Да ли је пројекат три министарства да се повећа број часова физичког у школама – СТОПИРАН?

Foto: Canva, Dražen Žigić

У претходној школској години основци и средњошколци у 95 школа имали су више часова физичког васпитања у оквиру пилот пројекта „Свако дете има право да одраста здраво“, који су реализовала три министарства – просвете, здравља и спорта. Идеја је била да пројекат од ове школске године заживи у свим школама. Међутим, очигледно је да од тога неће бити ништа јер је до почетка школске године остало нешто више од две недеље, а за више часова физичког потребан је додатни наставни кадар.

Савез професора физичког васпитања очекује да ће пројекат бити настављен у школама у којима је пилотиран претходне школске године, а можда чак и проширен на све школе са једносменским радом. Ипак, коначну реч треба да дају ресорна министарства, односно Влада Србије, а од њих још нема званичног става.

Пилот пројекат „Свако дете има право да одраста здраво“, реализован је у 73 основне и 22 средње школе, а додатне часове физичког и здравственог васпитања имали су ученици у 194 одељења – у 172 одељења основних школа и у 22 одељења средњих школа.
Ђаци у основним школама имали су часове физичког сваки дан, док су у средњим школама имали четири часа недељно, а тамо где постоје услови за то и пет часова недељно. У априлу и мају одрађена су и финална мерења која се још обрађују.

„Чека се обрада података Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и Медицинског факултета. Након добијених резултата, три надлежна министарства, односно Влада Србије ће донети одлуку како даље. Тешко да ће пројекат бити уведен све школе, јер нема кадра за то, али можда ће прво ући у све школе са једносменским радом или бар да остане у школама где је спроведен пилот пројекат“, каже за Euronews Srbija Мирослав Марковић, потпредседник Савеза професора физичког васпитања и спорта.

Иницијатива за више часова физичког у школама постоји већ дуже време, јер су лоше држање тела, крива кичма, гојазност, најчешћи здравствени проблеми ђака. Истраживање Института Батут је показало да је данас свако осмо дете гојазно, док је свако пето предгојазно. Годинама се указује да су деца слабо физички активна, једу нездраву храну, највише времена у току дана проводе испред екрана.

Иначе, почетком прошле године Савез професора физичког васпитања упутио је иницијативу Министарству просвете и Националном просветном савету да се у основним и средњим школама повећа недељни фонд часова физичког, а да наставници физичког буду ангажовани и у нижим разредима заједно са учитељима, као и да физичко добије натпредметни статус.

Цео текст: Euronews Srbija