Ministarstvo prosvete šalje upitnik u sve vrtiće i škole u Srbiji. Odgovori roditelja na 40 pitanja treba da doprinesu unapređenju rada ustanova. Roditelji će imati priliku da kažu čime nisu zadovoljni
RODITELJI svih đaka u Srbiji dobiće na početku narednog polugodišta formular sa 40 pitanja na koja treba da odgovore, a tiču se uglavnom njihovog zadovoljstva radom škole. Upitnike će slati škole, sa idejom da im to pomogne da unaprede sopstveni rad, ali i da pokušaju da roditelje, koje obično interesuje samo ocena u dnevniku, uključe u rad škole.
Da li deca imaju privatne časove i zbog čega, da li nastavnici poštuju učenike, da li bi roditelji voleli da se uključe u školske aktivnosti, i u koje, kakav je kvalitet roditeljskih sastanaka, da li savet roditelja ima uticaj na odlučivanje – samo su neka od pitanja na koja će odgovarati. Upitnik je izradio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja, i to u tri varijante – za predškolske ustanove, za osnovnu školu (pri čemu ga roditelji učenika mlađih i starijih razreda odvojeno popunjavaju) i za srednje škole, gde se pokrivaju specifičnosti i gimnazija i srednjih stručnih škola.
Pročitajte i Učiteljici prekipelo: Roditelji, brinite o deci i pustite me …
– Upitnik smo izradili na zahtev Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoj, za potrebe samovrednovanja škola – kaže Gordana Čaprić, zamenica direktora ovog zavoda. – Upitnik školama može da pomogne da brzo pokrenu inicijative, unaprede svoj rad, da na pravi način uključe roditelje u obrazovni proces… Korist treba da imaju svi učesnici – prvo škola, a potom roditelji i, najvažnije, učenici.
Među 40 pitanja na koja će roditelji odgovarati nalaze se svi segmetni rada škole. Treba da se izjasne da li su zadovoljni radom škole, okruženjem u kojem njihova deca uče, kvalitetom časova, dopunske i dodatne nastave… Na pitanje o privatnim časovima treba da odgovore iz kojih predmeta ih deca imaju i zbog čega. Ponuđeni su i odgovori – da bi imali bolju ocenu, zbog lošeg predznanja, zbog nezadovoljavajućeg kvaliteta rada na času, da bi postigli znanja veća od onih koja dobijaju na času…
Pročitajte i Šta će sadržati upitnik za roditelje u školama
– Kada dobiju odgovore, tamo gde bude veliki broj preklapanja biće jasan pokazatelj školama da nešto nije u redu, ili, s druge strane, da je veoma dobro, ako se većina tako izjasni – dodaje naša sagovornica. – U izradi upitnika učestvovao je veliki broj nastavnika, roditelja i stručnih saradnika. Proverili smo ga na grupama iz nekoliko gradova i dobili jasne pokazatelje. Kada upitnici stignu u škole, pomoći ćemo kolegama instrukcijama i dodatnim programskim alatom kako da ga statistički što lakše obrade, da bi mogli da koriste dobijene podatke.
Podaci treba da služe za internu evaluaciju škola, što je prvi korak u proveri kvaliteta i njegovom unapređenju. Drugi korak je eksterna provera. Do sada nije odlučivano o tome. Još nije odlučeno da li će ove podatke prikupljene na reprezentativnom uzorku škola koristiti i Ministarstarstvo prosvete kako bi dobilo širu sliku celokupnog obrazovnog sistema i u skladu sa tim popravljalo sistem.
ANONIMNI ODGOVORI
Upitnik je dobrovoljan i anoniman, ali se očekuje da ga svi roditelji popune, jer treba da donese poboljšanje kvaliteta rada škole. I zakonom je, kaže Gordana Čaprić, predviđeno da škole moraju da proveravaju da li su i u kojoj meri korisnici njenih usluga zadovoljni.
Izvor. Novosti
Zavod za vrednovanje morao je da uradi još jedan upitnik da se ocene zaposleni u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Pitam se koju bi ocenu dobio ministar, pomoćnici, državni sekretari…
Kolega, to nije potrebno. Evo ja mogu da vam kažem koje ocene bi dobili: najniže.
Mislim da su se “samovrednovali“bez upitnika na seminaru-obuci o standardima za profesore predavače predmeta koji imaju standarde. Oni su dobro plaćeni amateri.
„Da li nastavnici postuju ucenike“ ??? Kada ce neko da se pozabavi polozajem zaposlenih? Uz obavezu da budu edukovani i kao pedagozi i usko vezano za oblast kojom se bave, mislim da zaposleni treba da imaju i pravo da rade u pristojnim uslovima bez straha od djaka i roditelja, kao i nadleznog ministarstva koje ih retko podrzava. Ovo pitanje se postavlja u vreme kada djaci tuku nastavnike, roditelji vaspitace a Ministarstvo cuti. Moja Srbijo!