Међу првим земљама које су увеле строге мере изолације била је управо Данска. Она је епидемију схватила озбиљно и већ 11. марта објавила своје мере заштите. А сада је и међу првим земљама које отварају своје школе, након што је број оболелих у константном паду.
Оно што прати отварање школа је висок ниво опреза и одређена правила која ће ђаци и наставници морати да поштују. Стаза која води кроз двориште до школе обележена је линијама које су на два метра удаљености како би ђаци држали дистанцу приликом уласка у школу. Столови у учионицама су на два метра растојања, а у свакој учионици налази се прибор за прање и дезинфекцију руку.
Ово су неке од мера које се могу видети на фотографијама из данских школа које круже интернетом.
Део родитеља веома је забринут што деца морају у клупе и сматрају да њихова деца не треба да буду „покусни кунићи“. Ти родитељи имају могућност да одаберу „школовање код куће“ али у том случају не могу да очекују подршку образовног система у том процесу. С друге стране, они који спадају у ризичну групу или они који живе с неким ко спада у ризичну групу моћи ће да наставе са учењем на даљину.
С друге стране, много је наставника и родитеља који се брину што им деца, школујући се на даљину, „заостају у академском смислу“. Уз то, постоји и други проблем о ком се далеко мање говори, а то су друштвено-емотивне последице које на децу оставља изолација. Деца су друштвена бића и велики део учења долази управо од интеракције са другарима и наставницима. На све то, школа је и рутина, која је за децу врло важан део одрастања.
Када ће остали отворити школе?
Повратак нормалном ритму живота питање је равнотеже између ризика и бенефита враћања у редовне токове. Сви се, наравно, плаше другог таласа па су зато све очи упрте управо у Данску и друге земље које су одмакле у процесу опоравка.
Ово су неке мере опреза које је Данска увела приликом повратка у клупе:
- Строг распоред долазака и одлазака, пауза и времена за ручак
- Предлаже се коришћење алтернативних путева за пешачење до школе.
- Ђаци морају опрати руке чим стигну у школу и најмање једном на свака два сата током дана.
- Дезинфекција површина као што су лавабои, тоалети и кваке два пута дневно.
- Уведена је пракса поздрављања без додира (замишњено „бацање коске“, загрљај у ваздуху исл.)
- Ученици су подељени у мање групе.
- Учионице организоване тако да су столови на два метра растојања.
- Што је могуће чешће часове држати на отвореном.
- Коришћење сала за физичко за држање часова
- Наставници морају пазити на ђаке како би се спречио физички контакт током одмора.
Напишите одговор