Браћа и сестре који у детињству деле собу остају повезанији и блискији кад одрасту, каже наука

Foto: Canva

За многе родитеље, одлука о томе да ли ће деца делити собу представља практичну нужност, али и дилему. Да ли ће стална близина довести до конфликата или ће можда створити нераскидиве везе? Најновија истраживања пружају фасцинантне одговоре на ова питања.

Конкретно, студија компаније Hammonds Furniture из 2020. године дала је фасцинантне резултате који потврђују позитивне ефекте дељења собе у детињству. Истраживање је обухватило 2000 одраслих који су током детињства делили собу са најмање једним братом или сестром.

Кључни резултати истраживања:

59% учесника верује да им је дељење собе у детињству помогло да се боље припреме за дељене просторе у одраслом добу – као што су студентски домови и канцеларијски простори.

39% испитаника осећа да је то ојачало њихове односе са члановима породице.

38% учесника сматра да је дељење собе развило њихову емоционалну интелигенцију.

Истраживање је такође показало да је дељење собе у детињству многима касније у животу помогло са нивоом самопоуздања и управљањем конфликтима.

Психолог Денис Релохо-Ховел, коментаришући налазе, објаснио је да постоје бројне предности дељења собе за децу. Деца која су анксиозна због спавања могу се осећати сигурнијим, а такође брзо уче вештину компромиса. Како је објаснио: „Учењем како да заузму дељени простор, дете ће вероватно пренети ову вештину у одрасли живот када буде на радном месту или живећи у дељеним становима.“

Посебно је занимљиво што је истраживање показало да чак и конфликти међу браћом и сестрама могу бити корисни. Како каже Релохо-Ховел: „Нормално је да понекад браћа и сестре неће бити у добрим односима, али решавање конфликата у младом узрасту може заправо помоћи деци да развију емоционалну интелигенцију потребну за боље навигирање кроз одрасли свет.“

Зашто је добро да браћа и сестре деле собу

1. Интензивно време проведено заједно

Браћа и сестре који деле спаваћу собу неизбежно ће проводити време заједно, што може да створи јаче везе међу њима. Ово није само формално бити у истом простору – то је дељење најинтимнијих тренутака дана: спремања за спавање, јутарњег буђења, шапутања у мраку.

2. Изградња социјалних вештина

Дељење собе подстиче социјалне вештине као што су поштовање граница и показивање емпатије. Такође подстиче решавање проблема и решавање конфликата између браће и сестре. Ове вештине, научене у безбедном окружењу породице, постају темељ за све будуће односе.

3. Стварање непроценљивих успомена

Најлепши део дељења собе је што браћа и сестре могу да се кикоћу иза затворених врата и стварају успомене које ће трајати цео живот. Ови приватни тренутци – приче пре спавања, планови за сутра, подела тајни – постају основа за доживотну блискост.

Посебно је занимљиво што старији одрасли сведоче о високим нивоима топлине међу браћом и сестрама који су делили собу, као и о ниским нивоима конфликата. Ово сугерише да се конфликти из детињства, који могу бити интензивни код деце која деле собу, временом претварају у дубље разумевање и прихватање.

Практични савети за родитеље

Омогућите приватност када је то могуће

Иако деле собу, свако дете треба да има свој „угао“ – било да се ради о кревету, полици или кутији за личне ствари.

Поставите јасна правила

Договорите се о времену за спавање, чувању туђих ствари и решавању конфликата пре него што ескалирају.

Схватите да конфликти нису лоши

Можда ће се повремено посвађати, али то је потпуно нормално за браћу и сестре који одрастају. Ови конфликти их уче како да се носе са несугласицама и компромисима.

Закључак

Дељење собе у детињству, наравно, није гаранција за ближе односе у одраслом добу. Ипак, истраживања јасно показују да деца која спавају у истој соби имају боље шансе да развију дугорочну повезаност. Интензивно време проведено заједно, научене социјалне вештине и дељене успомене стварају основу за односе који могу да трају читав живот.