Centar za mlade talente – Fondacija koja BESPLATNO pomaže deci da razviju znanja i veštine i pripreme se za srednju školu i fakultet

Foto: Canva

Fondacija „Centar za mlade talente” još od 2012. godine pomaže deci – osnovcima i srednjoškolcima da razviju i unaprede svoja znanja i veštine u oblasti matematike i programiranja. Sve to potpuno besplatno. Iako zvuči gotovo neverovatno da tako nešto postoji, misija ove fondacije zaista traje punih 12 godina tokom kojih je hiljadama dece i mladih omogućeno da unaprede svoja znanja, a za to im je bila potrebna samo internet konekcija, računar i motivacija za rad i napredovanje.

Šta je cilj Fondacije? Da li prate karijere svojih bivših polaznika? Kako se deca mogu priključiti programima i koji programi uopšte postoje? Na sva ova pitanja odgovorio nam je Dragoljub Damljanović, predsednik „Centra za mlade talente” i direktor Schneider Electric Hub-a.

On navodi da fondacija ima jasnu misiju da omogući mladim generacijama pristup kvalitetnom obrazovanju iz oblasti matematike i programiranja, bez obzira na finansijske mogućnosti. 

– Od 2012. godine, posvećeno radimo na razvoju i unapređenju znanja i veština osnovaca i srednjoškolaca, verujući da su upravo oni nosioci budućih tehnoloških i naučnih dostignuća. Do sada je više od 11.397 polaznika matematike i programiranja prošlo kroz naše programe, organizovano je preko 5.800 časova što nas čini izuzetno ponosnim i motivisanim da nastavimo s ovom važnom misijom, otvarajući nove mogućnosti za mlade talente širom Srbije. – ističe Dragoljub Damljanović.

Ko je osnovao Fondaciju „Centar za mlade talente”?

Iza same Fondacije stoji velika multinacionalna kompanija Schneider Electric, koja se bavi upravljanjem energijom i automatizacijom u više od 100 zemalja. Svoju pažnju ova organizacija usmerila je na decu širom Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, od najranijih pa sve do studentskih dana sa jasnim ciljem – da im pruže šansu za bolje obrazovanje. 

– Imajući u vidu da su zanimanja programera, inženjera i IT stručnjaka najtraženija zanimanja sadašnjosti i budućnosti, kako u svetu tako i kod nas, pokrenuta je Fondacija sa ciljem da se doprinese razvoju teorijskih i praktičnih znanja upravo iz pomenutih oblasti. Tokom godina, Schneider Electric je ostvario uspešnu saradnju sa univerzitetima, razvio program stipendiranja i stručne prakse i posvetio veliku pažnju mladima sa željom da se prepozna i nagrađuje znanje, rad i obrazovanje. – kazao je Damljanović, dodajući da Fondacija pruža mogućnost sticanja širokog znanja i predstavlja pripremu za sve buduće studente elektrotehnike, informatike i matematike za brže i lakše usvajanje gradiva na fakultetima.

Dragoljub Damljanović

Kome su programi namenjeni? 

Programi u Centru su osmišljeni tako da budu dostupni svim učenicima, bez obzira na to da li se već ističu kao talentovani ili tek žele da razviju svoje veštine. 

– Naša misija je da pružimo jednake šanse svakom detetu koje je spremno da uči i napreduje. Ovde je reč o deci osnovnih i srednjih škola na teritoriji Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, uzrasta od petog razreda osnovne škole pa sve do upisa na studije, a koji pokazuju interesovanje za matematiku i programiranje. Kriterijumi ne postoje već su dobrodošli svi učenici koji imaju motiv i želju da unaprede svoje znanje i veštine. – objašnjava naš sagovornik, inače dugogodišnji direktor Schneider Electric Hub-a.

Kako funkcionišu predavanja?

Kursevi se drže onlajn, kako bi učenici iz cele zemlje imali jednake mogućnosti da pohađaju nastavu. 

– Sesije se snimaju tako da postoji i mogućnost naknadnog slušanja, nakon termina, kada polaznicima odgovara, odnosno kada im se uklapa u obaveze s obzirom na to da je reč o uzrastu koji svakodnevno pohađa školu, nekad i u smenama. – objasnio nam je jedan od idejnih tvoraca Fondacije.

Gde su i šta rade bivši polaznici Fondacije?

Nakon 12 godina rada, Centar za mlade talente ispratio je više od 11.000 dece i mnogo mladih talenata.

– Ponosni smo što su neki od njih danas naše kolege koje zauzimaju značajne pozicije u našoj kompaniji, što svedoči o kvalitetu i značaju našeg rada. Ovaj uspeh ne dolazi slučajno, naš cilj je da našim mladima pružimo smernice i podršku u svakom koraku njihovog razvoja. Usmeravamo ih ka uspešnom završetku srednje škole, a zatim i ka upisu na fakultete. Ponosni smo što im na tom putu pružamo podršku, kroz stipendije i stručne prakse, kako bi što lakše ostvarili svoje ambicije. Na taj način ne samo da doprinosimo njihovom ličnom razvoju, već na neki način pružamo podršku i srednjim školama da privuku i zadrže što veći broj motivisanih učenika, što doprinosi jačanju obrazovnog sistema u celini. – ponosno ističe Dragoljub Damljanović.

Koje tačno veštine polaznici stiču?

Kursevi iz programiranja upoznaju polaznike sa programskim jezicima (Python, C, C# i C++), kao i sa Web programiranjem, dok kursevi iz matematike proširuju znanja polaznika, ali ih i spremaju za polaganje prijemnih ispita za upis kako u srednje škole tako i na Fakultet Tehničkih nauka i Prirodno-matematički fakultet.

Kada kreće novi upis i ko sve može da se prijavi?

Upis traje tokom cele školske godine a sama nastava počinje u oktobru i traje do juna meseca. Sve što je potrebno jeste da se popuni obrazac na sledećem linku – Uputstvo za prijavu školska 2024/2025. godina – Fondacija CMT

Nakon toga polaznici mogu da se informišu o svim detaljima programa na sajtu Fonadcije.

Neizbežno pitanje koje smo postavili našem sagovorniku, budući da pomno prati polaznike punih 12 godina jeste i da li su se deca promenila? Kako je tehnologija uticala na njih i šta mi možemo da uradimo da umanjimo negativne efekte, a iskoristimo one dobre stvari koje digitalni svet pruža?

Deca se, kaže on, definitivno jesu promenila.

– Tehnologija je postala sastavni deo njihovog svakodnevnog života, i dok donosi mnoge pozitivne aspekte poput pristupa informacijama i mogućnosti za učenje, ona nosi sa sobom i izazove. Naša deca sada imaju mnogo brži pristup informacijama što im omogućava da se brže razvijaju u određenim oblastima, ali s druge strane, to može uticati na njihov kapacitet za fokusiranje i kritičko razmišljanje. Kao roditelja, vaspitača i društva, naš zadatak je da pronađemo ravnotežu. – ističe Damljanović.

Prvo, kaže on, treba da postavimo jasne granice u korišćenju tehnologije i ohrabrimo decu da provode vreme u aktivnostima koje podstiču kreativnost, fizičku aktivnost i socijalne veštine. 

Drugo, važno je da im pomognemo da razviju digitalnu pismenost, kako bi mogli da koriste tehnologiju na konstruktivan način, a ne da postanu zavisni od nje. 

Konačno, ključno je da ih naučimo kako da razlikuju kvalitetne sadržaje od onih koji su manje korisni, kako bi mogli da iskoriste najbolje što digitalni svet pruža.

– U firmi Schneider Electric verujemo da je ključno pronaći balans između tehnološkog napretka i održavanja zdravog načina života. Kao kompanija koja stavlja inovacije u prvi plan, istovremeno aktivno podstičemo zdrave navike, socijalnu interakciju i porodične vrednosti. Ovo je posebno važno i za mlade generacije. Tehnologija treba da bude alat koji im pomaže da ostvare svoj potencijal, ali je na nama da im pomognemo da ne izgube vezu sa stvarnim svetom. – zaključuje naš sagovornik.

Dakle, tehnologija da, ali na način da nam život učini boljim i kvalitetnijim i da mi upravljamo njom, nikako ona nama. Više informacija o radu „Centra za mlade talente“ i načinu prijave, potražite na linku: https://cmt.edu.rs/.