Нобеловац и ТВОРАЦ вештачке интелигенције: ”Ако желите да вас не замени АИ, онда би требало да постанете – водоинсталатер”

Foto: Cambridge Independent

Џефри Хинтон (Jeoffrey Hinton) је човек који је цео свој живот посветио стварању вештачке интелигенције какву данас познајемо. Може се рећи да је један од најзаслужнијих што она данас постоји. Он је и добитник Нобелове награде за физику која му је уручена октобра прошле године.

Међутим, 2023. године, Хинтон је урадио нешто што је многе шокирало – напустио је Гугл, компанију у којој је радио десет година, да би могао слободно да говори о опасностима ни мање ни више него – вештачке интелигенције. У интервјуу са Стивеном Бартлетом, овај 77-годии научник је изнео неке алармантне прогнозе:

„Често говорим да постоји 10% до 20% шансе да нас [АИ] обрише“, казао је Хинтон, објашњавајући да ова процена није производ параноје, већ промишљене анализе човека који најбоље разуме могућности технологије коју је стварао.

Хинтонова забринутост се заснива на брзини којом АИ системи постају паметнији од својих креатора. Он верује да ћемо у наредних 5 до 20 година створити АИ који ће бити интелигентнији од људи – оно што научници називају „суперинтелигенција“ или „artificial general intelligence“ (AGI). Проблем није у томе што ће такви системи бити зли, већ што можда нећемо моћи да их контролишемо или да предвидимо њихове акције. „Ми смо можда у ситуацији у којој наше стварање надмашује нас саме“, објаснио је Хинтон, поредивши то са ситуацијом где „двогодишњак покушава да контролише одраслу особу“.

На питање које је занимање у овом тренутку најбезбедније, он је одговорио – водоинсталатер. И није се шалио. Хинтон, наиме, верује да АИ има значајну шансу да доведе до уништења човечанства у наредних 30 година.

Хинтонова прогноза: Занат је златан

У поменутом интервјуу Хинтон је објаснио своју логику: „Треба да прође доста времена пре него што вештачка интелигенција постане буде једнако добра у физичкој манипулацији као ми, тако да је постати водоинсталатер у овом тренутку добар избор.“ Његова поента је јасна – АИ ће заменити све који раде „рутинске интелектуалне послове“, али физички занатски послови ће дуже остати сигурни јер АИ још увек није довољно добар у физичкој манипулацији.

Која занимања су већ угрожена?

Тренутне анализе показују да АИ већ значајно утиче на одређене секторе:

Најугроженије професије:

Административни и финансијски послови – МИТ истраживање показује да ће АИ заменити 2 милиона радника у производњи до 2025. године, али финансијски послови могу нестати још брже јер се све заснива на подацима. IBM-ов AskHR систем већ процесира 11,5 милиона интеракција годишње уз минималну људску супервизију.

Маркетинг и ИТ сектори – Према Deloitte извештају из 2023. године, маркетинг и ИТ одељења бележе највећи ниво коришћења АИ-ја (преко 60%). Рутински задаци попут уноса података, анализе основних трендова и креирања стандардног садржаја већ се аутоматизују.

Банкарски и осигуравајући сектор – Послови као што су банкарски службеници и проценитељи осигурања све више се аутоматизују. Репетитивни задаци засновани на правилима представљају најлакше мете за АИ.

Професије које су релативно безбедне

Анализа показује да су одређене области природно отпорне на аутоматизацију:

Здравство – Медицинске сестре, лекари, терапеути и саветници. Ови послови захтевају емоционалну интелигенцију, емпатију и комплексно одлучивање у непредвидљивим ситуацијама.

Образовање – Наставници, инструктори и администратори школа. Људска интеракција, менторство и прилагођавање индивидуалним потребама остају кључни.

Креативни сектор – Музичари, уметници, писци и новинари (они који се баве истраживачким новинарством). Креативност, оригиналност и емоционални израз тешко се реплицирају.

Занатски послови – Електричари, водоинсталатери, столари, HVAC техничари. Ови послови захтевају физичку спретност, прилагођавање непредвидљивим ситуацијама и решавање проблема на лицу места.

Лидерство и менаџмент – Руководећи положаји захтевају визију, етичко расуђивање, преговарање и мотивацију тимова.

Савети за Младе: Како одабрати каријеру ”отпорну” на развој ВИ

Ако сте млади и размишљате о каријери, фокусирајте се на области које комбинују:

1. Физичке вештине са проблемским размишљањем
Занатски послови нису само физички рад – они захтевају дијагностику проблема, прилагођавање различитим ситуацијама и креативно решавање изазова. Електроинжењери, електричари, HVAC техничари имају одличне перспективе.

2. Емоционалну интелигенцију
Послови који захтевају разумевање људских емоција, мотивације и понашања. Ту спадају терапеути, социјалани радници, специјалисти за људске ресусрсе (на стратешком нивоу), продајни представници за комплексне производе.

3. Креативност и оригиналност
АИ може имитирати постојеће стилове, али креирање потпуно нових приступа, стилова или решења остаје у људском домену. Ту спадају дизајнери (посебно UH/UI), архитекте, кореографи, композитори.

4. Етичко расуђивање и сложено одлучивање
Правници (посебно они који раде на сложеним случајевима), судије, етички саветници, стратешки планери имају послове који захтевају дубоко разумевање контекста и последица.

5. Хибридне вештине
Комбинујте техничко знање са хуманистичким вештинама. На пример, медицински инжењер који разуме и технологију и потребе пацијената, или ИТ стручњак који може да објасни сложене концепте обичним људима.

Стратегија За Будућност

Уместо да бирамо између „људских“ и „техничких“ вештина, кључ је у комбиновању:

  • Учење током живота – Технологија се брзо мења, па је прилагођавање кључно
  • Развој мета-вештина – Критичко мишљење, решавање проблема, комуникација
  • Специјализација са флексибилношћу – Постаните експерт у једној области, али одржавајте способност преноса знања
  • Разумевање АИ-ја – Научите како да користите АИ као алат, а не да се такмичите са њим

Закључак

Хинтон није препоручио професију водоинсталатера случајно. Његова препорука осликава дубљу истину: у свету где АИ све боље решава апстрактне, логичке проблеме, вредност ће имати они послови који захтевају физичку спретност, емоционалну интелигенцију, креативност и способност рада у непредвидљивим ситуацијама.

Не значи то да треба сви да постанемо водоинсталатери, већ да треба да разумемо принцип: будућност припада онима који раде оно што машине (још увек) не могу. То може бити поправка цеви, креирање уметничког дела, вођење тима кроз кризу или пружање емоционалне подршке у тешким тренуцима.

Кључ је пронаћи ону комбинацију вештина које вас чине незаменљивима у ери машина.