Не знам како је с другим народима, али наш карактерише гурање носа тамо где му није место. Некако се човек помири с тим да људи воле све да знају о теби, делом смо и сами криви, јер с интернетом свакако поделимо и више него што је потребно. Али како се помирити с тим да људи који те не познају или те познају, али не довољно да би делили савете, имају потребу да те науче како да живиш свој живот?
И пре родитељства је то било изражено, али кад постанеш одговоран за други живот, сви око тебе мисле да они боље од тебе знају шта би ти требало да радиш са својим дететом. Част изузецима. А у изузетке спадају најближи пријатељи. Иронија.
Опростила бих им и “обуци јој нешто дугих рукава” и “немој је стално држати на рукама”, ма чак и “размазићеш је”, јер шта ће људи, морају нешто говорити, углавном оно што ни на својој деци нису примењивали. Али, не могу им опростити што је дојење на јавном месту срамотно. Јер и то су направили људи. Неком је некад пало на памет да каже “срам те било, шта си ту сису ту избацила, сакриј се, покриј се, иди у јавни веце, не млатарај ми том сисом испред очију” и опа!, одједном сисе свима сметају.
Имате право да вам смета. И ми, мајке које дојимо где год се може сести, мада не морам ни сести, имамо право да нас боли брига што вам смета.
Недавно ме насмејала, али и натерала да се запитам, фотографија блогерке коју је објавила на свом Твитер профилу:
Тако је и настала идеја за овај текст. Покривала сам се. Чак купила и некакву кецељу која иде око врата па преко бебе. Лола је то схватила као позив за играње и углавном никад није остала покривена. Већ видим мајке из непроглашеног Удружења савршених мајки са смислом за организацију које преврћу очима и говоре: “Ваљда знаш кад ти дете једе па можеш тад бити у кући”. Знам. И не могу.
Не могу, јер је напољу лепо време и не могу да трчим свака два сата кући како бих у тишини свога дома дала детету да једе.
Не могу, јер има дана кад она једе на сат времена, а то значи да ми никад сунца не бисмо виделе.
Не могу, јер беби мамина дојка није само храна, понекад служи и за тешење кад расту зубићи.
Не могу, јер ми организација не иде ево већ пола године.
Не могу, јер ми се понекад има и друштвени живот, а то не мора да искључује Лолу.
Не могу, јер немам контролу над тиме како једе, да ли јој је омогућено дисање, да ли је добро ухватила, једе ли уопште. Бебе не могу о томе саме да брину, знате ли?
Не могу, питајте своје мајке зашто.
Не могу, јер нећу.
У почетку су ми сметали ти чудни погледи, понекад и подсмеси, чак и мисао: “О, не, сад ћу опет бити тема градских трачева”. Сад више не. Откопчам, извадим, дам јој, мирна Босна и шире. Карикирам, али јасна вам је поента. Онај део сисе који се види је опет мањи него оно што видите на великом броју билборда, реклама и новина. А и имам предлог – ако вам се не гледа, немојте да гледате.
Аутор: Бранкица Раковић
Извор: Лола магазин
A zašto bi dete jelo na svaka dva sata ili na sat vremena?
Ključ svega je u “Не могу, јер нећу.“
Zato u školu dolaze nervozna, razdražljiva deca, deca koja ne mogu da sede na času ni 5 minuta, deca koja ne znaju za granice, deca koja ne poštuju autoritet… I to samo zato što to nemaju ni kod kuće, a roditelji to NE MOGU JER NEĆE.
Dete bi jelo na sat ili dva ako, na primere, prolazi kroz period ubrzanog rasta. Poenta je u slobodi majke da doji kad god je to potrebno, bez brige kako će to primitivci shvatiti. Da li je možda bolje da nosi one splačine od gotovog (adaptiranog) mleka, koje nikad, ali nikad ne može da se takmiči sa majčinim? Je l bi onda bilo prihvatljivo? Žene, dojite ako možete i gde god je potrebno!
Lupaš Svitac ko otvoren prozor ?
Да, Свитац, у праву сте потпуно!
Бебе храњене искључиво дојењем на захтев углавном израстају у интелигентнију децу, а таквој деци је изузетно тешко да мирно седе на часу док им неко диктира фактографију коју треба да меморишу код куће. То је велики проблем за нашу просвету и треба кренути у озбиљну кампању да се са таквом праксом престане. Немирну децу треба на време смирити, а најбољи начин је одмах по рођењу, храњење адаптираним млеком, тачно на 3 сата. Крените у кампању што пре, успех загарантован, а можете очекивати и дарежљиву финансијску подршку произвођача адаптиране хране… Треба рећи и да бебе у Србији дојењем на захтев храни тек око петина мајки, највећи број међу њима су оне високообразоване, па се и то може лако решити законским путем, укидањем свих радних привилегија за мајке које доје. Тако бисмо добили послушнију децу, која сатима мирно седе у клупама, знају границе, не траже ништа, гутају све сервирано, ретко укључују мозак, а кад одрасту – послушно гласају за напредне опције.
Mama kraljica! Baš otvorih da napišem nešto, a sigurno ne bih umela ovako!
Nikad mi nije bilo jasno zašto se o ovoj temi raspravlja niti zašto je taboo dati djetetu da jede.
Besmislenost rasprava o ovome najbolje oslikava Brankicina rečenica u kojoj kaže da se prilikom dojenja ta nesretna, grozna, pokvarena sisa vidi mnogo manje nego što se npr. vidi na ogromnim bilbordima i reklamama.
Nikome ne smeta što danas sisa „iskače iz paštete“, ali svima je sramotno, grozno i bljak, što beba mora ( ne iz ćeifa, nego što je to egzistencijalno pitanje) da jede.
@Svitac: Iskreno se nadam da se nećeš razmnožavati, te da neke nove generacije neće imati tu „sreću“ da naslijede tvoju inteligenciju.