U zakonski štrajk koji podrazumeva časove skraćene na 30 minuta, danas su stupile škole koje pripadaju školskim upravama u Beogradu i Požarevcu. To je deo plana „zonskog štrajka“ koji su reprezentativni sindikati prosvete najavili prošle nedelje, nezadovoljni poslednjom ponudom Vlade.
Sindikati su svom članstvu prosledili uputstvo u kom je navedeno na koji će se način štrajk organizovati i kojim redosledom će u njemu učestvovati škole na teritoriji Srbije. Između ostalog, štrajk podrazumeva da se, počevši od danas, neće držati dodatna, dopunska nastava i časovi odeljenjskog starašine, a zaposleni neće prisustvovati sednicama odeljenjskih i nastavničkih veća.
Raspored po kom će u školama u Srbiji časovi biti skraćeni:
Od 4. do 8. novembra – ŠU Beograd i Požarevac
Od 13. do 15. novembra – ŠU Novi Sad, Zrenjanin, Sombor i Valjevo (11. i 12. novembar je jesenji raspust)
Od 18. do 22. novembra – ŠU Kragujevac, Čačak, Kraljevo i Užice
Od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Kruševac, Jagodina, Leskovac i Zaječar.
Istovremeno, u uputstvu sindikata o postupanju tokom štrajka stoji i da nenastavno osoblje radi skraćeno za trećinu radnog vremena, a vrtići decu primaju od 9 časova.
Predsednica Unije sindikata škola Beograda, Snežana Romandić, kazala je za Danas da je od 4. novembra cela Srbija u štrajku, s tim što se časovi neposrednog rada skraćuju ove nedelje u Beogradu i Požarevcu, a potom po utvrđenom planu.
– Od početka razgovora na temu statusa zaposlenih u školama nemamo dijalog, imamo samo monologe, bilo da nas pozovu i izdeklamuju šta imaju ili se obrate preko medija i iznesu ponudu. Pratićemo kada će doći do usvajanja budžeta za narednu godinu i da li će biti pritisaka od strane direktora škola prema zaposlenima. Očekujemo ih – kaže Romandić.
Dodaje da je, uprkos ogromnim pritiscima u petak, 1. novembar, veliki broj prosvetnih radnika učestvovao u potpunoj obustavi rada.
Romandić kaže da Ministarstvo svojim saopštenjima želi da umanji posledice protesta u petak.
– Podaci koje ja imam govore da je 90 odsto Unijinih škola U Beogradu u petak bilo u potpunoj obustavi, 10 odsto u delimičnoj obustavi, a veliki broj škola koje nisu članice nijednog reprezentativnog sindikata su se ovog puta organizovale da budu u totalnoj obustavi – kaže Romandić.
Podsetimo, poslednja ponuda Vlade podrazumeva povećanje plata od 11% za sve zaposlene u obrazovanju od 1. januara 2025. i 15.000 jednokratne pomoći za sve osim za zaposlene u visokom obrazovanju.
Izvor: Danas/Zelena učionica
Napišite odgovor