Zbog sve manje dece od septembra zatvaranje pojedinih osmoletki i gašenje odeljenja. Samo u Beogradu, 34 škole imaju manje učenika nego što propisuje zakon.
Mnoge osmoletke moraće da ugase poneko odeljenje, a neke seoske škole staviće od septembra katanac na vrata. Đaka je sve manje, pa je ove školske godine u 109 sela škola radila zbog samo jednog đaka, u 131 radi dva, u 106 samo tri osnovca su sedela u klupama… Od 1.213 matičnih škola i 2.675 njihovih izdvojenih odeljenja, čak hiljadu ima manje od desetoro učenika. Zbog uštede i racionalizacije mreže, neke će se spajati, neke prestati da rade, a za jesen je planirana i reorganizacija odeljenja i u velikim školama.
Školama je i ove godine stigao dopis Ministarstva prosvete o načinu na koji treba da formiraju odeljenja, pa će morati da “prekomponuju” i već postojeća odeljenja ukoliko je broj učenika značajno smanjen.
– Ta novina u uputstvu za formiranje odeljenja uvedena je prošle godine, ali većina stvari je ista godinama i zakonom je predviđena. Propisano je da odeljenja moraju da imaju bar 15 učenika, a ako ih je manje, onda se spajaju. Na primer, ukoliko u jednom razredu škola ima ukupno 121 učenika, formira pet odeljenja. Međutim, ako broj učenika padne ispod sto, ona se spajaju u četiri odeljenja – kaže dr Milovan Šuvakov, pomoćnik ministra prosvete. – Matične škole koje imaju manje od 400 đaka gase se ako u krugu od dva kilometra postoji druga škola. Veoma je važno da se optimizuje mreža škola, a za taj posao zadužene su lokalne samouprave.
One, međutim, objašnjava Šuvakov, nisu mnogo zainteresovane da naprave racionalniju školsku mrežu, jer to nije popularna mera, a njima ne donosi veliku uštedu u budžetu. Plate nastavnika finansiraju se iz republičkog budžeta, a opštine i gradovi plaćaju materijalne troškove i održavanje objekata. Do ozbiljne optimizacije mreže škola, napominje Šuvakov, može doći jedino promenom modela finansiranja.
BROJKE * 109 seoskih škola ima samo jednog đaka
* 1.000 škola ima do desetoro učenika
* 131 izdvojeno odeljenje ima dva osnovca
Do 15. avgusta sve lokalne samouprave trebalo bi da dostave Ministarstvu prosvete predloge mreže škola. Grad Beograd, kako saznajemo, još nije uputio predlog o zatvaranju nekih osmoletki Skupštini grada, koji bi zatim trebalo da “overi” i Ministarstvo prosvete. Kako nezvanično saznajemo, uslov da budu ugašene ili spojene ispunjavaju čak 34 osnovne škole.
Prema nepotvrđenim informacijama, moguće je gašenje dveju osnovnih škola – “Đuro Strugar” i “Stari grad”. U zgradu novobeogradske OŠ “Đuro Strugar” trebalo bi da se useli Politehnička akademija, koja već koristi prostor u ovoj školi, dok bi se osnovci preselili u obližnju OŠ “Ratko Mitrović”. Plan je da se Sportska gimanzija, kojoj 1. septembra ističe ugovor o korišćenju prostora u Vojnoj gimanziji, preseli sa Senjaka na Dorćol u OŠ “Stari grad”.
TEHNOLOŠKI VIŠKOVI
Racionalizaciji mreže škola protive se i sindikati. Svako smanjenje broja odeljenja znači i zatvaranje određenog broja radnih mesta i produžavanje liste tehnoloških viškova u prosveti.
– Trudimo da se rešimo problem većeg broja učenika, kao što je oko 800 đaka Politehničke akademije, koja je jedna od najboljih srednjih škola, i oko 900 učenika Sportske gimanzije, koji su vrhunski sportisti a nemaju svoju zgradu – navodi naš izvor. – OŠ “Đuro Strugar” ima oko 4.500 kvadrata i nešto više od 300 učenika, dok OŠ “Stari grad” pohađa oko 180 osnovaca, zgrada ima 4.700 kvadratnih metara i 22 potpisana ugovora o zakupu prostora. Troškovi održavanja su veliki izdatak za gradski budžet.
Sudbina ove dve, ali i ostalih škola koje su ostale bez đaka znaće se u drugoj polovini avgusta.
Izvor: Novosti
Skola Stari grad ima 220 djaka,a ne 180,a takodje je pohadja 400 djaka baletske skole Lujo Davico
Školama ne prete katanci, nego direktorima. Te škole male se ne gase nego ostaju da rade kao izdvojena odeljenja, ali direktori koji su 20-tak godina bili direktori u tim malim školama su višak. Došla mečka i pred vratima direktora.
Zna se ko je kriv za nizak natalitet – Amerika.