Danska je otvorila škole i evo kako to izgleda

Među prvim zemljama koje su uvele stroge mere izolacije bila je upravo Danska. Ona je epidemiju shvatila ozbiljno i već 11. marta objavila svoje mere zaštite. A sada je i među prvim zemljama koje otvaraju svoje škole, nakon što je broj obolelih u konstantnom padu.

Ono što prati otvaranje škola je visok nivo opreza i određena pravila koja će đaci i nastavnici morati da poštuju. Staza koja vodi kroz dvorište do škole obeležena je linijama koje su na dva metra udaljenosti kako bi đaci držali distancu prilikom ulaska u školu. Stolovi u učionicama su na dva metra rastojanja, a u svakoj učionici nalazi se pribor za pranje i dezinfekciju ruku.

Ovo su neke od mera koje se mogu videti na fotografijama iz danskih škola koje kruže internetom.

Deo roditelja veoma je zabrinut što deca moraju u klupe i smatraju da njihova deca ne treba da budu “pokusni kunići”. Ti roditelji imaju mogućnost da odaberu “školovanje kod kuće” ali u tom slučaju ne mogu da očekuju podršku obrazovnog sistema u tom procesu. S druge strane, oni koji spadaju u rizičnu grupu ili oni koji žive s nekim ko spada u rizičnu grupu moći će da nastave sa učenjem na daljinu.

S druge strane, mnogo je nastavnika i roditelja koji se brinu što im deca, školujući se na daljinu, “zaostaju u akademskom smislu”. Uz to, postoji i drugi problem o kom se daleko manje govori, a to su društveno-emotivne posledice koje na decu ostavlja izolacija. Deca su društvena bića i veliki deo učenja dolazi upravo od interakcije sa drugarima i nastavnicima. Na sve to, škola je i rutina, koja je za decu vrlo važan deo odrastanja.

Kada će ostali otvoriti škole?

Povratak normalnom ritmu života pitanje je ravnoteže između rizika i benefita vraćanja u redovne tokove. Svi se, naravno, plaše drugog talasa pa su zato sve oči uprte upravo u Dansku i druge zemlje koje su odmakle u procesu oporavka.

Ovo su neke mere opreza koje je Danska uvela prilikom povratka u klupe:
  • Strog raspored dolazaka i odlazaka, pauza i vremena za ručak
  • Predlaže se korišćenje alternativnih puteva za pešačenje do škole.
  • Đaci moraju oprati ruke čim stignu u školu i najmanje jednom na svaka dva sata tokom dana.
  • Dezinfekcija površina kao što su lavaboi, toaleti i kvake dva puta dnevno.
  • Uvedena je praksa pozdravljanja bez dodira (zamišnjeno “bacanje koske”, zagrljaj u vazduhu isl.)
  • Učenici su podeljeni u manje grupe.
  • Učionice organizovane tako da su stolovi na dva metra rastojanja.
  • Što je moguće češće časove držati na otvorenom.
  • Korišćenje sala za fizičko za držanje časova
  • Nastavnici moraju paziti na đake kako bi se sprečio fizički kontakt tokom odmora.