Брнабић: Повратак у клупе по моделу од 1. септембра; Ружић: Не радимо несистемски

Ако се настави стабилизација епидемиолошке ситуације у Србији, од наредног понедељка 19. априла настава се враћа у школе, изјавила је премијерка Ана Брнабић, а пренео Танјуг. Како каже премијерка, ако се стабилизација епидемиолошке ситуације настави, ђаци ће у клупе кренути следећег понедељка, по моделу од 1. септембра, уз поштовање свих мера – настава по сменама, са мање ученика у одељењима, уз обавезу ношења маски.

Foto: Canva

“И тако ће бити док не будемо имали у потпуности ситуацију под контролом”, рекла је Ана Брнабић новинарима у Првој београдској гимназији, где је присуствовала представљању новог портала “Моја средња школа” и презентацији паметних ИТ кабинета.

С њом је био и министар просвете Бранко Ружић, који је новинарима одговарао на питања, а једно од њих је било и да ли је систем онлајн наставе несистематичан.

Не радимо несистематично и несистемски, и нисмо у процесу сналажења, казао је он, а на питање какви су планови ако пандемија буде присутна и од 1. септембра, уз констатацију да се жале наставници и родитељи да нису сви технички опремљени, Ружић је подсетио да је евидентно да се налазимо у ванредним околностима и да је потребно све ресурсе ставити у функцију изналажења решења, како би се показало да је наш систем адаптабилан.

Подсетио је да је Министарство образовања, у сарадњи са Министарством телекомуникација, обезбедило бесплатан интернет у 95 одсто школа, а има их преко 1.700 у Србији, као и да ће до краја ове или идуће године бити опремљено укупно 40.000 дигиталних учионица.

Ружић каже да је мањи проблем како унапредити онлајн наставу, јер су ученици технички прилагодљивији од старије популације. “Већи проблем је како наћи решење, у сарадњи са психолозима и педагозима, да вратимо мотивацију деци како би процес стицања знања текао на начин који ће одговарати потребним стеченим знањем и сертификационом критеријуму који је касније важан за прелазак у високо школство”, објаснио је он.

Подсетио је на снимање наставних садржаја за онлајн наставу, додајући да се јавни сервис користи као алат за оне који нису опремљени или имају више ђака у породици.

Извор: Танјуг