Блиц: Школе прелазе на ОНЛАЈН, али не сви ђаци!

Школе прелазе на ОНЛАЈН, али не сви ђаци! Ево која опција је на столу, шта ће бити са вртићима, шта са основцима, а шта са средњошколцима и студентима


Школска настава могла би, због погоршања епидемиолошке ситуације, да претрпи одређене измене. Разматра се неколико опција од којих је тренутно најизвеснија да старији разреди прелазе на онлајн, а млађи и даље иду на часове у учионице, сазнаје “Блиц”.

Према нашим сазнањима, коначна одлука још увек није донета и дефинитивно би требало да буде пресечено у понедељак. Иначе, Влада Србије донела је данас нове мере, међу којима се налази и скраћивање рада угоститељских објеката, кафића и тржних центара, рад од куће, забрана окупљања више од пет људи… Примена тих мера креће од уторка наредне недеље.

Када је реч о школским установцама, како сада ствари стоје, дилема је још увек да ли да на онлајн пређу и старији разреди Основних школа, односно од петог па навише. Према тренутној замисли, средње школе и факултети били би онлајн.?

У учионице на наставу и даље би ишли најмлађи од првог до четвртог. Вртићи су и даље отворени.

Иако се сви ови модели разматрају, тренутно нико пре одлуке Кризног штаба не може са сигурношћу да тврди, да се ипак неће одложити одлука.

Уколико буде усвојена мера о селективном преласку на онлајн она ће бити орочена на десет или 15 дана.

Прелазак и млађих разреда је компликован и за породице и за државу јер су родитељи на послу и нема ко да чува децу. Међутим, с друге стране, према последњим подацима све више школа прелази на онлајн.

Ко је све затворио школе?

Према последњим подацима, од 30. октобра до јуче оболело је 1.348 ученика основних и 1.277 ђака средњих школа.
Када је реч о запосленима у основним школама оболело је 1.607 њих, док је у средњим школама реч о 648 запослених.

У предшколским установама 68 малишана је прележало или тренутно има ковид, док је запослених – 588.

Први је то учинио пре неколико дана Врбас, у ком су на наставу од куће прешле комплетно све образовне институције. Поједине школе у Нишу су онлајн, а у Димитровграду и Параћину за сада само средње.

Проблем није само оболевање ђака већ и наставника. Примера ради, у Нишу у три велике школе, од којих свака има преко хиљаду ђака, има потврђених на корона вирус оболелих наставника. Пре неколико дана тај број је био преко десет у свакој школи.

Извор : Блиц