Министарство просвете шаље упитник у све вртиће и школе у Србији. Одговори родитеља на 40 питања треба да допринесу унапређењу рада установа. Родитељи ће имати прилику да кажу чиме нису задовољни
РОДИТЕЉИ свих ђака у Србији добиће на почетку наредног полугодишта формулар са 40 питања на која треба да одговоре, а тичу се углавном њиховог задовољства радом школе. Упитнике ће слати школе, са идејом да им то помогне да унапреде сопствени рад, али и да покушају да родитеље, које обично интересује само оцена у дневнику, укључе у рад школе.
Да ли деца имају приватне часове и због чега, да ли наставници поштују ученике, да ли би родитељи волели да се укључе у школске активности, и у које, какав је квалитет родитељских састанака, да ли савет родитеља има утицај на одлучивање – само су нека од питања на која ће одговарати. Упитник је израдио Завод за вредновање квалитета образовања, и то у три варијанте – за предшколске установе, за основну школу (при чему га родитељи ученика млађих и старијих разреда одвојено попуњавају) и за средње школе, где се покривају специфичности и гимназија и средњих стручних школа.
Прочитајте и Учитељици прекипело: Родитељи, брините о деци и пустите ме …
– Упитник смо израдили на захтев Министарства просвете, науке и технолошког развој, за потребе самовредновања школа – каже Гордана Чапрић, заменица директора овог завода. – Упитник школама може да помогне да брзо покрену иницијативе, унапреде свој рад, да на прави начин укључе родитеље у образовни процес… Корист треба да имају сви учесници – прво школа, а потом родитељи и, најважније, ученици.
Међу 40 питања на која ће родитељи одговарати налазе се сви сегметни рада школе. Треба да се изјасне да ли су задовољни радом школе, окружењем у којем њихова деца уче, квалитетом часова, допунске и додатне наставе… На питање о приватним часовима треба да одговоре из којих предмета их деца имају и због чега. Понуђени су и одговори – да би имали бољу оцену, због лошег предзнања, због незадовољавајућег квалитета рада на часу, да би постигли знања већа од оних која добијају на часу…
Прочитајте и Šta će sadržati upitnik za roditelje u školama
– Када добију одговоре, тамо где буде велики број преклапања биће јасан показатељ школама да нешто није у реду, или, с друге стране, да је веома добро, ако се већина тако изјасни – додаје наша саговорница. – У изради упитника учествовао је велики број наставника, родитеља и стручних сарадника. Проверили смо га на групама из неколико градова и добили јасне показатеље. Када упитници стигну у школе, помоћи ћемо колегама инструкцијама и додатним програмским алатом како да га статистички што лакше обраде, да би могли да користе добијене податке.
Подаци треба да служе за интерну евалуацију школа, што је први корак у провери квалитета и његовом унапређењу. Други корак је екстерна провера. До сада није одлучивано о томе. Још није одлучено да ли ће ове податке прикупљене на репрезентативном узорку школа користити и Министарстарство просвете како би добило ширу слику целокупног образовног система и у складу са тим поправљало систем.
АНОНИМНИ ОДГОВОРИ
Упитник је добровољан и анониман, али се очекује да га сви родитељи попуне, јер треба да донесе побољшање квалитета рада школе. И законом је, каже Гордана Чапрић, предвиђено да школе морају да проверавају да ли су и у којој мери корисници њених услуга задовољни.
Извор. Новости
Завод за вредновање морао је да уради још један упитник да се оцене запослени у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Питам се коју би оцену добио министар, помоћници, државни секретари…
Kolega, to nije potrebno. Evo ja mogu da vam kažem koje ocene bi dobili: najniže.
Mislim da su se “samovrednovali“bez upitnika na seminaru-obuci o standardima za profesore predavače predmeta koji imaju standarde. Oni su dobro plaćeni amateri.
„Da li nastavnici postuju ucenike“ ??? Kada ce neko da se pozabavi polozajem zaposlenih? Uz obavezu da budu edukovani i kao pedagozi i usko vezano za oblast kojom se bave, mislim da zaposleni treba da imaju i pravo da rade u pristojnim uslovima bez straha od djaka i roditelja, kao i nadleznog ministarstva koje ih retko podrzava. Ovo pitanje se postavlja u vreme kada djaci tuku nastavnike, roditelji vaspitace a Ministarstvo cuti. Moja Srbijo!