За већину људи реч мама је прва асоцијација на шне нокле и супу с кнедлама, топлину и ушушканост родитељског дома. Али шта радити када није? Шта радити када је “mama calling“ на дисплеју мобилног телефона у стању да нас натера да изнова преживљавамо све трауме које смо гурнули под тепих са десет, двадесет, четрдесет година? Шта када ни чињеница да сте одрасла особа која већ има сопствену породицу, не може да вас заштити од токсичног окружења из којег потичете?
Наравно да је тешко, пре свега, прихватити да они с којима сте одрасли и који су ту откад знате за себе – могу бити лоши. Или барем лоши по вас. Нико вас не познаје дуже од њих. Они чувају читав арсенал ваших лоших оцена, промашаја, пријатеља који су вас изневерили, школа које нисте успели да упишете, пропалих веза, послова који су вам измицали за длаку. И уместо да вас подрже – они критикују.
За њих никада нисте довољно добро научили лекцију, нити били “фини и пристојни“ попут друге деце, никада им се није допадала одећа коју носите, музика коју слушате, друштво у ком се крећете. И не, овде не говоримо о типичном генерацијском јазу, који се свако мало сусреће код родитеља и деце. Овде говоримо о оним истински токсичним родитељима којима дете не жели да се врати ни када постане “сам свој човек“.
Такви родитељи се не мењају. То што сада имате тридесет или четрдесет година неће их спречити да вас за вечером прекоре и кажу како би могли “мало више да се угледате на брата“. Такви родитељи неће пропустити прилику да наздраве “батином успеху на послу“ иако знају да сте ви управо завршили на бироу. Неће одолети да вам испричају шта је тетка-та-и-та рекла о вама. И да, наравно да је рекла нешто ружно и нешто што ће вас само додатно повредити. Јер уместо да зближавају, они су ту да вас супротставе осталим члановима породице, натерају да одмерите снаге и из ринга изађете поражени.
Додуше, не морају увек причати да би вас повредили. Постоје родитељи који вређају и када ћуте. Колико пута вам се десило да увређени очекују да се први јавите и да вам се свете својим ћутањем? Колико пута су се ишчуђавали и правили како немају појма да се нешто дешава или да су вас повредили? Колико пута су рекли да су се “само шалили“? Превише.
Токсични родитељи познају мали милион начина да вас казне или емотивно контролишу. Јер знају да је у људској природи да воли онога који га је створио, чак и када тај неко не заслужује ни Љ од љубави. И управо их је због тога понекад толико тешко препознати и прихватити као такве.
Породицу не бирамо. Али бирамо да не дозволимо себи да се, пола живота касније, и сами нађемо у истој причи. Да и сами не створимо једну исту такву несрећну породицу и децу која ће желети само да побегну од нас – што даље.
Како препознати људе који су расли у не тако добром окружењу? Једноставно. Они ће увек гледати да угоде свакоме, тешко ће контролисати бес и у каснијим везама, бити они с резервом, они које је страх да се потпуно отворе чак и најближима. Већина никада неће скупити довољно храбрости да се обрачуна с родитељима. Већина ће цео живот покушавати да балансира између жеље да купи карту у једном правцу за крај света и оног чувеног “али, то ти је мајка“, или отац, или штагод.
У реду, уколико нисте спремни да станете у крај нечијем лошем понашању према вама, или сматрате да то понашање у крајњем случају “није толико страшно“ – онда барем будите спремни на последице. У једној таквој токсичној причи – никада нећете доживети да вас неко разуме, нити ће вам ико икада рећи извини. Одбијаће сваку помисао да своју родитељску улогу нису одиграли како треба. И ма колико се ви, у потаји, надали, они неће доживети тренутак просветљења нити признати да су се огрешили о вас. Никада. Чак ни на самртној постељи.
Шта онда чинити и како наставити иоле нормалан живот када знате да не можете да контролишете или, боље речено, утичете на нечије понашање? Мењајте себе. Мењајте сопствене реакције. Поставите границе. Заштитите се.
Отац и мајка нису другари из основне школе које можете, а и не морате да виђате. Ту и тамо свакако ћете морати да их сретнете, ма колико далеко живели и ма колико обавеза имали (или се правили да их имате). Када до сусрета дође – не очајавајте. Не покушавајте да их убедите у причу како су вас јако повредили, како вас и даље повређују. Уместо тога – не дозволите да вас и даље повређују. Не учествујте у “тровању“. Своју енергију уложите у неког “здравијег“ члана породице, у неку баку или деку који су одувек били на вашој страни (и које по правилу ваши родитељи никада нису озбиљно схватали). Оградити се од родитеља није ни мало лако, и не пролази без осуде, али временом ћете научити. У међувремену, можда и они мало “попусте“.
Уколико до попуштања не дође, и уколико осетите да заиста јесте угрожени (не успевате да се изборите са сопственим страховима, депресивни сте, немате контролу над осећањима, у преводу “нисте баш своји“) – прекините сваки контакт. То јесте крајњи корак, али овај свет је пун добре деце која не причају са својим родитељима, јер другачије нису могли да се сачувају.
Наравно да није лако, нити је једноставно, али је напросто неопходно уколико желите да наставите са својим животом. Са аспекта неког ко потиче из нормалне породице, то свакако није најбољи начин, али је, уколико желите да заштитите своју децу и оне који вам у овом тренутку јесу породица – нажалост једини могући. Јер, ваша деца заслужују прилику да једнога дана буду – деца из добре породице и добре куће.
Аутор: Даниела Бакић
Kako su sva ta deca mogla da izrastu u DOBRE ljude od loših roditelja? Ne prenosite lične frustracije kao pravilo za ponašanje dece prema roditeljima. Ne zaboravite da su roditelji ti koji ceo svoj život žele dobro svojoj deci. Oni su jedini koje je briga kako je vama i koji će reći gde grešite jer im je stalo do vas, jer vas
najbolje poznaju i životno iskustvo prenose na vas. Odbacivanje roditelja je najveći greh, jer odbacuješ i sebe .Zbog čega? Jer sujeta je velika među decom. Svi misle da su najpametniji, nepogrešivi I neguju nepoštovanje koje će preslikati na svoju decu. Rekla bih da je svet pun DOBRIH roditelja koji su odbačeni zbog sujete svoje dece.
izgleda da si bas ti jedan od toksicnih narcisoidnih roditelja
Nije baš tako bajno kako opisujete. Ima dece koja žele da budu bolji roditelji od svojih roditelja. Pitate kako je to moguće? Kroz obrazovanje. A ima i roditelja koji ne znaju za bolje, pa svojim granicama nesvesno ograničavaju svoju decu, pri tom misleći da čine dobro. Ima i roditelja koji ne žele dobro svojoj deci. Tako da tema nije sukob generacija i ko je tu dobar ili ne, već da postoje odnosi koji su toliko toksični gde realno samo distanciranje može da vas zaštiti.
Ja nisam roditelj alibsam tetka usedelica sa kojom su deca cesto provodili vreme prosli smo kroz uzasna vremena ali je bilo i left h dana i uspomena u njihovom odrastanju ne zato sto deca nisu valjalavili njihovi roditelji naprotiv bili su divni klinci pametni dobri ambiciozni ali jednostvavno smobziveli u uzasu devefesetih i posle prosli bombardovanje i mnoge medace zivota iako smo svo radili i nasi roditelji imali penziu nismo se rasipali i na dusi i u srcu su mi ostale mnoge rane i neizbeisivi oziljci jednostavno kad su stasali u mlade ljude i upisali fakultete ja sam se kao tetka kojacje uvek bila tu povukla da bi deca mogla da sama traze svoj put put ljubavi poslovne poteze povlace oforme porodice koju ja nisam stekla od njihovog zaceca sam podredila svoj zivot i interesovanja njima i njega hovoj porodici znam da i danas pate sto od mene nemaju bracu i sestre i sto sam se jednostavno povukla i da verovatno tajnmojbpostupak smatraju izdajom ali jacsamniz senke pratila njihove zivote sada kada su odrasli zreli ljudi koji imaju svoj posao porodicu i svoju decu ja tekbvidim da sam im nanela mozda nepravdu i bol sto sam se povukla u potpunosti iz niihovih zivota i sto kao tetka nisam bila uvekntubali sam zapravo bila i zajedno sa njihovom mamom nad njima bdila uvek. Svoje roditeljebnisam.nikafa zanemarila ili odbacila bila sam sa njima i u njihov vom smrtnom casu. A sto se tice sestrica sada znam da sam mozda pogresila nebmozda nego sigurno sto nisam mogla u teskim trenutcima pa ninu srecnim da podelim ni radostbni tugubsa sestrom i njenom decom. Nadam se samo da su nasli svoj pravi zivotni put da cemo dobiti jos unucica i da ce oboje sa svojim izabranicima doziveti zivotnu bracnu srecu i zajedno u sreci ljubavi i harmoniji i blagostanju docekatononi sboje unucice oboje i praunucice pa i cukun unucice stobda ne? Naravucenije nikad se nepovlacite iz zivota onih koje beskrajno volite i koji vas vole ali ih i nemojte gusiti pokusajimavdacdominirate njihovim zivotima alinih svakako negusite evo jedan stih pesme olivera mandica osloni se na mene a kada nadjes mir kraj nekogbdrugogbti povucincubse tad i srecan bicu ja podelicu s tobom sve i cuvacu tvoj mir ali stati necu ja na tvoj put znaj i u dobru i u zlu bicu tu! pesma je ljubavna ali su stihovi veoma mudri i svaki roditelj moze izvuci pouku iz njih pa i bake i dede tetke ujaci i stricevi
A šta ako je roditelj toliko loš da ne možete da ga poštujete? Mene je moj otac ostavio kad sam imala 4 meseca. Bukvalno ostavio kod bake i deke. Mene i mamu je samo jednom dovezao do kuće maminih roditelja i nikad se nije vratio po nas. I posle mnogo godina, kada je pokušao da uspostavi kontakt kada sam ja bila odrasla osoba a on formirao novu porodicu, nije mi palo na pamet da to prihvatim! Kada sam posle mnogo godina čula da je umro, samo sam pojačala radio. Svaki čovek ima svoju priču i sudbinu. Ne generalizujte jer time vređate ljude koji su velike nepravde doživeli u životu.
Slavice, vidim da ste se pronašli u tekstu. Razmislite.
i roditelji misle da su najpametniji cak i kad to dete ima 40 il 50 godina smatraju da imaju pravo da ga kritikuju i da se mesaju u svaki apsekt zivota.Dakle tekst je pravi
Ima izreka da će pravi prijatelj reci istinu, iako boli. Svi greše, ali
se i trude, ako su normalni. Pa i roditelji. Svasta su mi rekli, ali cesto su bili u pravu. Secam se njihove ljubavi i podrske, makar bila i cutke. Zivot je lep ali tezak. Bez patetike i hrabro.
@Slavice svaka reč vam je na mestu, bravo.
Жалосни утицај западних „вредности“ и начина мишљења рађа и људе који овако „саветују“ друге. Оног тренутка када прочиташ реч „токсичан“ знаш да имаш посла са помодарном особом која у „западним вредностима“ види сву истину, смисао живота и решење свих проблема! Чудно да је на крају уместо те стране речи употребила нашу – отровни само показује колико је и начин схватања и реч погрешна за оно о чему говори!
И ако неком није јасно у чему је грешка запитајте се како то да се овакви проблеми у породици највише појављују управо код тих „напредних и мудрих“ западњака? Ако су тако паметни, напредни, добри и знају решења зашто им се то уопште догађа и још неупоредиво чешће него било ком другом на овој кугли?
Какви год били моји покојни родитељи, а сигурно нису били без мана, дала бих све на овом свету, да их такве, цитирам „токсичне“ поново видим и само 5 минута попричам са њима на различите теме. Да им кажем шта има ново и шта се променило…Можда токсично родитељство постоји, али је изван културолошког обрасца који подразумева нашу веру и морал.
Svaka čast za komentar i ja sam isto pomislila čitajući tekst. Nekad se pitam kakvom smo zlu dozvolili da bude oko nas,ali na našu žalost sve je više ovako loših i negativnih tekstova. Čemu učimo onda našu decu,ako su ovako zatrpani sa strane.