Да ли је новчана помоћ деци у Београду – дискриминација осталих ђака?

Foto: RTS Print Screen

Већ неколико година уназад Град Београд обезбеђује бесплатне уџбенике за своје ђаке. То изазива револт и незадовољство у оним градовима у којима родитељи морају да издвоје не тако мале износе од свог буџета како би деци обезбедили средства за учење.

Ове године, стопама престонице кренула је и општина Пожега.
„Општина Пожега по први пут је обезбедила уџбенике за све своје школарце, значи за основце од првог до осмог разреда. Ово је једна заиста битна одлука“, каже за Euronews Srbija председник те општине Ђорђе Никитовић.

У којим местима родитељи добијају помоћ?

Осим Пожеге, помоћ родитељима „млађих основаца“ обезбедила је и општина Лучани.

Ипак, због малих буџета већина градова и општина опредељује се да помогне само првацима. Па ће тако бесплатне књиге ове године имати пријепољски прваци, док прибојским и ужичким од града следи 15 хиљада динара, а ивањичким 12 хиљада.

А по први пут, новац ће добити и родитељи нововарошких првака.

У Чачку помоћ само за „посебне категорије“

Док је предлог о новчаној помоћи првацима у нововарошкој скупштини подржан једногласно, захтев опозиције да једнократну помоћ добију сви ученици основних и средњих школа из ове општине, остао је под знаком питања.

Опозиција из тог града каже да је идеја за иницијативу покренута због различитог третмана деце и родитеља из Београда у односу на остала места.

„Јесу ли деца у Новој Вароши или у неким другим општинама унутрашњости – деца другог реда? Па нису. И наша деца заслужују све привилегије. Са друге стране, видели сте да је на ту нашу иницијативу власт реаговала тиме што је одвојила неких милион динара да би се набавиле књиге за ученике првог разреда. Ми смо то подржали. Али и власт је тиме само хтела мало да замаже очи нашим грађанима“, објашњава Димитрије Пауновић из Групе грађана Опстанак Нова Варош.

С друге стране, у Љигу ће прваци ове године добити бесплатне књиге. А ученици нижих разреда основних школа са територије града Чачка тек од наредне.

Јанковић: Родитељи ван Београда су доживели једну врсту неправде и дискриминације

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић каже за Euronews Srbija да бесплатни уџбеници не треба да буду привилегија родитеља који живе у Београду или у другим већим и развијеним градовима, већ да „деца и родитељи треба да имају потпуно једнак третмани у овом погледу“.

Она наглашава да обезбеђивање уџбеника у Београду и појединим локалним самоуправама није дискриминација у формално правном смислу, али и да у потпуности разуме „осећај који људи имају у местима“ где нису обезбеђени бесплатни уџбенички комплети за сву децу.

„Због тога сам прошле године упутила препоруку мера Влади Републике Србије и Министарству просвете да се благовремено предузму мере како би се определила средства у буџету за помоћ и подршку оним локалним самоуправама које због недовољно економске развијености нису у могућности да сами обезбеде финансијска средства за помоћ ученицима“, подсећа повереница.

Додаје и да је уследио одговор министарства у ком су навели да ће „учинити све оно што јесте у њиховој моћи и надлежности и што јесте учињено проширењем одлуке владе о групама деце за које јесте сада бесплатан уџбенички комплет, а то јесу деца из социјално угрожених породица, она која похађају наставу по индивидуалним програмима, образовним програмима и по ИОП-у 1 и ИОП-у 2“.

Цео текст: Euronews Srbija