивацију да гурамо даље. Имали смо прилику да апликацију представимо наставницима и ученицима школе, тако да су и ученици различитих одељења у школи помагали на различите начине (делили своја мишљења, идеје итд.)” – истичу млади предузетници.
Они имају савет и за своје вршњаке који можда имају неку идеју и жељу да је реализују, али се не усуђују.
”Наш савет је да идеја треба да има везе са оним што волите да радите, што вас занима, јер самим тим више уживате у процесу и лакше вам падају изазови који се јављају, а који су неминовни. Идеја тражи време и свакако јој треба дати прилику. Кроз време видимо да то можда и није баш као што смо замислили на почетку. Али је све то процес кроз који се уче различите ствари. Труд, вера и волети то чиме се бавимо – решавају изазове и омогућавају нам да останемо доследни и истрајемо. Бирајте свој тим, људе са којима желите да радите и крените.” – поручују Тамара, Наталиа, Виктор, Лука и Давид.
Апликацију можете преузети скенирањем QR кода у наставку.

Напишите одговор