Друштво и околина врло често подсећају маме на то да су оне центар своје породице, те да њихово расположење много утиче на децу. То је одговорност коју већина мама схвата веома озбиљно. Свакодневно размишљају о томе на који начин њихово ментално здравље утиче на децу. То је на неки начин постала њихова покретачка снага.
Међутим, истраживање са Michigan State University-a објављено у часопису “Рани развој детета”, налази јаку везу између расположења оца и менталног здравља и развоја деце. Истраживање је рађено са 730 породица, углавном са ниским примањима и стресом везаним за родитељство. Користећи упитнике који су тражили од учесника да оцењују изјаве попут: “Осећам се заробљеним одговорностима које имам као родитељ” или “Понекад сматрам да ме моје дете не воли”, истраживачи су утврдили да нервоза очева има велики утицај на децу.
Када су очеви нервозни и депресивни то увелико утиче на дечији говорни развој. Конкретно, деца старости три године чији су очеви показивали већи степен стреса и нервозе су имала лошије говорне вештине. Чак и онда када се у обзир узме позитиван утицај маме, очево расположење и даље има велики утицај на децу. Иако су и девојчице и дечаци постигли ниске резултате на тестовима везаним за когнитивни (ментални) развој, занимљиво је то да очев стрес и психичко здравље више утичу на развој говора код синова, него код кћерки.
Истраживање је такође показало да ментално здравље очева и мајки имају сличан утицај на проблеме у понашању међу малишанима. Интересантно је то да стрес очева у односу на стрес мајки више утиче и на дечје социјалне вештине у каснијој доби.
Напишите одговор