Због све мање деце од септембра затварање појединих осмолетки и гашење одељења. Само у Београду, 34 школе имају мање ученика него што прописује закон.
Многе осмолетке мораће да угасе понеко одељење, а неке сеоске школе ставиће од септембра катанац на врата. Ђака је све мање, па је ове школске године у 109 села школа радила због само једног ђака, у 131 ради два, у 106 само три основца су седела у клупама… Од 1.213 матичних школа и 2.675 њихових издвојених одељења, чак хиљаду има мање од десеторо ученика. Због уштеде и рационализације мреже, неке ће се спајати, неке престати да раде, а за јесен је планирана и реорганизација одељења и у великим школама.
Школама је и ове године стигао допис Министарства просвете о начину на који треба да формирају одељења, па ће морати да “прекомпонују” и већ постојећа одељења уколико је број ученика значајно смањен.
– Та новина у упутству за формирање одељења уведена је прошле године, али већина ствари је иста годинама и законом је предвиђена. Прописано је да одељења морају да имају бар 15 ученика, а ако их је мање, онда се спајају. На пример, уколико у једном разреду школа има укупно 121 ученика, формира пет одељења. Међутим, ако број ученика падне испод сто, она се спајају у четири одељења – каже др Милован Шуваков, помоћник министра просвете. – Матичне школе које имају мање од 400 ђака гасе се ако у кругу од два километра постоји друга школа. Веома је важно да се оптимизује мрежа школа, а за тај посао задужене су локалне самоуправе.
Оне, међутим, објашњава Шуваков, нису много заинтересоване да направе рационалнију школску мрежу, јер то није популарна мера, а њима не доноси велику уштеду у буџету. Плате наставника финансирају се из републичког буџета, а општине и градови плаћају материјалне трошкове и одржавање објеката. До озбиљне оптимизације мреже школа, напомиње Шуваков, може доћи једино променом модела финансирања.
БРОЈКЕ * 109 сеоских школа има само једног ђака
* 1.000 школа има до десеторо ученика
* 131 издвојено одељење има два основца
До 15. августа све локалне самоуправе требало би да доставе Министарству просвете предлоге мреже школа. Град Београд, како сазнајемо, још није упутио предлог о затварању неких осмолетки Скупштини града, који би затим требало да “овери” и Министарство просвете. Како незванично сазнајемо, услов да буду угашене или спојене испуњавају чак 34 основне школе.
Према непотврђеним информацијама, могуће је гашење двеју основних школа – “Ђуро Стругар” и “Стари град”. У зграду новобеоградске ОШ “Ђуро Стругар” требало би да се усели Политехничка академија, која већ користи простор у овој школи, док би се основци преселили у оближњу ОШ “Ратко Митровић”. План је да се Спортска гиманзија, којој 1. септембра истиче уговор о коришћењу простора у Војној гиманзији, пресели са Сењака на Дорћол у ОШ “Стари град”.
ТЕХНОЛОШКИ ВИШКОВИ
Рационализацији мреже школа противе се и синдикати. Свако смањење броја одељења значи и затварање одређеног броја радних места и продужавање листе технолошких вишкова у просвети.
– Трудимо да се решимо проблем већег броја ученика, као што је око 800 ђака Политехничке академије, која је једна од најбољих средњих школа, и око 900 ученика Спортске гиманзије, који су врхунски спортисти а немају своју зграду – наводи наш извор. – ОШ “Ђуро Стругар” има око 4.500 квадрата и нешто више од 300 ученика, док ОШ “Стари град” похађа око 180 основаца, зграда има 4.700 квадратних метара и 22 потписана уговора о закупу простора. Трошкови одржавања су велики издатак за градски буџет.
Судбина ове две, али и осталих школа које су остале без ђака знаће се у другој половини августа.
Извор: Новости
Skola Stari grad ima 220 djaka,a ne 180,a takodje je pohadja 400 djaka baletske skole Lujo Davico
Školama ne prete katanci, nego direktorima. Te škole male se ne gase nego ostaju da rade kao izdvojena odeljenja, ali direktori koji su 20-tak godina bili direktori u tim malim školama su višak. Došla mečka i pred vratima direktora.
Zna se ko je kriv za nizak natalitet – Amerika.