Tamara, Natalia, Viktor, Luka i David su učenici Srednje tehničke škole ”Stari grad”. Ali oni su, istovremeno, mladi preduzetnici.
I pre svog punoletstva razvili su učeničku kompaniju čiji je proizvod mobilna aplikacija za podršku mentalnom i emotivnom zdravlju mladih – Moodly. Aplikacija je u svojoj osnovnoj verziji besplatna, dok se premium pristup naplaćuje.
”Želeli smo nešto inovativno, a društveno korisno, želeli smo da iskoristimo veštine za koje se školujemo, želeli smo da rešimo izazove iz okruženja, a mladi, tj.srednjoškolci su naše najbliže okruženje i vidimo sa čim se suočavaju i gde nedostaje podrška. Da, naravno da smo imali na pameti ideje iz oblasti reciklaže, cirkularne ekonomije, ali se time lakše i svesnije možemo baviti kada smo mi kao pojedinci dobro, mentalno i emotivno. I pre svega mi mladi, jer na mladima svet ostaje.” – kaže nam ova mlada ekipa.
Na inicijativu nastavnice Preduzetništva, razvili su svoju učeničku kompaniju i upustili se u preduzetnički put. Sadržaj aplikacije je kreiran uz stručnu pomoć psihologa, pedagoga, relax kids trenera.
A šta je, zapravo, Moodly?
Mudli je mobilna aplikacija koja ima za cilj da pruži momentalnu mentalnu i emotivnu podršku mladima. Aplikacija predstvalja sigurno mesto za svakog pojedinca i kao takvo podstiče korisnike da prepoznaju kako se osećaju, uči ih da izražavaju svoje emocije na spontan i kreativan način i osvešćuje ih da nikada nisu sami, da se zapravo i sreća i tuga dele.
Namenjena mladima
„Krenuli smo od toga da naša ciljna grupa budu srednjoškolci, jer smo mi srednjoškolci i to okruženje nam je blisko i poznato. Istraživanja koja smo radili su pokazala da korist od aplikacije mogu imati i studenti, mladi lideri, tako da je aplikacija dostupna i korisna za sve koji imaju pristup mobilnom telefonu, za mlade koji imaju svest o izazovima u svojoj svakodnevici, koji žele da uče o emocionalnoj inteligenciji, za mlade koji žele podršku, ali ne znaju gde da je nađu itd.” – objasnili su mladi preduzetnici koji u ovu biznis ideju polažu mnogo nade.
Moodly je kreiran tako da bude zanimljiv, koristan, afirmišući, da svaki pojedinac oseti aplikaciju kao sigurno mesto za sebe, mesto na kom dobija kreativne, a stručne savete za svoja trenutna stanja.
”Naša istraživanja su pokazala da se mladi najčešće susreću sa emocijama poput tuge, ljutnje, stida, anksioznosti, krivice, straha, zbunjenosti, bezvoljnosti, pa i sreće, tako da u zavisnosti od toga kako se korisnik oseća u trenutku, momentalno će dobiti podršku za stanje u kom se nalazi. Aplikacija nudi različite modele podrške, tako da svaki pojedinac bira za sebe ono što mu u tom trenutku najviše odgovara – dnevnik emocija, savete stručnjaka, razgovor sa stručnim licima ili prosto zabavu kroz različite kvizove, nagradne igre na temu mentalnog i emotivnog zdravlja.” – kažu Tamara, Natalia, Viktor, Luka i David.
Kažu da su kao preduzetnici uvek u nekom procesu. Oko svega se dogovaraju, a uloge u timu jasno su podeljene, što ne znači da po potrebi jedni drugima ne priskaču u pomoć.
”Kada smo kao grupa bili jednoglasni oko ideje sa kojom krećemo u realizaciju, najpre smo podelili uloge i odredili ko će šta raditi u timu. Svi smo bili upućeni jedni na druge, ali smo odredili ko će se baviti programiranjem, ko dizajnom same aplikacije, istraživanjem tržišta, kao i sadržajem aplikacije. Deo tima je zadužen za korisnike, saradnike, partnere, tako da se bavi marketingom, promocijama, vodeći računa i o finansijskom planu, izvorima prihoda, saradnjama sa psiholozima, psihoterapeutima i drugim stručnim licima iz oblasti mentalnog i emotivnog zdravlja mladih, sportskim udruženjima i slično.” – objasnili su ovi maturanti koji su odlučili da se uz podršku svoje nastavnice Preduzetništva Tamare Nikolić hrabro krenulu ovu avanturu. Ništa manje važna im je bila i pomoć koju su dobili od svoje biznis mentorke Teodore.
Kroz sam proces se javljaju i nove ideje, ali su, kažu, izabrali da idu malim koracima, sa odabranim sadržajem, kako bi svaki korisnik u aplikaciji osetio posvećenost.
A kako je škola pomogla?
Škola je, kažu, bila za njih motivišući faktor jer je dala priliku za učestvovanje u ovom projektu.
”Olakšala nam je proces jer smo imali podršku i drugih nastavnika u pogledu odsustva sa određenih časova i naknadnog odgovaranja gradiva, što nam je davalo motivaciju da guramo dalje. Imali smo priliku da aplikaciju predstavimo nastavnicima i učenicima škole, tako da su i učenici različitih odeljenja u školi pomagali na različite načine (delili svoja mišljenja, ideje itd.)” – ističu mladi preduzetnici.
Oni imaju savet i za svoje vršnjake koji možda imaju neku ideju i želju da je realizuju, ali se ne usuđuju.
”Naš savet je da ideja treba da ima veze sa onim što volite da radite, što vas zanima, jer samim tim više uživate u procesu i lakše vam padaju izazovi koji se javljaju, a koji su neminovni. Ideja traži vreme i svakako joj treba dati priliku. Kroz vreme vidimo da to možda i nije baš kao što smo zamislili na početku. Ali je sve to proces kroz koji se uče različite stvari. Trud, vera i voleti to čime se bavimo – rešavaju izazove i omogućavaju nam da ostanemo dosledni i istrajemo. Birajte svoj tim, ljude sa kojima želite da radite i krenite.” – poručuju Tamara, Natalia, Viktor, Luka i David.
Aplikaciju možete preuzeti skeniranjem QR koda u nastavku.

Napišite odgovor