Već više od pedeset godina širom sveta Svetski dan pozorišta obeležava se 27. marta.
Najnovija istraživanja kažu da se deca i mladi koji učestvuju u aktivnostima pozorišta i drame uče da rešavanju problema pristupaju na kreativan način, da pokazuju bolje rezultate u školskim zadacima, imaju veći stepen empatije i, umesto pasivnih posmatrača, postaju aktivni učesnici… Uče o životu a da to i ne primete. Uče – igrajući se!
(Priče s malog odmora, Milena Depolo, dramska spisateljica)
Ovim povodom preporučujemo vam pet izdanja Kreativnog centra koja će deci približiti daske koje život znače, a učiteljima i nastavnicima ponuditi odlične tekstove za pripremu školskih predstava.
1. Pozorište
Saznaj: kako je nastala pozorišna umetnost, ko sve učestvuje u radu na predstavi, šta je to dobra gluma, kakve sve probe postoje, šta je to mizanscen. Probaj: da napišeš dramsku scenu, da naučiš da glumiš, da organizuješ audiciju, da napraviš raspored proba, da izabereš dekor i kostime…
Svi koji se bave pozorištem znaju da je ono umetnost u koju se lako možemo zaljubiti do ušiju, a ta ljubav, za razliku od ostalih dečjih ljubavi, teško prolazi… I dobro je što je tako! (Jasen Boko, diplomirani dramaturg i autor knjige Pozorište)
Uzrast: mlađi osnovci
2. Ne bi želeo da budeš glumac u Šekspirovom pozorištu
Za razliku od koncepta istorije koji se sreće u udžbenicima, gde se govori o velikim delima, važnim zbivanjima i velikim ljudima, ova knjiga se zasniva na perspektivi običnih ljudi ili pojedinaca u određenom istorijskom periodu.
Neke uloge baš i ne bi želeo da igraš! Spremi se … da odglumiš svoju ulogu! Kao mlad glumac iz 16. veka baš imaš težak posao. Najbitniji saveti stručnjaka: obuci haljinu; ženama nije dozvoljeno da se bave glumom, pa ćeš ženske uloge igrati ti!; kad zavlada kuga, beži iz Londona, isprobaj sreću kao putujući glumac i igraj s trupom u usputnim gradovima i selima; čuvaj se secikesa – takvi lopovi vrlo lepo rade u gužvi, kao što je ona u pozorištu Gloub; vredno uči, jer ako zaboraviš Šekspirove stihove, budućnost ti neće biti ružičasta.
Uzrast: mlađi osnovci
3. Igrokazi za školske i ostale priredbe
Ova zbirka kratkih dramskih tekstova namenjena je voditeljima dramskih sekcija u školama, bibliotekama, kulturnim centrima i drugim ustanovama. Tekstovi su prilagođeni pedagoškom pozorišnom radu s decom različitog uzrasta. Tematski su usklađeni sa senzibilitetom današnje dece. Jednostavni su, duhoviti, zabavni i često poučni. Autor ovih dramskih tekstova je poznati i višestruko nagrađivani pisac za decu Djan Aleksić.
Uzrast: mlađi osnovci
4. Modra planina
Zbog čega je tužno Plavo Drvo, čega se boji Mrgud Strašni ili kako izgledaju ljubavni jadi jedne busole? Zavirite u knjigu Modra planina i otkrićete magiju lutkarstva i bajki, koja će vas povesti u veliku avanturu stvaranja i čudesni svet igre, mašte i snova. Sastavni deo ove zbirke lutkarskih tekstova jeste i Pozorišni rečnik. On otkriva koji su najpoznatiji tipovi lutaka, predstavlja sve učesnike jedne pozorišne predstave i pravi je mali vodič kroz svet pozorišta i lutkarstva.
Uzrast: mlađi osnovci
5. Priče s malog odmora
Kada ste poslednji put videli tinejdžera da ide u pozorište? Zapravo, bolje pitanje je – kada ste čuli da se negde daje predstava za tinejdžere?
Zbirka kratkih dramskih tekstova Priče s malog odmora nastala je kao jedan u nizu projekata Programa promocije i afirmacije srpskog dramskog stvaralaštva za decu i mlade kojima asocijacija Asitež Srbija stvara i održava povoljnu klimu za nastanak nove dramske literature i podstiče mlade autore da pišu za najmlađu i mladu publiku.
Nešto više o zbirki priča sa malog odmora, asocijaciji Asitež i tome zašto je važno da tinejdžere podstaknemo da odlaze u pozorište, pročitajte u intervjuu koji smo radili sa Dianom Kržanić Tepavac, glumicom i pozorišnim pedagogom, predsednicom Udruženja za razvoj pozorišta za decu i mlade ASITEŽ Srbija, i Milenom Depolo, dramskom spisateljicom i članicom Izvršnog odbora ove organizacije.
Uzrast: stariji osnovci
Napišite odgovor