АЛАРМАНТНИ резултати тестирања моторичких способности школске деце

Foto: Canva

Покрајински завод за спорт и медицину спорта ради континуирана истраживања о стању моторичких способности деце, а прошле године учестовали су и на истраживању за пилот пројекат „Свако дете има право да одраста здраво“. Оно што је евидентно, моторичке способности деце су лошије него пре 10 година, резултати имају силазни тренд и алармантни су. 

Лоше држање, гојазност, ослабљене моторичке способности – само су неке од последица недостатка физичке активности код деце. Подаци добијени на узорку од више од три и по хиљаде деце, показују да, иако се чини да све више има деце коју родитељи уписују на спортове, то није довољно за њихов правилан развој.

„Сада је, практично, код неке деце час физичког једино и основно физичко кретање, једна физичка активност или спорт. Они се више не играју као што смо се ми играли, ми старије генерације, не проводе више време напољу у игри, трчању, скакању, тим неким основним покретима. Оно што је незгодно и што је јако опасно је што се то дешава у периоду кад је најважније да се деца крећу, када је могуће највише развијати моторичке и физичке способности, у том раном сензитивном периоду. кКада то време, практично, изгубите тешко је надокнадити“, рекао је Михајло Милетић, специјалиста за развојно-истраживачки рад у спорту.

Због све веће присутности савремених технологија код младих, све је мање физичке активности. Децу и младе треба укључити у спортске клубове и у школе спорта.

„Не треба журити са укључивањем деце у спортске клубове, односно вршити ту рану специјализацију, јер има времена да се деца определе ка одређеним спортским дисциплинама. Оно што је препорука, јесте укључивање деце у школице спорта, које обухватају широк спектар физичког вежбања, које се најпозитивније утиче на развој моторичких и функционалних способности“, каже Бранко Ђурић, специјалиста за спорт.

Тренутно, надлежна министарства разматрају могућност да се физичко васпитање, као предмет, обавља сваки дан, за ученике од првог до четвртог разреда.

„Међутим, оно што је проблем, иако је физичко у школама прописано три пута недељно, неретко се у појединим школама ти часови не одржавају у мери у којој би требало. Стручњаци саветују да, осим редовних активности, кључну улогу у правилном моторичком развоју деце, имају и родитељи, који ће их подстицати да се што више крећу – управо кроз игру“, рекла је Тајана Медвед, иницијаторка овог пројекта.

Извор: РТВ