Деца која су популарна у друштву најчешће су деца која су агресивна или која ремете ред на часу, тренингу или неком другом месту, показала су истраживања.
Школа би требало да буде место учења и нових сазнања, али је она и много више од тога. Школа је и социјализација, дружење, учење правила понашања у колективу, гајење тимског духа. Колико ће се све то заиста „примити“ и развити зависи и од саме школе, наставника, али и од тога из каквих породица долазе та деца и каквог су карактера. Деца која су академски надарена или просто вредна и жељна постигнућа, често могу добити етикету „штребера“ и то у негативном смислу. И деца која се озбиљно и активно баве спортом такође су често мета задиркивања. А ту су и „популарна деца“. Она с којима сви хоће да се друже, из различитих разлога.
Студије које је објавио Study Finds истражују управо „популарну“ децу, са циљем да открију шта их таквима чини и какав утицај они могу имати. И резултат је показао да деца која су популарнија имају веће шансе да буду агресивна или да крше правила понашања.
Истраживање је спровео Florida Atlantic University, а открили су још једну занимљиву чињеницу: није популарност та која децу чини агресивном, већ је заправо обрнуто.
Открили су заправо да деца која су агресивна и ометају заправо на крају постану популарна у својој средини. Важно је упамтити и да бити популаран не значи истовремено имати много правих пријатеља. Бити популаран у школи значи да те сви познају, али не и да те сматрају за пријатеља.
Студија је показала и то да деца желе да буду популарна, пре свега зато што се то и даље сматра некаквим „статусним симболом“ у годинама одрастања.
И да, показало се у истраживању да су деца која су чешће била агресивна и ометала наставу заиста имала то што можемо назвати виши друштвени статус.
Истраживачи подвлаче да ово свакако није здрав начин да се у друштву стиче популарност, али да деца, у њиховом степену развоја то виде као најлакши начин и да би о штетности таквог понашања с њима требало разговарати.
A gde je clanak? Ovo je kao uvod u temu.