Za školsku 2016/17. godinu Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pripremilo je jedinstveni anketni list u postupku odabira izbornih predmeta, kao i jedinstvenu metodologiju na osnovu koje se formira lista ponuđenih predmeta za svaki razred i svaku školu.
U skladu sa propisima kojima se uređuju nastavni plan i program za osnovnu školu, učenici će na osnovu pisanog izjašnjavanja roditelja, a u skladu sa propisima kojima škola raspolaže i odlukom škole, pored obaveznog izbornog predmeta (verska nastava i građansko vaspitanje) izabrati još jedan od predviđenih izbornih predmeta.
Predmeti su razvrstani u dve tabele. Prvu tabelu (tabela A) čine predmeti koje škole mogu da ponude na osnovu svojih mogućnosti, odnosno raspoloživosti nastavnog kadra. Škola će doneti odluku koje od predmeta iz tabele A će biti ponuđeni za svaki razred.
Drugu tabelu (tabela B) čine predmeti čija realizacija će biti moguća i na nivou više škola kako bi se omogućila dostupnost jezika nacionalne manjine sa elementima nacionalne kulture svim učenicima u sredinama gde žive pripadnici pojedinih manjina. Izbor koji predmeti iz tabele B će biti ponuđeni donosi rukovodilac školske uprave u dogovoru sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za svaku osnovnu školu koja se nalazi na teritoriji školske uprave (link na Prilog).
ANKETIRANJE O ZAINTERESOVANOSTI UČENIKA ZA UČENJE KROZ FAKULTATIVNU NASTAVU U OSNOVNOJ ŠKOLI (Prilog)
Takođe, u toku školske 2016-17. godine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja će obezbediti da zainteresovani učenici u Republici Srbiji imaju mogućnost da uče jezike i kulturu nacionalnih manjina, kroz različite oblike vannastavnih aktivnosti, odnosno fakultativnu nastavu, zimske i letnje škole, radionice ili druge oblike rada.
Više informacija na MPN
Anketa za izbornu nastavu došla je tri dana pred kraj školske godine.
Da li neko tamo zna koliko vremena treba školama da prikupe ankete nazad. I da li nekog tamo zanima TO što se MI brukamo pred roditeljima? Što dva puta dajemo anketu za izbornu nastavu. Što trošimo i vreme i papir za štampanje, i ono malo snage što nam je ostalo. Važno je da će neko tamo isterati svoju viziju uvažavanja nacionalnih manjina. Zar to nije moglo bolje da se isplanira?
Gledam nešto ovaj prilog br. 3. Naveden je, primera radi, Sombor. Nudi se mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture, i hrvatski sa elementima nacionalne kulture. Ali, za mađarski se garantuje izvođenje nastave u školi, a za hrvatski je ostavljena mogućnost da se nastava realizuje u jednoj školi za decu iz više škole (ako sam dobro razumeo). Zašto se favorizuje jedan jezik, i to mađarski, u gradu u kome po popisu ima 6,01 % Hrvata, a 5,98 % Mađara? Osim toga, molim nadležne da ne blamiraju Ministarstvo nego da isprave pravopisne greške u upitniku, da am se ne smeju roditelji. Dakle, nije elemntima nego elementima, nije zaokužite nego zaokružite, nije razredni starešina nego odeljenjski starešina, nije planovi i programu, nego planovi i programi, iza godine ide tačka.
A broj lične karte sa šalju direktno Šabiću jer nema zakonskih osnova za prikupljanje istog od strane škole.
U prilogu broj 4 dva puta pišu rumunski jezik, ali pošto su rekli da ne smemo da ispravljamo, nismo ispravljali. 🙂
Izborni predmeti se biraju a udžbenici su već izabrani.